SON DAKİKA
Hava Durumu

KOCAMAZ MUHTARLAR İLE BİR ARAYA GELDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Muhtarlar Buluşması’nda Mersinli muhtarlar ile bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2018 13:24
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2018 13:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
KOCAMAZ MUHTARLAR İLE BİR ARAYA GELDİ
 Muhtarlar Buluşması Gala Gecesi’ne Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Yenişehir, Mezitli, Akdeniz, Toroslar, Tarsus, Çamlıyayla muhtarları katıldı.

Mersinli muhtarlar düzenlenen Gala Gecesinde söylenen türküler ve oyun havaları ile gönüllerince eğlenme fırsatı buldu ve stres attı.

“Hemşerilerimize hizmet vermenin bir şeref ve onur olduğu bilinciyle yolumuza devam edeceğiz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz gecede yaptığı konuşmasında Mersinli muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Gününü tebrik ederek, “Allah ağız tadınızı bozdurmasın. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sizlerle beraber Mersin’de yaşayan hemşerilerimize hizmet vermenin bir şeref ve onur olduğu bilinciyle yolumuza devam edeceğimizi sizlere buradan ilan ediyorum” dedi.

“Vatandaş memnuniyeti yüzde 90’lara ulaştı”

Dört buçuk yıldır çok kutsal bir yolculuğa çıktıklarını belirten Başkan Kocamaz, “Bu yolculuk içerisinde ulaşabildiğimiz her yere ulaşmaya çalıştık. Cumhuriyet tarihi dönemince yapılamayan birçok hizmeti bugün hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Vatandaş memnuniyetimiz yaptırdığımız anketlere göre her geçen gün biraz daha yükseliyor. Şu anda yüzde 90’lara ulaşmış durumdayız. Tabi ki yılların ihmaliyle gerçekten hizmete susamış Mersin’de yapılan hizmetler vatandaşımızı mutlu ediyor. Ama çeşitli etkenler nedeniyle yapılamayan işlerden dolayı da insanlarımız sabırsızlıklarını dile getiriyorlar. Sizler de takdir edersiniz ki bu kadar geniş alanda tüm hizmetlerin tamamını 3-5 senede, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nce ihmal edilmiş hizmetlerin tamamını çözüme kavuşturmak maalesef mümkün değil. Salavat kuvvete bağlı. Yani bütçeniz ne ise o bütçenin imkânları içerisinde hizmet vermeye çalışıyorsunuz. Elbette bizim de gönlümüzden geçen nerede, nasıl bir problem varsa hepsini bir gecede, bir günde çözelim. Ama elimizdeki şartlardan dolayı bunların tamamını çözüme kavuşturmamız da mümkün değil” şeklinde konuştu.

Geçmişte özellikle muhtarların Köy Hizmetlerinden hizmet almak için siyasetçilerin peşinden koşarak, kuyruğa girdiklerinden söz açan Başkan Kocamaz, “Çok kısa bir mesafeye asfalt döktürülse davul-zurna ile o siyasetçileri karşılarlardı. Artık o günler geride kaldı. Büyükşehir Belediyesi olarak nerede nasıl bir sıkıntı varsa vatandaşlarımızın beklentilerine cevap vermek için gece-gündüz demeden tüm arkadaşlarımızla birlikte yola çıkmışız, problemleri çözmeye odaklanmışız ve bugün geldiğimiz noktada gerçekten küçümsenmeyecek bir mesafe kat etmişiz” diye belirtti.

“Mersin 30 Büyükşehir içerisinde maalesef en geride olan belediyeydi”

2014 tarihinde yolsuz ve susuz yerleşim birimi bırakmayacakları iddiası ile yola çıktıklarını hatırlatan Başkan Kocamaz, “Bu konuda Cenab-ı Allah’tan her hangi bir engel olmadığı sürece şu anda her yerleşim alanını içme suyuna kavuşturmuş durumdayız. Şu anda birçok büyük hizmet başlamış durumda ve birçoğu da ekonomik sıkıntılar nedeniyle, hükümetin aldığı karar neticesinde yeni ihale yapmayın talimatıyla ihale yapılacağı günü bekliyor. 30 Mart 2014 yılında devraldığımız Mersin Büyükşehir Belediyesi, isim olarak gerçekten Büyükşehir Belediyesi’ydi ama kentin aldığı hizmetler ve konumu açısından 30 Büyükşehir içerisinde maalesef en geride olan bir belediyeydi. O günler geride kaldı. Birlikle yönetelim, birlikte büyütelim anlayışı ile hemen kolları sıvadık ve ilk bir yıl yapılanma ile geçti. Mersin genelinde bütün ilçelerde Büyükşehir Belediyesi’nin birimlerini oluşturmak mecburiyetindeydik. MESKİ’nin birimlerini oluşturmak mecburiyetindeydik. Bir taraftan bu yapılanmayı gerçekleştirirken, bir taraftan da eksikliklerin giderilmesine yönelik projeleri başlattık ve ilk bir yıl kaynak, plan, proje çalışmalarıyla geçti. Öncelikle devraldığımız borcu ödeyelim dedik. Zira 30 Mart öncesi Büyükşehir sınırları 4 merkez ilçeden ibaretti. Ama 30 Mart’tan sonra bütün ilçeler büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine girdiği için ve İlçe Belediyeleri’nin özellikle su ve kanalizasyon hizmetleri başta olmak üzere, diğer birçok hizmetler yani hizmetlerin yüzde 85’i Büyükşehir’e geçti” ifadelerine yer verdi.

30 Mart 2014 tarihinden sonra Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen görevleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanını anlatan Başkan Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi’nin dört buçuk yıl boyunca hayata geçirmiş oldukları hizmetleri anlattı.

“Biz bütün vatandaşlarımıza eşit mesafede duruyoruz”

Mersin’in özellikle çok yoğun göç almasından dolayı demografik yapısı çok karmaşık hale gelmiş, kozmopolit yapıya sahip bir kent olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “En büyük gururumuz, en büyük avantajımız bu kentte yaşayan insanlar çok şükür birbirine saygı, sevgi ve hoşgörü çerçevesinde yaklaşıyor. Barış içerisinde yaşıyor ve inşallah bu barışı Mersin ve dünya ayakta durduğu sürece hep birlikte sorumluluk alarak yürütmeye devam edeceğiz. Biz de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu sınırlar içerisinde yaşayan bütün vatandaşlarımıza eşit mesafede duruyoruz. Hiç birisini bir diğerinden ayırt etmiyoruz. Gerçekten işimiz kolay değil ama her zaman söylediğimiz gibi biz zor günlerin adamıyız. Zoru hemen, imkânsızı zamanla başarırız diye 1994’de kullandığımız bir sloganımız vardı. Bu slogan halen gündemde ve geçerliliğini koruyor” dedi.

Başkan Kocamaz’ın konuşmasının ardından, Batıkent, Dikilitaş ve Kurdali Mahalle Muhtarları birer konuşma gerçekleştirerek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a mahallelerine vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ettiler. Başkan Kocamaz da gecede muhtarlar ile günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Erkan Arıcı, Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmetler hakkında muhtarları bilgilendirdi. Bilgilendirme sunumunun ardından, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin yer aldığı insan odaklı video film, MESKİ’nin hizmetlerinin yer aldığı video film ve muhtarlar buluşması video filminin gösterimi yapıldı. Muhtarlar verilen gala yemeğinin ardından gerçekleştirilen konser ile gönüllerince eğlenme fırsatı buldular.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.