SON DAKİKA
Hava Durumu

BU PROJE ÇAMLIBEL'E GÜZEL GELECEK

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi Yarışması’ sonuçlandı. Başkan Seçer, “Buranın fiziksel yapısı değişecek. Buranın fiziksel yapısının değişmesi, buranın havasını, sosyalitesini, ticaretini, ekonomisini, buranın bakış açısını da değiştirecek” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2021 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 14.07.2021 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
BU PROJE ÇAMLIBEL'E GÜZEL GELECEK

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi Yarışması’ sonuçlandı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi tarafından düzenlenen ‘Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi’ tanıtımına katıldı.

Açılış konuşmasını yarışmanın jüri başkanı ve şehir plancısı Prof. Dr. Tamer Gök yaptı. Prof. Dr. Gök, uzun yıllardır süren kent merkezi canlandırma projelerinden söz ederek, “Bu Sayın Başkan Vahap Seçer’e kısmetmiş. Kutluyorum. Teşekkür ediyorum. Böylesine önemli bir projeyi başardığı için. Bu kentsel tasarım projesi ne yapacak?

Burayı yeniden canlandıracak, sağlıklaştıracak, hayatiyet kazandıracak, güzelleştirecek. 2 temel görevi var projenin.

Birincisi yeniden işlevlendirme yapacak. Yürürken gördünüz, ticari faaliyetlerin birçoğu burayı terk etmiş, dükkânlar boş. Bunların yeniden canlanması için buraya yeni tür fonksiyonlar. Neler gelebilir, ne tür işlevler yer alabilir?

Bu projenin ikinci görevi de çevrenin iyileştirilmesi ve fiziki. Bu ikisi beraber birbiriyle paralel yürüdüğü takdirde bu sağlıklaşma, canlanma ve güzelleşme projesi başarılı olur” dedi.

“HEDEFİMİZ DOĞAL VE YAPAY KÜLTÜREL KİMLİK ÖĞELERİNİ TEKRAR CANLANDIRMAK”

 

Ödülü kazanan projenin ekip lideri mimar Ezel Okumuş, proje detayları ile ilgili bilgiler verdi. Planlama ve tasarım kararlarını görsellerle destekleyen Okumuş, “Heyecanlıyız, gururluyuz” dedi.

Bölgenin önemine dikkat çeken Okumuş, “Aslında 2 kilise arasında başlayan bu kentsel oluşumun başka bir hikâyeye dönüşmesi ve genişlemesiyle buradayız.

Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Caddesi de bu oluşumda çok önemli bir rol oynuyor.

Özellikle son dönemde yakın çevresinde yapılan farklı projelerden de beslenerek, örneğin sahil kısmında yapılan rehabilitasyon, restorasyon, rekreasyon projeleri, Millet Bahçeleri Projeleri, Uray Caddesi’nde yapılan yenileme projeleri derken, meydan ve sokak aslında daha da anlam kazanmış durumda.

Müthiş bir geçiş noktası. Bizim hedefimiz bu bağlayıcı rolünü meydanın ve sokağın aslında güçlendirmek, pekiştirmek. Bir yandan da kaybolan kimlik değerlerini ortaya çıkararak Mersin’in sahip olduğu doğal ve yapay kültürel kimlik öğelerini aslında alanda tekrar canlandırmak” diye konuştu.

 

 “GÜNÜN BU SAATİNDE KENTİN KALBİ KARANLIĞA BÜRÜNMÜŞ”

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, balkonlardan kendilerini izleyen Çamlıbelli hemşehrilerine de seslenerek, “Derinliğine bakıyorum, üzülüyorum.

Günün bu saatinde kentin merkezi, kentin kalbi, kentin en kadim tarihi dokusu karanlığa bürünmüş.

İnsanlar evlerine çekilmiş, esnaf dükkanını erkenden kapatmış ve belirli bir saatten sonra da ölü bir bölge haline gelen bir alandan bahsediyoruz.

Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Caddesi. 2 çok değerli kavram bir araya gelmiş. Cumhuriyet ve Atatürk. Bu kadar tesadüf olamaz. Cumhuriyetçi ve Atatürkçü olunca insan heyecanlanıyor böyle” dedi.

“ÇAMLIBEL ARZU ETTİĞİMİZ NOKTALARA BİLİMLE ERİŞECEK”

 

Çamlıbel’in arzu edilen noktalara erişmesi için akıl, bilim ve uzmanlar yoluyla çalışmalar yapılması gerektiğini aktaran Seçer, “Çamlıbel’i ihya edeceğiz, vatandaşlarımızı burada mutlu edeceğiz. Nasıl yapacağız?

50 tane elektrik direği dikeceğiz, 10 tane parke koyacağız, 20 tane park bankı koyacağız ve Çamlıbel canlanacak. Allah aşkına, 21. yüzyıl dünyasında, bilimin önderliğinde ülkelerin arşa çıktığı bu dönemde insana gülerler.

‘Hayır’ dedik. Çamlıbel arzu ettiğimiz noktalara erişecekse bunu akıl yoluyla, bilim yoluyla ve uzmanlar yoluyla yapmamız lazım.

Dereceye giren projeleri gördünüz ama bir tanesi bu bölge için en uygun proje olarak değerlendirildi. Bu bir tasarım.

Henüz işin başındayız. Evet tasarımımız bu, bunu ete kemiğe büründüreceğiz. Uygulama projeleri yapılacak.

Artık burada fiili olarak bir çalışma başlayacak. Buranın fiziksel yapısı değişecek. Buranın fiziksel yapısının değişmesi, buranın havasını, sosyalitesini değiştirecek, ticaretini değiştirecek, ekonomisini değiştirecek, buranın bakış açısını değiştirecek” diye konuştu.

 

“HER DAKİKAMIZ BİR ÇALIŞMA, HER DAKİKAMIZ BİR DEĞİŞİM”

 

Metro Projesi’nin de Çamlıbel’in de canlanmasına faydası olacağını ifade eden Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Oysa ki biz o projeyi Çamlıbel canlansın diye yapmadık. Tamam toplu taşıma projesi ama işte onun Özgür Çocuk Parkı’ndaki istasyonu Çamlıbel’in bundan sonraki süreçte canlanmasına sebebiyet verecek en önemli çalışma diye görüyorum. Çünkü binlerce insan 8 dakikada, 10 dakikada Mezitli’den Çamlıbel’e burada alışveriş yapmak için, zamanını geçirmek için ulaşabilecek.

Bizim burada yaptığımız birçok çalışma, merkezi hükümetin yaptığı Millet Bahçesi çalışması buraya tesir edecek, eğer gerçekleşirse. Balıkçı Barınağı’na bir proje çalışılıyor.

Bunu Büyükşehir Belediyesi talep etti. Her şeyde olduğu gibi bu talep reddedildi. Biz yapacağız dediler. İnşallah buyursunlar yapsınlar.

Merkezi hükümettir, para gani, para onlarda, yapsınlar, yeter ki Mersin’e yapsınlar. Her yapanı alkışlarız, çok konuşanı değil de yapanı alkışlarız.

Biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesiyle, gücüyle, yapısıyla zaten Mersin’e olması gerekeni yapıyoruz.

Yapmaya çalışmıyoruz, yapıyoruz. Bakın bunu iddia ile söylüyorum. Zaten yapıyoruz boş durmuyoruz. Her dakikamız bir çalışma, her dakikamız bir değişim, bu iddiayı ortaya koyuyoruz.”

 

KIRMIZI LACİVERT MEYDAN, TAŞ BİNA MÜZE OLACAK

 

Marinavista’yı kiraladıklarını duyuran Seçer, bunun için Cumhurbaşkanlığı’ndan imza beklediklerini söyledi.

Seçer, Kırmızı Lacivert İşhanı’nı yıkıp kent meydanı yapacaklarını, Taş Bina’yı boşaltıp Kent Müzesi yapacaklarını, Ak Kahve’yi yeniden hayata geçireceklerini ifade etti.

Seçer, “Kentimizde ekonomik olarak atıl duran bu binaları değerlendireceğiz. Aklın yolu bir. Bizlerin buraya gelmesi Çamlıbel’in canlanmasına artı bir önem ve değer katacak.

Taş Bina’nın restore edilmesi buraya bir değer katacak.

Şu anda 380 araçlık, 20 motosiklet, 380 otomobil park edilebilen 2 katlı yer altı Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nin yanındaki ve Özgür Çocuk Parkı Metro İstasyonu’na yer altından bağlanacak olan otoparkın bitmesi Çamlıbel’in canlanmasına yarar sağlayacak” dedi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.