SON DAKİKA
Hava Durumu

“MERSİN’E İZ BIRAKANLAR MÜZESİ” TÖRENLE ZİYARETE AÇILDI

Akdeniz Belediyesi’nin; Mersin Valiliğinin desteği, Akdeniz Kent Konseyi’nin katkılarıyla yok olmak üzere olan tarihi bir Mersin Evi’ni restore ederek, “Mersin’e İz Bırakanlar Müzesine” dönüştürdüğü binanın açılışı, kent protokolünün katıldığı görkemli bir törenle gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 29.01.2022 11:05
Haber Güncellenme Tarihi: 29.01.2022 11:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
“MERSİN’E İZ BIRAKANLAR MÜZESİ” TÖRENLE ZİYARETE AÇILDI

Açılışa; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan, Mersin Baro Başkanı Gazi Özdemir, Mersin İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Akdeniz İlçe Emniyet Müdürü Hacı Ahmet Turgut, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Âdem Koca, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Âdem Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Emre Duru, Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi, Akdeniz Müftüsü İbrahim Yavuz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim; Mersin İdmanyurdu Onursal Menajeri ve eski Milli Boksör Hacı Bayram Birinci, muhtarlar ile siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Vali Su; “Yıkılmak üzere olan tarihi yapı çok önemli bir işlev kazandı”

Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi’nin açılış töreninde bir konuşma yapan Mersin Valisi Ali İhsan Su; Valilik olarak kentteki ve ilçelerdeki kültürel ve tarihi değerler ile ilgili ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Mersin’in bir açık hava müzesi olduğunu ifade eden Vali Su; “Bizler de bu eserlerimizi projelendirip restorasyonunu yapıyor ve mutlaka ona bir işlev kazandırıyoruz. Bir yıl önce yıkılmak üzere olan bu binayı sahibinden satın aldık. Ardından proje hazırlayıp restorasyonuna başladık. Mustafa Gültak Başkanımız; Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim kardeşimle birlikte bu yapıyı çok güzel bir hale getirdiler” şeklinde konuştu.

Mersin’in yetiştirdiği çok önemli isim ve değerler olduğunu vurgulayan Vali Su, “Yeni neslimize bu isimleri tanıtmamız lazım. Çünkü Mersin’de yetişmiş, o kadar önemli kişi var ki, Milli mücadeleden tutun, günümüze kadar... O anlamda yeni neslimize bu değerlerimizi tanıtmak, misafirlerimize burada yetişen insanlarımızı anlatmak, böylelikle bir vizyon ortaya koymak; Bu anlamda ‘Mersin’e iz Bırakanlar Müzesi’ fikri doğdu. Tadilat, onarım ve proje bitti ve işte bugün bu güzel müzemizi hep birlikte Mersinlilerin hizmetine açıyoruz. Emeği geçen Milletvekillerimize, Belediye Başkanımız Mustafa Gültak Beye, Mustafa Erim kardeşim ve

ekibine, emeği geçen tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyor, en kalbi şükranlarımı dile getiriyorum” dedi.

Mersin Milletvekillerinden teşekkür…

İz Bırakanlar Müzesi’nin açılışına katılan Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ve Ali Cumhur Taşkın da törende yaptıkları konuşmada, Akdeniz’i değiştirip dönüştüren hizmetleri, proje ve çalışmalarından ötürü Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ı tebrik ettiler. Yıkılıp yok olmak üzere olan tescilli ve tarihi bir Mersin evinin restore edilerek İz Bırakanlar Müzesi olarak kente kazandırılmasının önemine dikkat çeken Milletvekilleri Özkan ve Taşkın, müzenin hayat bulmasını sağlayan Vali Ali İhsan Su, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim’e teşekkür ettiler. Mersin Milletvekilleri Özkan ve Taşkın, ayırım yapmadan kente hizmet veren tüm belediyelere, talep ettikleri destekleri sunmaya devam edeceklerinin de altını çizdiler.

Başkan Gültak; “Göreve geldiğimizden beri Akdeniz’i değiştirmek için çalışıyoruz”

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak da konuşmasında, Akdeniz’in, şehrin kalbi olduğunu bir kez daha vurguladı; “Akdeniz, tarihi ve bulunduğu pozisyon gereği Mersin’in en eski ve buram buram tarih kokan ilçelerinden bir tanesi. Bir yandan limanı, bir yandan serbest bölgesi ve sanayi alanlarıyla da şehrin ticaret kapısı. Ancak bugüne kadar bazı şeyler eksik bırakılmış. Göreve geldiğimiz günden beri bu durumu değiştirmek için çalışıyoruz” dedi.

“Şehrin hafızası içine bir yolculuk yapabileceksiniz”

İz Bırakanlar Müzesi’nin ortaya çıkış hikâyesini de anlattığı konuşmasında Başkan Gültak, şu ifadeleri kaydetti; “Mersin merkezde misafirlerimizi getirip ağırlayabileceğimiz, ‘Mersin’ deyince aklınıza ne geliyor?’ ‘Nasıl bir şehir?’ ‘Kimler gelmiş, kimler gitmiş?’ denildiğinde anlatacağınız pek fazla kaynak yok. Fakat şimdi şehrin tam ortasında, ister alışveriş yaparken ister misafirlerinizi gezdirirken 15-20 dakika içinde Mersin’in tarihini görebileceğiniz, çayınızı kahvenizi içip soluklanabileceğiniz bir müzeden bahsediyoruz. Kentimizin son 120 yılının yanı sıra, tarih öncesi kayıtların da yer alıp sergilendiği bir müze.”

“Tarihi bina yıkılmak üzere idi, 7 odalı bir müzeye dönüştürdük”

Başkan Gültak; yanmış ve yıkılmak üzere tarihi Mersin Evi’ni, bugün 7 odadan oluşan bir müzeye dönüştürdüklerinin altını çizdiği konuşmasında, “Yapının restorasyonu bittikten sonra Mersin Üniversitesi’nden hocalarımız, Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim başkanlığında, üyelerimiz de olmak üzere ciddi bir heyet burada çalıştı. Çünkü son 120 yılın tutanaklarını taramak, Osmanlı tutanaklarını incelemek, bu isimleri bulmak kolay değildi. Kent konseyi iyi bir çalışma yaptı ve sonuçta da bu müzeyi hep birlikte hayata kazandırdık. Şehrimizin ortasında bulunan tarihi Mersin Evi’ni butik bir müzeye dönüştürmekten dolayı mutluyuz” diye konuştu.

Şehrin takımı Mersin İdmanyurdu’na ayrı bir oda hazırlandı

Projeyi, Mersin Valiliği ile birlikte hazırladıklarını belirten Başkan Gültak; “Sayın Valimiz bizleri çok destekledi. Bugün müzemizin buralara kadar gelmesinde aslan payı, tabi ki Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz ve Akdeniz Kent Konseyi Başkanımız Sayın Mustafa Erim’e aittir. Bu nedenle kendilerine çok teşekkür ediyorum. Onların desteği olmasaydı, biz bu işi buralara kadar

getiremezdik” dedi. İlk göz ağrısı olan Mersin İdmanyurdu’na (MİY) da müzede ayrı bir oda hazırladıklarını belirten Başkan Gültak; 100 yıllık MİY’in tarihçesini, maçlarını, şampiyonluklarını yansıtan bin 600 adet kare ve hatıranın müzede yer aldığını kaydetti.

Erim; “Şehirler hafızasını kaybettiğinde, manevi değerlerini de yitirir”

Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim de yaptığı konuşmada, yaklaşık 1 yıllık yoğun emek ve çabanın ardından İz Bırakanlar Müzesi’nin tamamlanarak şehre kazandırıldığını ifade etti. Şehirlerin hafızası olduğunu dile getiren Erim; “Şehirler hafızasını kaybettiğinde, manevi ve kültürel tüm değerlerini de kaybederler. İşte bu kentin hafızasının önemli bir parçası olan bu yapıda, bu şehirde yaşayan, iz bırakanları anlatarak, şehrin hafızasını korumaya çalıştık. Çünkü bazen mimari bir yapıyı gelecek kuşaklara taşımak, binlerce ciltlik kitap taşımaktan çok daha etkili olmaktadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, önce plaket takdimi ardından da açılışa katılan protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Kent protokolü, kurdele kesiminden sonra müzeyi ziyaret ederek tek tek odaları gezip, sergilenen fotoğraf ve belgeleri inceledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.