SON DAKİKA
Hava Durumu

AKDENİZ BELEDİYESİ HER ÇOCUK BİR FİDAN ETKİNLİĞİ

'Her Çocuk Bir Fidan' Projesi kapsamında gerçekleşen fidan dikimi etkinliğinde konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, projeyi çok fazla önemsediğine vurgu yaparak, "Sağlıklı bir doğa, tertemiz bir hava, masmavi bir gökyüzü ve bereketli topraklar siz çocuklarımıza bırakacağımız en değerli mirastır" diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2022 00:21
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2022 00:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
AKDENİZ BELEDİYESİ HER ÇOCUK BİR FİDAN ETKİNLİĞİ

Akdeniz Belediyesi ve Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün işbirliği ile 'Her Çocuk Bir Fidan' Projesi kapsamında Nacarlı İlkokulu Bahçesi'nde fidan dikimi etkinliği gerçekleştirildi. Fidan dikimi etkinliğine Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın yanı sıra İlçe Tarım Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, veliler, öğrenciler ve Nacarlı sakinleri katıldı.

"HER ÇOCUK BİR FİDAN OLSUN FELSEFESİ İLE YOLA ÇIKTIK."

Hizmet ve projeler üretmek adına bürokratları ile oldukça yoğun çalışmalar yaptıklarını ifade eden Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, "Bugün de Nacarlı'da çok önemli bir etkinliğe imza atıyoruz. Ülkemizin birçok noktasında erozyonlar, seller gibi üzücü olaylar oldu. Bunların sonucunda can ve maddi kayıplar gerçekleşti. Moralimiz bozuldu; canımız sıkıldı. Bugün yaptığımız etkinlik bu noktada oldukça önemlidir. Akdeniz Belediyesi olarak 'her çocuk bir fidan olsun' felsefesi ile yola çıktık. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü başta olmak üzere diğer bürokratlarımızın da yapmış olduğu bu faaliyette 5 bin'e yakın ağaç fidanını dikip dünyamıza kazandırmış olacağız. Bunların içinde zeytin, ceviz, iğde gibi hem bizlere ve ekilen yerlere faydası olan hem de çocuklarımızın gidip kendi elleri ile koparıp zeytin, ceviz ve iğdenin ne olduğunu öğrenmelerini sağlamaları açısından değerli buluyorum" diye konuştu.

"AĞAÇSIZ BİR DÜNYA KURAK BİR DÜNYADIR"

Temiz bir dünyada yaşamak istiyorsak çevreye ve doğaya sahip çıkılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Gültak, "Eğer iklim değişikliğini önemsiyorsak ağaçsız ve ormansız bir dünya düşünmemeliyiz. Ağaçsız bir dünya kurak bir dünyadır. Kuraklığın olduğu bir dünyada da ne tarımdan bahsedebiliriz ne de insanoğlunun su ihtiyacının karşılandığı bir ortamdan bahsedebiliriz" dedi. Türkiye'nin en önemli Millet Bahçeleri'nden birisinin Mersin'de olduğunu söyleyen Başkan Mustafa Gültak, "Orada diktiğimiz ağaçları gördüm. Üzerinden epey süre geçti. Çok büyümüşler; daha da büyüyecekler. Bundan 5-10 sene sonra Millet Bahçesi'ne gittiğinizde çok büyük ağaçlarla, yemyeşil bir ortamla karşılaşacaksınız. Belki bugün bu ektiğimiz ağaçların farkında olmayabilirsiniz. Bundan yıllar sonra bu ağaçlar buraya temiz ve güzel bir dünya için yeşil dünya adına çok büyük bir farkındalık sağlayacak" şeklinde konuştu.

Çocukların okudukça daha da bilinçleneceğini söyleyen Başkan Gültak, "Ağaçlar ve bitkiler dünyadaki oksijen stokunu kontrol eden yegane mekanizmalardan bir tanesidir. Dolayısıyla yeşil bir dünya bol oksijenli temiz havalı bir dünya demektir. Bizim coğrafyamızda oldukça güzel. Bakınız masmavi bir gökyüzü. Biraz aşağı inseniz, masmavi bir deniz, biraz yukarı çıkarsanız yemyeşil ormanları ile bitki örtüleri ile dağlarımız var. Atalarımız bize bu şekilde bıraktı. Bunlara sahip çıkmalıyız. Ben özellikle Başkan Yardımcılarımıza ve bürokratlarımıza 'çocuklara yönelik etkinliklerde mutlaka ağaç, fidan dikelim' diyorum. Çocuklarımız bunun ne kadar önemli odluğunu anlasın.

Öte yandan Akdeniz Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından temin edilen yaklaşık 5 bin adet zeytin, ceviz ve iğde ağacı fidanları ilçe sınırları içerisindeki spor tesisleri kenarlarına, okullara, yeşil alanlara ve belediye arazilerine dikileceği bildirildi. Etkinlik, öğrencilerin davul ve zurna eşliğindeki dans gösterileri ile devam etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.