SON DAKİKA
Hava Durumu

OLUR İMZASI MÜDÜR İZİNDEYKEN Mİ ATILDI ,BÜYÜKŞEHİR İZİN Mİ VERDİ?

Mersin’de AVES Dış Ticarete ait tartışmalı boru hattına belediyelerce izin verilmezken, firmanın boruları döşediğinin ortaya çıktığı skandalda Büyükşehir’in AYKOME üzerinden projeye geçit verdiği iddia edildi.

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2021 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2021 12:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
OLUR İMZASI MÜDÜR İZİNDEYKEN Mİ ATILDI ,BÜYÜKŞEHİR İZİN Mİ VERDİ?

Mersin’de AVES A.Ş. isimli firma hazırlattığı 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği teklifi ile yurtdışından gelen petrol ürünlerinin ATAŞ Rafinerisi’nde işlendikten sonra dolum tesislerine aktarılması için kendi tesisleri ile ATAŞ arasında bir boru hattı döşenmesini istemişti.

Teklif, AVES Güney Antrepoculuk A.Ş. Akaryakıt Depolama Tesisi ile ATAŞ Tesisi arasında, Karaduvar- Kazanlı Mahalleleri sınırlarında yaklaşık 2 bin 860 metre uzunluğundaki güzergahta boru hattı döşenmesini öngörüyordu.

Akdeniz Belediyesi’ne teklif veren AVES Dış Ticaret AŞ’nin talebi Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın da ret oyu kullandığı belediye meclisinde oy birliği ile kabul edilmedi.

Gültak, ret gerekçesini CHP’lilerce hakkında rant sağladığı iddialarına yanıt olarak açıklamıştı.

Ayrıca konuyla ilgili firmanın MAN Adaları soruşturmasında adının geçmesinin gündeme getirilmesi ise mecliste tartışmalara neden olmuştu. Daha sonra konu Mersin Büyükşehir Belediye Meclisine getirilmişti. Büyükşehir Meclisinin Mayıs ayı toplantısında tansiyonun yükselmesine sebep olan AVES’in teklifi kabul edildi.

Ancak Haziran ayında teklif Büyükşehir’de yeniden gündem oldu. Meclisin Haziran ayı birinci birleşiminde Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, AVES’e geçit verilmesi ile ilgili karara ilişkin veto yetkisini kullanarak iptal edilmesini istedi. Oylamada AVES -Ataş arasına döşenecek olan petrol boru hattı iptal edilmiş oldu.

BORULAR DÖŞENMİŞ!

Ancak firmanın belediyelerdeki süreç tamamlanmadan boruları döşediği ortaya çıktı. Önceki gün Mersin Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin oluşturduğu bir heyet söz konusu boru hattının yapılmak istendiği bölgede bir inceleme yaptı. İnceleme sonucunda ise 2 bin 860 metrelik yeraltı akaryakıt boru hattı döşeme projesine izin çıkmadığı halde firmanın bürokratik süreç işlerken çalışmaları başlatıp, boruların yüzde 60-70’lik bölümünü döşediği ortaya çıktı!

OLUR İMZASI MÜDÜR İZİNDEYKEN Mİ ATILDI?

Ancak skandalda dün yeni bir perde daha açıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Altyapı Koordinasyon Merkezi Şube Müdürlüğü (AYKOME) Şube Müdürlüğü’nün projeye onay verdiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. AYKOME’nin olur izni verme sürecinde ise imza yetkisi olan bürokratın izinli olduğu, imzayı atanın bu göreve vekaleten bakan yetkili olduğu kulislerde konuşulan skandal iddia oldu.

OLAYLI BORU HATTI DÖŞENMESİ TALEBİNİN TARİHCESİNDE NELER OLMUŞTU

Man Adaları soruşturması ile ilişkisinin gündeme getirilmesi tartışmalara neden olan Aves Dış Ticaretin, çevreye zarar vereceği iddialarına neden olan boru hattı yatırımı Akdeniz Belediye Meclisinde kabul görmemesine rağmen Büyükşehir Meclisinde ele alınacak.

SORU İŞARETLERİNE NEDEN OLAN TEKLİFE BAŞKANDAN RED

AVES AŞ, Karaduvar- Kazanlı Mahalleleri sınırlarında yaklaşık 2 bin 300 metre uzunluğundaki güzergahta bulunan 6 adet paftayı kapsayan alanda yurtdışından gelen muhtelif petrol ürünlerinin ATAŞ Rafinerisi’nde işlendikten sonra dolum tesislerine aktarılması için ATAŞ ile kendi tesisleri arasında bir boru hattı döşemek istiyor. Geçen yılın sonunda konuyu Akdeniz Belediye Meclisine taşıyan firma, büyük tartışmaların yaşandığı meclis toplantısında ret yanıtı almıştı. Teklifin komisyonlarda bekleme süresinin dolması nedeniyle meclise iadesi yapılırken oylama öncesi Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, “Hem muhalefetten hem de iktidardan arkadaşlarımız ile yaptığım görüşmelerde komisyon üyelerinin kafalarında soru işareti olduğunu, kafalarının karışık olduğunu duydum. Onun üzerine ben bu teklifle ilgili red oyu vereceğim. Mecliste red oyu verir ise bu konu gündemden çıkar” açıklaması dikkat çekmişti.

MECLİSTE MAN ADASI GERİLİMİ!

Ancak HDP’li Meclis üyesi Yıldırım Akpınar’ın, AVES Dış Ticaret AŞ’nin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'ın ailesinin 'yurt dışına para transferi'ne dair iddiasında bahsettiği Man Adası ile ilgili soruşturmada adı geçen bir firma ile geçmişte ilişkisinin olduğunu belirtmesi üzerine salonda tansiyon yükselmişti.

“AVUKATLARI İLE ÜZERİMİZE GELİRLER”

AKP’li meclis üyelerinin Akpınar’a tepki göstermesi, taraflar arasında sözlü tartışmanın yaşanması üzerine araya giren Başkan Gültak, “Hukuki sorunlar çıkar. Şahısların her hangi bir hüküm almadıkça adlarının zikredilmesi doğru değil. Biz zaten çevre adına Akdeniz adına bir karar verdik. Ama isim dile getirirsek o insanlar avukatları ile sizin ve belediyenin üzerine gelirler. Şahıslar bizi ilgilendirmez. Burada önemli olan Akdeniz; kamunun, halkın, çevrenin yararı. Zaten ben insanların kafasının karışık olduğunu söyleyerek red vereceğimi aktardım. Yoksa kimse bizim ne akrabamız, ne tanıdığımız, ne de bir şeyimiz. Biz burada yasalar çerçevesinde iş yapıyoruz. Meclisimizi sıkıntıya sokacak işlere gerek yok” demişti. AVES Dış Ticaret’in akaryakıt boru hattı teklifi ise oy birliğiyle reddedilmişti.

AKDENİZ’İN REDDETTİĞİ TEKİLFLE İLGİLİ BÜYÜKŞEHİR’İN KARARI MERAK KONUSU OLDU

Ancak bu görüşmenin üzerinden bir yıl geçmemişken konu bu defa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündem oldu. Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bugün Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak 2021 Yılı Mayıs Ayı Olağan Toplantı Döneminin I. Birleşim Toplantısında, teklif, komisyonlara havale edilen konular başlığında ele alınacak. Tartışmalı teklifte, “Akdeniz İlçesi, Karaduvar Mahallesi ve Kazanlı Mahallesi, AVES-ATAŞ arası Boru Hattı İşaretlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi (Akdeniz Belediye Meclisi’nin 01.10.2020 tarih ve 120 sayılı kararı) ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Kamu ve Özel Sektör Yatırımları Koordine ve İzleme Komisyonu’na müştereken havale edilen konunun görüşülmesi” ifadeleri yer alıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.