SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Kılınç Vahap Seçer’e Sert Yüklendi ‘Kendisine Sorun Haberi Yoktur’

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2022 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2022 12:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
Başkan Kılınç Vahap Seçer’e Sert Yüklendi ‘Kendisine Sorun Haberi Yoktur’

Anamur Belediyesi tarafından hayata geçirilen hizmetlere deyinen Başkan Kılınç, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Anamur Belediyesi ile ilgili söylediği “ Anamur Belediyesi imar planları konusunda rant oluşturuyor, Rauf Denktaş Parkı’nın tahsis edilmesi konusunda Anamur Belediyesi işleri karıştırıyor” sözlerine sert karşılık verdi.Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in belediye çalışmalarının hiç birisine hakim olmadığını belirten Başkan Kılınç: “Büyükşehir Belediyesinin yapması gereken Anamur Sebze Meyve Hali’nin durumunu kendisine sorun, haberi yoktur” dedi.

“İmar Konusunda Bir Rant Oluşturuluyorsa Bunu Mersin Büyükşehir Belediyesi Yapıyor”

Geçtiğimiz günlerde Anamur’u ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e sert sözlerle yüklenen Başkan Kılınç: “Sayın Seçer geçtiğimiz günlerde ilçemize gelerek bir takım ziyaretlerde bulundu. Ziyaretleri sırasında bir televizyon kanalına demeç veriyor ve Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya çalıştığı 5000’lik imar planı ile ilgili Anamur Belediyesi’nin itirazlarını rant oluşturma amaçlı olarak gördüğünü söylüyor. Uygulanmak istenen imar planına yalnızca Anamur’dan 1444 kişi itiraz etti. Bizde bu arkadaşların yaptığı imar planını ekibimizle inceledik ve 9 farklı noktada değişiklik yaptık. Bunların tamamı daha önce yapılan imar planında 1.60 emsal verilen turizm alanlarıdır.  Büyükşehir belediyesi Anamur’a bile gelmeden oturduğu yerde 1/5000’lik bir plan hazırlamış ve bu 9 turizm alanından 3’ünü yine 1.60 emsal ile devam ettirirken 6 turizm alanını ise 1.0 emsale düşürmüş. Emsali değiştirilmeyen 3 alanın özelliği nedir de emsal değeri düşürülmemiştir yada emsal değeri düşürülen 6 alanın suçu günahı nedir de arazi sahipleri mağdur edilmiştir.

Kaldı ki Anamur turizm potansiyelini halen koruyan, Mersin’in en önemli ilçelerinin başında geliyor. Biz otel yapılsın, teşvik olsun diye 1.60 emsal vermişiz. Siz hangi mantıkla bunları 1.00’e düşürdünüz. Burada bir rant oluşturulmuşsa bunu yapan bizzat Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kendisidir. Biz bu durumun adil şekilde olmasını talep ettik. Çünkü biz kimsenin kimseden eksik ya da fazla hakka sahip olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bir işlem yapılacak, bir rant oluşturulacaksa bu ranttan yalnızca vatandaşın faydalanmasını istiyoruz.

Bir diğer itiraz konusu ise bitişik nizam olan yerler. Buralarda ise emsal 1.60’a düşürülmüş. Mevcut verilen ruhsatları çıkarıp resmi itirazımızı yaptık. Mevcut yapılar 2.50 - 3.00 emsal aralığından verilmiş. Bunlar önemli ticari hatlarımızdır. Yine parsel bazlı yapılmış bir düzenleme yok. Bu hatlar; Atatürk Bulvarı, Tahsin Soylu Caddesi, Akdeniz Caddesi’nden oluşan Anamur’un kalbi denilebilecek yerlerdir.  Burada sabit bir emsal verilmesine itirazımız yok, ancak mevcut yapılaşma düzeni baz alınarak bir emsal değeri verilmeliydi. Bu yüzden mevcut teşekkülün tespiti için geçmişte verilmiş olan ruhsatları Büyükşehir Belediye Meclisine sunduk.

Buna göre bitişik 4 kat için 2.40; bitişik 5 kat için 3.00 emsal hesaplanmıştır. Burada emsale dâhil olmayan alanların da içerisinde hesaplandığı için tarafımıza itiraz yapıldı. Biz bunu da kabul ettik. Bu yüzden belirlenmiş olan emsal haricinde herhangi bir inşaat alanı eklenemeyeceğine dair plan notu eklendi. Burada da kesinlikle parsel bazlı bir teklifimiz olmamıştır. Tamamen Atatürk Bulvarı, Tahsin Soylu ve Akdeniz Caddelerini kapsamaktadır. Bunlar ilçemizde ticaretin döndüğü hatlar” dedi.

Vahap Seçer’in Sebze-Meyve Hali ve Rauf Denktaş Parkı ile ilgili de Anamur Belediyesi’ni suçladığını belirten Başkan Kılınç: “2019 yılında seçildiğimizde biz sayın başkanla birkaç kez bir araya gelerek özellikle Anamur ile ilgili konularda Ankara’daki kurumlara birlikte gidebileceğimizi, bürokrasideki sorunları karşılıklı iyi niyet çerçevesinde çözebileceğimizi belirttim. Sayın başkanda buna olumlu baktı ancak daha sonrasında verdiği hiçbir sözü yerine getirmedi. İçme suyu ile ilgili iller bankasına beraber gittik. Genel müdür kredi ve hibe konusunda ikimize de söz verdi, ancak Mersin Büyükşehir Belediyesi taahhüt ettiği işlerin hiç birisini yapmadığı ve işini takip etmediği için projeyi hayata geçiremediler. Meyve-Sebze Hali’nin yapılacağı alanın tahsis edilmesi ile ilgili de bizzat kendim bütün kurumlarla görüşme gerçekleştirdim. Halin yapılacağı bölgede arazisi kamulaştırılması gereken vatandaşlarımız var ve konu mahkemelik. İlgili kurumlar buradaki davanın sonucunda vatandaşın lehine gelişebilecek sonuçları kabul etmek koşulu ile bu alanı Büyükşehir Belediyesine tahsis edileceğini söylediler. Fakat Mersin Büyükşehir Belediyesi alanın tahsisini bu şekilde kabul etmedi. Hal yeri tahsis edilemediği için inşaata başlayamadık diyorlar. Hal yerinin tahsisi ile ilgili hatanın tamamı yine kendilerinde.

“Rauf Denktaş Parkı’nda Gündüz Gezmeye Bile Korkarsınız”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Anamur’da bulunan Rauf Denktaş Parkı’nın tahsisi ile ilgili “burada işi Anamur Belediyesi karıştırıyor” sözlerine de cevap veren Başkan Kılınç: “ Burası 2014 – 2019 yılları arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı, tamiratı, peyzaj düzenlemesi yapılan ancak 2019 yılından sonra kaderine terk edilen bir bölge. En büyük yeşil alanlarımızdan birisi olan bu parkın tıklım tıklım olması gerekirken yetersiz aydınlatma, güvenlik eksiği ve bakımsızlık yüzünden suç merkezi haline gelmesine üzülüyoruz. Bu nedenle 2021 yılında milli emlak müdürlüğünden buranın tahsisini istedik. 2022 yılında yine bir yazı yazarak burayı bize tahsis edin millet bahçesi yapalım dedik. Sayın Seçer 2019 yılından bu yana bakımını yapmadığı Rauf Denktaş Parkı’nın tahsisini Anamur Belediyesi karıştırıyor diyor. Oysa biz büyükşehir belediyesi yapmadığı için 2021 yılında tahsis için başvuru yaptık. 2019 ile 2021 arasında bir çalıma yapmamışlar, yıl 2022 olmuş, şimdi bize burayı Anamur Belediyesi yüzünden tahsis etmiyorlar diyorlar” dedi.

“ Anamur Organize Sanayi Bölgesi 3 Yılda Tamamlanır”

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Kılınç, Anamur Organize Sanayi Bölgesi’nin yapılabilmesi için bütün prosedürlerin tamamlandığını ifade etti. Müteşebbis heyetin kurulması için çalışma yaptıklarını belirten Başkan Kılınç: “ Önümüzdeki günlerde müteşebbis heyetin de kurulması ile birlikte Anamur Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk fiziki çalışmaları başlatacağız. Şu ana kadar gerekli bütün prosedürleri tamamladık. İnşallah önümüzdeki 3 yıl içerisinde ilk fabrikayı kurmuş ve faaliyete geçirmiş olacağız” dedi.

Yapımına başlanan Anamur Belediyesi Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nı Cumhuriyetin 99. yıl dönümü olan 29 Ekim 2022’de hizmete açacaklarını belirten Başkan Kılınç: “ Dr. Devlet Bahçeli Sahil Parkı’nın açılışının hemen arkasından başlattığımız Recep Tayyip Erdoğan Doğa Parkı’ndaki çalışmaları kısa sürede tamamlayacağız. İçerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları, kamelyalar, piknik alanları, macera parkı, çocuk oyun ve spor parkları bulunan doğa parkımızın açılışını Cumhuriyetimizin 99. Yıldönümü olan 29 Ekim 2022’de hizmete açacağız” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.