SON DAKİKA
Hava Durumu

Konu MIP Olunca; Seçer’in Acil İşi Çıktı!

Mersinli anneler ve kadınlar, MIP’in Mersin Limanı’nı Atatürk Parkına doğru genişletmesi projesine karşı Büyükşehir önünde basın açıklaması yaparak, Vahap Seçer ile görüşmek istedi! Ancak ‘başkanın acil işi çıktı’ bahanesi ile kapıdan çevrilen çevreci kadınların,açıklama yapmasına da izin verilmedi!

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 20:58
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 20:58
Kaynak: www.bilginhaberci.com
Konu MIP Olunca; Seçer’in Acil İşi Çıktı!

Mersin Çevre Platformu’nun, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ’nin (MIP), Atatürk Parkına doğru genişleme projesine karşı başlattığı eylemsellik artarak devam ediyor. Bu kapsamda geçen hafta Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaparak, tüm belediye başkanlarını MIP’e karşı mücadele çağrısı yapmak isteyen platform bugün daha ilk adımda kapıda kaldı!

Platformun ‘Mersinli Anneler ve Kadınlar’ grubu, MIP’in Mersin Limanı’nın Atatürk Parkına doğru genişletilmesi projesine karşı Büyükşehir önünde basın açıklaması yaparak, Vahap Seçer ile görüşmek istedi!

ZABITA POLİSLE KADINLARI ÇEMBERİN İÇİNE ALDI

Ancak daha belediye önüne girişte grup, yıllardır kent sokaklarını başı boş bırakmakla eleştirilen zabıta ve polis kuşatması ile karşılaştı. Belediye binasının bulunduğu Atatürk Caddesinin giriş ve çıkışları zabıta ve polis tarafından çevrilerek, grup adeta çember içine alındı.

POLİS AÇIKLAMAYA İZİN VERMEDİ

Daha sonra emniyet yetkilileri basın açıklamasına izin verilmeyeceğini açıklayarak, grubun dağılmasını istedi. Ancak çevreci grup basın açıklaması yapmanın anayasal hak olduğunu savunarak ısrar etti. Ancak emniyet güçleri kamu kurumu önünde güvenlik sağlama iddiasıyla açıklamanın yapılmasına izin verilmeyeceğini belirterek, aksi takdirde işlem yapılacağını bildirdi.

“BAŞKANIN ACİL İŞİ ÇIKTI” DENİLEREK GÖNDERİLDİLER

Bunun üzerine kadınlar belediyeden ayrılarak taş bina önünde kendilerini bekleyen gruba ileriki günlerde bir görüşme yapılması için söz aldıklarını bildirerek, açıklamayı yazılı olarak yapma kararı aldılar.

ANNELER VE KADINLAR KAYGILI

Platformun Anneler ve Kadınlar Grubu adına yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “Bizler anneler ve kadınlar olarak Atatürk Parkına doğru yapılması planlanan liman inşaatı nedeniyle çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği için çok kaygılıyız. Basından ve okuduklarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla günümüzdeki liman inşaatları artık kent merkezlerine zarar verdikleri için kent merkezlerinin uzak sahillerinde yapıldığını biliyoruz. 300 km’den fazla sahili olan Mersin’in Atatürk Parkının dışında liman yapılacak başka yerlerin olduğu halde Mersin merkezinin içine yapılmasının mantığını anlayamamaktayız.

“ATATÜRK PARKI; ÇARŞI MERKEZİN HAVA KORİDORU, KENTİN HAFIZASI”

Atatürk Parkı halkın nefes aldığı, çocukların oyun oynadığı, Çarşı merkezin hava koridoru olup kentin hafızasını taşımaktadır.Ayrıca inşaatının yapım süresince Mersin’de gürültü ve tozlanmanın artacağı gibi, kent merkezindeki tek yeşil alan olan Atatürk Parkının da kullanılmaz hale geleceği açıktır. İnşaat ve işletme sırasında çevre kirliliğinin artacak olmasının sonucunda halk sağlığının bozulması ciddi sorunlara neden olacaktır.

“BU YATIRIMIN YERİ DEĞİŞSİN”

Mevcut Belediye Başkanımız ve aday olacak ve seçilecek tüm Mersin Büyükşehir Belediye Başkanından ve Akdeniz Belediye Başkanından isteğimiz bu yatırımın yerinin değiştirilmesidir. Biz çocuklarımıza iş sahası açacak yeni ve büyük modern bir liman yapılmasına karşı değiliz. Ancak Mersin’in merkezinde yaşayan kadınlar ve anneler olarak Atatürk parkına yapılacak mevcut yatırımı istemiyoruz. Belediye Başkanlarımızdan endişelerimizi anlamasını ve bu konuda tüm STK’ları toplayarak ne olup bittiğini bizlere anlatılmasını istiyoruz. Tüm Mersinlilere ve ilgililere buradan çağrı yaparak bizleri anlamalarını ve Atatürk Parkının korunması için mücadele etmelerini bekliyoruz.”

KAYNAK: HEDİYE EROĞLU

Kaynak: www.bilginhaberci.com

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.