SON DAKİKA
Hava Durumu

ORGANİZE SANAYİLER BİZİM CAN SİMİDİMİZDİR

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2015 18:51
Haber Güncellenme Tarihi: 30.06.2015 18:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
ORGANİZE SANAYİLER BİZİM CAN SİMİDİMİZDİR
 MTOSB salonunda yapılan toplantıya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, MESİAD Başkanı Mehmet Deniz, sektör temsilcileri ile çok sayıda bölge sanayicisi katılırken, toplantı öncesi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yeni yapılan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi camisinde incelemelerde bulundu.

Kuruluş aşamasından bu güne kadar bizzat içerisinde bulunduğu Mersin Tarsus Organize Sanayi’nin gelişip büyümesinden mutluluk duyduğunu, organize sanayide bizzat yer alan sanayi tesisleri kurucu ve yöneticileriyle birlikte 20 yılda bugüne geldiklerini ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Organize sanayiler bölgeye ekonomik anlamda katkılar sağlarken, biz yöneticilerin en önemli işlevi de istihdama katkı koymamızdır. Çünkü ülkemizde işsizliğin resmi rakamlarla %11’lere çıktığı bir dönem yaşıyoruz. Mersin gibi çok yoğun göç almış, özellikle de Suriye’den aldığımız göçle birlikte işsizlik oranının Türkiye’nin 2-2,5 katına ulaştığı bir yerde organize sanayiler bizim can simidimizdir. Organize sanayiler en azından işsizlerin bir şekilde istihdamına katkı sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

Yıllardır bu işin içinde olan biri olarak en büyük sıkıntının gelişme alanının olmadığını, bunun için bu alanın genişletilmesine yönelik çaba ve gayret gösterdiklerini kaydeden Başkan Kocamaz, “Yeni 1/100.000’lik imar planının revize işleminde bu konuya özel bir önem veriyoruz. Mersin’deki tüm sivil inisiyatifler ve resmi dairelerin de bu konuda ortak bir tavır alması gerekiyor. Zira plana koydurmak bizim işimiz ama Toprak Koruma Kurulu’ndan geçmesi için bir kamuoyu oluşturmak tüm Mersinlilerin görevi. İkinci bölgedeki ilave alanla ilgili daha evvel lojistik olarak düşünülen bölge de en kısa sürede inşallah hayata geçip, burada yeni tesisler kurulacak” dedi.

Başkan Kocamaz, bağlantı yollarıyla ilgili olarak D-400’e paralel, alternatif bir yolun Mersin’in kurtuluşu olduğunu ifade ederek, “Ama bu yolu yaparken gerek Karayolları Genel Müdürlüğü’nün gerekse sivil inisiyatiflerin yerel yönetimle birlikte hareket etmesi gerekiyor. Gerekirse bu işi ortaklaşa yapma yönünde sorumluluk alınması gerekiyor. Hep birlikte vereceğimiz mücadele sonucunda bu yolu devreye koyduğumuzda hem Adana-Mersin-Tarsus arasındaki trafik yoğunluğu azalacak, hem de organize sanayiden limana veya diğer yerlere en kestirme yollardan ulaşım sağlanacak. Ayrıca otoban bağlantısıyla ilgili imar planında yapılacak düzenlemeleri biz bir an evvel plan çerçevesinde çözümleyeceğiz. Hepsinden önemlisi organize sanayinin yeni alanlarıyla ilgili Tarsus’un üst kısımlarında, eski E-5 civarında bazı çalışmalar yaptırıyoruz. Bu çalışmalar da son bulup hayata geçtiğinde, bu ikinci bölgenin üst kısımları da ilave edildiğinde gerçekten istihdama katkı sağlayacak tesisler kurulabileceğine yürekten inanıyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.