SON DAKİKA
Hava Durumu

EŞ BAŞKAN MUTLU'DAN İADE-İ ZİYARET

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Mersin İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Mersin Kent Merkezini Güzelleştirme Platformu’na iade-i ziyaretler gerçekleştirdi. Yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütleriyle birlikte ortaklaşmasının önemine dikkat çeken Mutlu, Mersin’in farklı tüm sesleri ve kesimleriyle birlikte ortak projeler üretmeye hazır olduklarını vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2014 20:22
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2014 20:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
EŞ  BAŞKAN  MUTLU'DAN İADE-İ ZİYARET

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, beraberinde Eş Başkan Yardımcıları Ülfiye Özcan, Sebahat Gençtarih Cebe, Bedrettin Gündeş ve Meclis üyesi Ayşe Aydoğan ile birlikte, ilk olarak İHD Mersin Şubesi’ni, ardından da Mersin Kent Merkezi’ni Güzelleştirme Platformu’nu ziyaret etti.  Yerel yönetimlerin, kentin demokratik sivil toplum örgütleri ile ortaklaşması ve proje üretmesinin önemine işaret eden Eş Başkan Mutlu, Mersin’in tüm kesimleri ile birlikte çalışmaya ve projeler üretmeye hazır olduklarını vurguladı, gerçek demokrasi, toplumsal katılımcılık ve çok sesliliğin ancak bu şekilde mümkün olabileceğinin altını çizdi.
Mutlu: ‘İktidarlara bağımlı olanlar sivil toplum örgütü olamaz’ “Akdeniz Belediyesi olarak İHD ile Kent Konseyi, sivil toplum örgütleri ve sivil inisiyatiflerle birlikte süreci yürüteceğiz” diyen Eş Başkan Yüksel Mutlu, sivil toplum örgütlerinin demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu vurguladı. Mutlu şöyle konuştu: “Tabi sivil toplum derken de devlet ve hükümetlerden bağımsız düşünen sivil örgütlerden bahsediyoruz. Yoksa bağımlı, bir yerlerden görüş ve düşünce alan, iktidarın ya da devletin resmi düşüncesini savunan örgütler, sivil toplum örgütleri olamazlar. Bu anlamda, İnsan Hakları Derneği’nin mücadelesi, ödediği bedeller ve yarattığı değerler hepimiz tarafından biliniyor. Ben de bu örgütün içinden birisiyim ve kendimi mücadelenin dışında tutmuyorum. Mersin’de 5 yıl boyunca beraber çalışacağız. Sizlerle birlikte çalışmaktan ve mücadele etmekten onur duyarım.” Tanrıverdi: ‘Toplumun tüm kesimleri güç birliği yapmalı’

Sözlerine, ziyaretleri nedeniyle Eş Başkan Mutlu’ya teşekkür ederek başlayan Mersin İnsan Hakları Derneği Başkanı Ali Tanrıverdi ise, İHD’nin, geçmişte Akdeniz Belediyesi ile ortak çalışmaları olduğunu anlattı, yeni dönemde de daha çok ortaklaşarak, eksik kalan veya el atılmayan sorunların çözülmesi konusunda da ortak projeler üreteceklerine inandıklarını dile getirdi. Ali Tanrıverdi,“Kentimizde ve ülkemizde, özellikle temel hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılıp eksiksiz kullanıldığı bir ortamın yaratılmasında birlikte mücadele edeceğiz. Mersin’de özellikle (tutuklu) çocuklara yönelik ciddi saldırılar var. Yine kadınlar üzerinde çok büyük şiddet ve baskılar var. Bunlar bilinçli üretilen proje ve politikalardır. Yani Mersin’e baktığımızda, iyileştirici yönde, mevcut hükümetin söylemlerinin tam aksine çalışmalar yürütülüyor. Bu politikalara karşı olarak da Mersin’de yaşayan tüm kesimlerin ortak hareket etmesi, birbirini anlaması ve güçlerini birleştirmeleri yönünde bir bilinç geliştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı Mutlu, Çamlıbel sokaklarını dolaştı, esnafları dinledi 

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, gün içerisinde ayrıca Mersin Kent Merkezini Güzelleştirme Platformu’na da iade-i ziyarette bulundu. Atatürk Caddesi ve Balık Hali esnafını da ziyaret eden Mutlu, Platform Başkanı Ufuk Özen ve üyelerle birlikte Çamlıbel’i de dolaştı, bölgenin eski cazibesine kavuşması için, parkların çiçeklenmesi ve yeşil alanların yeni baştan düzenlenmesi, sokağın temizliği, aydınlatma direklerinin yenilenmesi, görsel kirlilik yaratan unsurların ortadan kaldırılması ve benzeri yönündeki talepleri dinledi. Sokaktaki yürüyüş boyunca Ufuk Özen ve üyelerle sohbet eden Mutlu, Akdeniz Belediyesi’nin görev ve yetkisi dahilindeki talepleri en kısa sürede yerine getireceklerini belirtti, belediyenin yetki ve sorumluluğu dışındaki hizmet ve çalışmalar için de ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşeceğini ve resmi yazışmaları başlatacağını ifade etti. Özellikle kent merkezinde insan ve araç hareketliliğinin çok yoğun olduğu yerlerde yer alan, görsel kirlilik ve kokuya yol açan çöp konteynırlarının yer altına alınmasına dönük bir projeyi de hayata geçirmek istediklerini kaydeden Mutlu, projenin tüm kente örnek olacağını sözlerine ekledi.
Hollanda Kadın Derneği’nden, İŞTAR’a kardeşlik köprüsü
Öte yandan, kadına yönelik şiddet alanında çalışma ve projeler yürüten Hollanda merkezli Stchtıng Yasmin Kadın Derneği’nden Dilek Erdem, Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Avukat Sebahat Gençtarih Cebeyi ziyaret etti.

Akdeniz Belediyesi’nin kadınlara dönük proje, hizmet ve çalışmalarını yakından görmek ve tanışmak için kente geldiğini dile getiren Erdem, Hollanda’daki Yasmin Derneği ile Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü’ne bağlı İŞTAR Kadın Merkezi arasında kardeş köprüsü oluşturmak istediklerini söyledi. Ardından İŞTAR Kadın Merkezi’ni ziyaret eden Dilek Erdem, merkezin çalışanlarıyla hizmet ve projeler hakkında sohbet etti. Erdem, Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı İŞTAR Kadın Merkezi ile güçlü bir ilişki açığa çıkarabilecekleri takdirde, ortak bir projelere imza atabileceklerini dile getirerek kurumdan ayrıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.