SON DAKİKA
Hava Durumu

HAYATLARINDA İLK KEZ MAVİ İLE BULUŞTULAR

Deniz kenti Mersin’de yaşadıkları halde denize hiç girme şansı elde edemeyen 51 çocuk, Akdeniz Belediyesi tarafından düzenlenen yat turuyla, Taşucu, Barbaros Koyu, Dana Adası, Tisan ve Boğsak adalarını ziyaret etti. Adaları ve kumsalları dolaşarak denize giren çocuklar, hayatları boyunca unutamayacakları güzel bir gün yaşadı.

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2014 14:43
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2014 14:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
HAYATLARINDA İLK KEZ MAVİ İLE BULUŞTULAR
FERDA BİLGİN-Akdeniz Belediyesi’ne bağlı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren İŞTAR Kadın Merkezi’nce, ‘Çocuklarla Her Yer Mavi’ sloganıyla bir etkinlik düzenlendi. Kente göçle yerleşerek Çay Çilek ve Güneş mahallerinde yaşayan, ancak deniz kenti Mersin’de daha önce denizde yüzmeyen 7 ile 14 yaş arası toplam 51 çocuk, önce servislerle evlerinden alındılar, ardından da Taşucu, Barbaros Koyu, Dana Adası, Tisan ve Boğsak adalarını yatla günü birlik dolaştılar.

 

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu ve Eş Başkan Yardımcıları Sebahat Gençtarih Cebe ve Ülfiye Özcan’ın uğurladığı çocuklar,  önce ilk kez bindikleri yatla adaları keşfettiler, ardından da denizin, güneşin ve kumun tadını çıkararak keyif dolu bir gün geçirdiler. Büyük heyecan ve coşkuyla yaşadıkları günü birbirlerine anlatan çocuklar, Akdeniz Belediyesi’nin böylesi etkinliklere devam etmesini istediler. Taşucu, Barbaros Koyu, Dana Adası, Tisan ve Boğsak adalarını keşfetmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşayan çocuklar, günün sonunda mutlu bir şekilde evlerine dönerken, çocuklara gezi boyunca ve dönüş yolunda evlerine kadar, Akdeniz Meclis üyesi Hediye Eren ve 6 personel de eşlik etti.

 

‘Birçok şeyden mahrum bırakılan çocuklar…’

 

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu; ‘Çocuklarla Her Yer Mavi’ etkinliğiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tercihleri dışında ve hazırlıklı olmadıkları bir zorunlu göçün içinde kendilerini bulan çocuklarımız travmatik bir süreç yaşadı. Bulundukları mahallelerde, bir yandan yoksullukla baş etmeye çalışırken bir yandan da terk ettikleri yer ile göç edilen yer arasındaki kültürel, sosyal ve ekonomik farklılık karşısında bocalıyorlar. Bugüne dek birçok şeyden mahrum bırakılan çocuklarımız, sokağın taşıdığı risklerle de karşı karşıya ve psikolojik sorunlar yaşıyorlar” dedi.

 

‘Çocuklar ve gençler için yeni etkinlikler olacak’

 

“Çocuklarımızın yaşadığı sorunları kısa sürede çözmek elbette kolay değildir” diyen Eş Başkan Yüksel Mutlu, “Ancak ulaşabildiğimiz her çocuğumuzu kültürel ve sanatsal etkinlikler, doğa gezileri ve spora teşvik ediyor, kentle uyum sağlayıp sorun çözme becerilerini geliştirmelerine katkı sunuyoruz. Göçün travmatik etkilerini aşmaları, özgüven kazanmaları, geleceğe umutla bakabilmeleri için sosyal etkinliklerin iyileştirici, rehabilite edici yanından yararlanıyoruz. Bu süreci güçlü ve sağlıklı yürütebilmek için özellikle ailelerle iletişim ve ilişki kurmayı esas alıyoruz. İmkânlarımız ölçüsünde çocuklarımız ve gençlerimiz için renkli ve farklı etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.