SON DAKİKA
Hava Durumu

DÜNYANIN EN PAHALI BAHARATI TOROSLAR’DA YETİŞİYOR

Bölgenin iklim şartlarına ve coğrafyasına uygun yetişebilecek ürünler ile ilgili alternatif tarım çalışmalarını sürdüren Toroslar Belediyesi bu kez, belediye fidanlığında dünyanın en pahalı baharat bitkisi Safran’ı yetiştirdi

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2017 08:15
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2017 08:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
DÜNYANIN EN PAHALI BAHARATI TOROSLAR’DA YETİŞİYOR
 Ejder meyvesi, goji beryy, passiflora, istiridye mantarı, dikenli incir, kahve, Ülkemizde mabet ağacı olarak bilinen Ginkgo Biloba bitkisi gibi ürünleri yetiştirerek başarıyla sonuç aldığı AR-GE çalışmalarına kilogramı yaklaşık 45 bin TL’den satılan Safran’ı da ekleyen Toroslar Belediyesi’nin bu çalışması da Mersinli çiftçilere ve yeni girişimcilere umut olacak.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Park ve Bahçeler Müdürlüğü serasını ziyaret ederek, soğanını ekerek serada yetiştirdikleri ve bugün çiçek açan safran bitkisinin hasadını yaptı.

foto (1).JPG görüntüleniyorMavimsi-mor yaprakları ve ortasında kırmızı-sarı polenleri bulunan safranın; iplik sanayinde, tekstil, gıda, sağlık ürünleri ile kozmetik üretiminde kullanıldığını ve piyasada miligram üzerinden satılarak, kilosunun altınla yarıştığına dikkat çeken Başkan Tuna; “Eğer bir ürün ihracat anlamında pazar bulamıyorsa bu ürün değerini bulmuyordur. Onun için alternatif ürün motiflerini denemek gerekiyor. Safran bitkisi de denemesini yaptığımız ve Allah’a şükürler olsun ki sonuç aldığımız bir AR-GE çalışmamızdır. İlaç ve kimya endüstrisinin ham maddelerin biri olan safranın gram değeri bile, altınla eşdeğerdir” dedi.

            Yaklaşık bin metrekarelik bir alandan maksimum 800 gram arasında ürün alınabilen safranı yetiştirmek isteyen çiftçi ve girişimcilere Toroslar Belediyesi olarak, gerekli bilgi desteğini sunacaklarını ifade eden Başkan Tuna; “Tarım ve hayvancılık alanında Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Hiçbir zamanda bitmeyecektir. Özellikle Mersin’de yetişen bitkiler anlamında kıymeti fazla, az yerden çok ürün alabilme nitelikte ürünlerin araştırmasını yapıyoruz. Bu kapsamda dünyanın en pahalı baharatı olan safran bitkisini yetiştirdik ve çiçek açtı. Bu bitkinin kilosu altınla yarışıyor. Şuanda kilogramının değer fiyatı yaklaşık 45 bin TL’dir. Sanayide, tekstilde boyamada, sağlık ürünlerinde, kozmetikte, gıdada kullanılabilen dünyanın en pahalı bitkisi safranı, dönüm olarak aşağı yukarı bin metrekarelik bir alandan maksimum 800 gram ürün alabilme şansına sahipsiniz. Yani 800 gram maksimum ürün aldığınızda kilosunun da 45 bin TL olduğunu düşündüğünüzde 35 bin TL’ye yakın bir değeri bin metrekarelik bir alandan alabiliyorsunuz. Bölgemiz narenciye üretim merkezi. Ancak aynı ürün ihracat anlamında bir Pazar bulamıyorsa ürün değerini bulmuyordur ve onun için alternatif ürün motiflerini denemek, ekili dikili alanların tespitinin yapılması ve bu konuda çiftçileri yönlendirmek gerekiyor. İşte biz de Toroslar Belediyesi olarak ürün motifleri yönünde birçok bitki üzerinde çalışmalar yaptık.Ejder meyvesi, goji beryy, passiflora, istiridye mantarı, dikenli incir, kahve,  Ginkgo Biloba bitkisi gibi. Safran da en çok merak ettiğimiz üründü. Bunun soğanını ektiğinizde 3 yıl aynı soğandan ürün alabiliyorsunuz ve üç yıl sonra yenileme yapıyorsunuz. Biz de bir deneme yaptık ve Allah’a şükürler olsun ki sonuç aldık. Arazilerin varisler yoluyla bölünmesinden dolayı arazi miktarında çok fazla azalma oluyor. Bu nedenle az yerden çok ve kıymetli ürün almak durumundasınız. Safran da bu konuda en özellikli öne çıkan ürünlerden bir tanesidir. Bu ürünü yetiştirmek isteyen insanlarımızı yönlendireceğiz ve teşvik edeceğiz. Bu işi bilen insanlardan aldığımız bilgiler ve yaptığımız araştırmaları çiftçilerimizle ve girişimcilerimizle paylaşacağız. Mersin’i safran bitkisi yönünde bir numara yapmanın yollarına bakacağız” dedi.

            Başkan Tuna, doğal olması nedeniyle hiçbir endüstriyel ve kimyasal karışımın olmadığı safranın tekstil sektöründe boyamada kullanılan çok önemli bir bitki olduğunu ve 5 gramlık bir safran bitkisinden 500 bin kilogramlık tekstilin boyanabileceğinin bilgisini vererek; “Yetiştirmesi ve bakımı yönünden de çok zevkli bir ürün. Ekimini yaptık ve heyecanla sonuç aldık. Safranın tek telinden bile elimiz kına şeklinde boyanıyor. Safranın bölgemizde verimli olacağını ve Mersin’i bu anlamda da öne çıkaracağını düşünüyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan da teşvik edilen bu ürünü bölgede yetiştirmek ve üretmek isteyenlerin yanında olacağız” dedi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.