SON DAKİKA
Hava Durumu

Akdeniz'in Esenli Üzüm Şenliğine Vatandaştan Büyük İlgi" ESER EYÜBOĞLU ESENLİ'DE ESTİ"

Akdeniz Belediyesi’nin, bölge üreticileri ile birlikte ilk kez düzenlediği “Esenli Üzüm Şenliği”, sıcak havaya rağmen büyük bir ilgi ve katılımla gerçekleşti. Coşkunun hâkim olduğu şenlik alanını gezerek üreticiler ve farklı ilçelerden şenliğe gelen vatandaşlarla sohbet eden Başkan Gültak, konuklarıyla birlikte bağbozumuna da katıldı. Akdeniz Belediyesi tarafından ilki düzenlenen Esenli Üzüm Şenliği’ne konuk olan sanatçı Eser Eyüboğlu, seslendirdiği türküleri ile Esenli Meydanını dolduran binlerce vatandaşa unutamayacakları dakikalar yaşattı.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2022 20:11
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2022 20:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
Akdeniz'in Esenli Üzüm Şenliğine Vatandaştan Büyük İlgi" ESER EYÜBOĞLU ESENLİ'DE ESTİ"

Akdeniz Belediyesi’nce bölge sakinlerine kazandırılan Esenli Mahalle Meydanı’nda ilki organize edilen Üzüm Şenliği’ne; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz ve Hacı Özkan, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, muhtarlar, başkan yardımcıları ve meclis üyeleri ile farklı kurumlardan bürokratlar katıldı.

Mersin kent merkezine çok uzak bir noktada yer alan Esenli’de; sıcak ve nemli havaya rağmen insanların adeta akın ettiği, bölge sakinlerinin yanı sıra farklı ilçelerden üreticiler ile vatandaşların da yoğun katılımıyla Esenli Mahalle Meydanı doldu taştı. Her yaştan binlerce kişi, Akdeniz’de ilk kez böylesi bir şenliğe katılmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi, şenliğin devamının gelmesini istedi.

Resim önizlemesi

En iyi üzümler ödüllendirildi, üreticiler ürünlerini beğeniye sundu

Ödüllü en iyi üzüm yarışması, çocuk aktivite ve oyun alanları, illüzyon gösterileri, Kafkas halk oyunları grubunun gösterisi ile renklenen şenlikte Esenlili üzüm üreticileri ve şenliğe katılan vatandaşlar, ilk kez böylesi bir şenliğin mahallelerinde düzenleniyor olmasından duydukları sevinç ve mutluluğu dile getirdiler. Esenlili ve civar mahallelerden gelen üreticiler de açtıkları stantlarda üzüm çeşitleri ile birlikte, üzüm veya çekirdeğinden yapılan ürünlerini sergileyip konukların beğenisine sundu.

Başkan Gültak; “Sırada üçüncü balık festival ile gül festivali var”

Resim önizlemesi

Esenli Üzüm Şenliği açılışında konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, şenliğe büyük ilgi gösteren konuklara teşekkür ederek; “Seçildiğimiz zaman Esenli’de üzüm, Karaduvar’da balık, Dikilitaş Bekirde bölgesinde de kesme gül festivali yapacağımızın sözünü vermiştik. Karaduvar’da balık festivalinin ilkini gerçekleştirdik, ardından pandemi geldi. Tabi birçok şey aksadı. Sonrasında geçen sene Karaduvar balık festivalinin ikincisini düzenledik. Bugün de Esenli’de üzüm şenliğini yapıyoruz. Allah’ın izniyle 2023 Nisan ayında da Dikilitaş ve Bekirde’de gül festivalini gerçekleştireceğiz” dedi.

“Mersin, Akdeniz ve mahallelerimizi markalaştırıyoruz”

Başkan Gültak, Mersin’in, geçmişten bugüne bir fuarlar ve festivaller şehri olduğunun altını çizerek, “Bizim çocukluğumuzda İzmir Fuarı’ndan sonra Türkiye’nin en çok ziyaret edilen, talep gören fuarı Mersin’deydi. Türkiye’nin ikinci fuarıydı. Dolayısıyla Mersin, festivali ve fuarı seven, geleneklerinde de bu zenginliği olan bir kenttir. Nitekim ilk balık festivalinden sonra yer yerinden oynadı. İkinci balık festivali çok daha

kalabalık oldu. Bugün Google’ye girin, ‘balık festivali’ yazın. Karşınıza direkt Karaduvar çıkar. Bu kolay bir iş değil. Akdeniz’i, Mersin’i ve mahallelerimizi markalaştırıyoruz. Nasip olursa Karaduvar Balık Festivali’nin üçüncüsünü de 24 Eylül’de yapıyoruz” diye konuştu.

Resim önizlemesi

“Esenli üzümünün adı daha çok duyulacak”

Festival ve şenlikler sayesinde yerli ürünlerin tanıtımının sağlandığını, iç ve dış piyasada daha tanınır hale geldiğini kaydeden Başkan Mustafa Gültak, “Belki şimdiye kadar ürünlerinizi almaya 3-5 ihracatçı geliyordu. Fakat birkaç festivalden sonra Esenli’nin ve üzümünün adı duyulacak, daha çok ihracatçı buraya gelecek ve ürününüz daha çok cazip olacak. Büyük rekabet oluşacak ve bu rekabetten de güzelim üzümleri yetiştiren köylülerimiz faydalanacak. Ürünü yetiştirmek çok önemli ama ürünü pazarlamak, ürüne yeni pazarlar bulmak da en az o kadar önemli. İşte bu tür şenlik ve festivallerimizin en önemli etkilerinden biri de bu olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Gül deyince de insanların aklına Akdeniz gelecek”

Akdeniz’de gül üretiminin Dikilitaş ve Bekirde bölgelerinde yoğunlaştığına, ancak bugün yaylalarda da üretimin başladığına dikkat çeken Başkan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kesme gülde, İzmir’den sonra Türkiye ikincisiyiz. Ama bunu ne biz, ne de Türkiye biliyor. İnşallah, önümüzdeki festivalden itibaren kesme gül deyince tüm Türkiye’nin aklına Akdeniz ve Mersin gelecek. Akdeniz artık, festival ve şenlikleri ile kentsel dönüşüm projeleri, spor tesisleri ve yatırımları, kültürel ve sosyal etkinlikleri ile anılıyor. Yakın geçmişte sokak olaylarıyla gündeme gelen Akdeniz ilçemiz, bugün artık böylesi güzelliklerle anılıyor. Kavga, gürültü yok, barış, huzur ve kardeşlik var. Tüm ayrımcılıkları ortadan kaldırdık, herkes eşit. Buradan; tahıl koridorunun açılmasını sağlayan Dünya Lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a da selam olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanlarımızın ve vekillerimizin vermiş olduğu destekler sayesinde bütün bunları yapabiliyoruz.”

Resim önizlemesi

“Yeni hedef, Akdeniz’i ilk 50 ilçe arasına yükseltmek”

Mersin’in ekonomisi, ticareti ve sanayisinin Akdeniz’de döndüğünü vurgulayan Başkan Gültak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yapılan araştırmada, Akdeniz ilçesinin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmişlik sıralamasında 4 yıl içinde 20 basamak yükselip 103’üncü sıraya çıktığını belirterek, “Bu sıralamada Akdeniz ilçemiz, Mersin’de 13 ilçe arasında, Yenişehir’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Bunlar tesadüfi değil. Vekillerimizin, Bakanlarımızın, adını anmamız gerekiyor; Sayın Lütfi Elvan Bakanımızın da çok emeği var kentimize. Bizlerin de çalışmaları sayesinde bu mümkün olabiliyor. Şimdiki hedefimiz, bu sıralamada Akdeniz’i ilk 50 ilçe arasında yükseltmek” dedi.

İlki düzenlenen üzüm şenliğinin, Esenlili üreticiler için büyük önem taşıdığının altını çizen Esenli Mahalle Muhtarı Feyyaz Görgülü de şenliğin organize edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Meclis üyeleri ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Şenlikte ayrıca en iyi üzüm yarışması düzenlendi, dereceye giren üreticilere ödülleri takdim edildi. Kafkas halk dansları topluluğu gösterisi, çocuk etkinlikleri, illüzyon gösterilerinin düzenlendiği üzüm şenliği, sevilen sanatçı Eser Eyüboğlu’nun sevilen türkülerini seslendirdiği konseri ile devam etti.

Resim önizlemesi

Meydanda yer bulamayanlar, kayalıklardan izledi

TRT-1 ekranlarının izlenme rekoru kıran Gönül Dağı Dizisi'nin Selami Ferses karakteriyle sevilen oyuncusu, sanatçı Eser Eyüboğlu, seslendirdiği türküleri ile Esenli Meydanı’nı dolduran her yaştan binlerce kişiyi bir coşturdu, bir hüzünlendirdi.

Eyüboğlu’nun türkülerini dinlemek için meydanda yer bulamayan yüzlerce vatandaş, Esenli Meydanının etrafında yükselen kayalıklara çıkarak konseri izledi. Vatandaşlardan kimisi türkülere eşlik ederken, kimisi de meydana çıkarak dans etti, coşkuya ortak oldu.

Resim önizlemesi

“Akdeniz artık sevginin, barışın ve kardeşliğin başkenti”

Meydanı ve civardaki kayalıkları dolduran Esenli sakinleri ve diğer ilçelerden gelen binlerce vatandaşın yanı sıra, eşi Behiye Gültak ile birlikte Eser Eyüboğlu’nun şarkı ve türkülerini dinleyen Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, yer yer türkülere de eşlik etti. Eser Eyüboğlu gibi sevilen bir sanatçı ve oyuncuyu Esenli sakinleri ile buluşturmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Başkan Gültak, gösterilen ilginin ne kadar güzel ve doğru bir iş yaptıklarının ispatı olduğunu ifade etti.

Sahneye çıkarak meydanı dolduran kalabalığa hitap eden Başkan Gültak; “Akdeniz artık sevginin, barışın, muhabbetin başkenti oldu. Tabi bu da sizlerin sayesinde mümkün oldu. Çünkü sizler bizi tercih ettiniz, biz de Akdeniz’i değiştiriyoruz. İnşallah ikinci şenliğimizi de yaptıktan sonra üzüm dediğinizde, tüm Türkiye’nin aklına ilk önce Esenli gelecek. Sırada ayrıca gül festivalimiz var. Karaduvar Balık Festivalimizi de Eylül ayının üçüncü haftasında düzenliyoruz. Hepinizi o gün balık ekmek yemeye davet ediyorum” dedi.

Eyüboğlu’ndan teşekkür…

Mersin’e ilk defa geldiğini söyleyen Sanatçı Eser Eyüboğlu ise, Esenli’de ilk kez organize edilen üzüm şenliğine katılmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu dile getirdi. Şenliğe davet edilmesinden dolayı Başkan Mustafa Gültak’a teşekkür eden Eser Eyüboğlu, kendisine gösterilen yoğun ilgi ve misafirperverlik için de meydanı dolduran binlerce vatandaşa şükranlarını dile getirdi.

Yıllardır yaşadıkları Akdeniz’in kırsal bir bölgesi ve şehir merkezine uzak yerleşim alanlarından biri olan Esenli’de ilk kez böylesi güzel bir etkinliğe tanık olduklarını dile getiren her yaştan mahalle sakini, üzüm şenliğinden çok memnun kaldıklarını belirterek etkinliğin devamının gelmesini talep ettiler.

Resim önizlemesi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.