SON DAKİKA
Hava Durumu

SEÇER, "KIRMIZI LACİVERT'İ YIKACAĞIZ,YERİNE KENT MEYDANI YAPACAĞIZ"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MEDEKA’nın Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu ile bir araya geldi. Seçer, Kırmızı-Lacivert İş Merkezi’ni yıkacaklarını belirterek, “Çok muazzam bir kent meydanı haline getireceğiz orayı. Yani bazı değerler vardır ki bunun parasal karşılığı yok. Bırakın kentin meydanı olsun. Yani kenti, bir eski tarihi kent merkezini canlandırmak istiyoruz” diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2021 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 30.06.2021 15:25
https://www.bilginhaberci.com
SEÇER, "KIRMIZI LACİVERT'İ YIKACAĞIZ,YERİNE KENT MEYDANI YAPACAĞIZ"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nun (MEDEKA) alt kurulları ile bir araya gelmeye ve kurul üyeleri ile fikir alışverişinde bulunmaya devam ediyor. Başkan Seçer, Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu ile kent belleği, tarihi ve kültürü hakkında sohbet etti.

Toplantıda Başkan Seçer’e, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger eşlik etti.

Başkan Seçer, MEDEKA kurulları ile gerçekleştirdikleri toplantıların önemine değinerek, “Zaman zaman burada her kesimden insanları ağırlamak, onlarla sohbet etmek iyi oluyor. Önemli çalışmalar olacağını görüyorum açıkçası, çok inanıyorum. Yani hakikaten güzel şeyler olacak. Çok önemli potansiyel var elimizde. Kent, kentin geçmişi, tarihi, günü, her alanda; bunu da açığa çıkaracak irade varsa gerisi bizim çalışmalarımıza kalıyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu beraberlikten son derece mutluyuz” dedi. 

“İŞİN PARASAL BOYUTUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ ZAMAN TARİH YOK OLUP GİDİYOR”

 Kurul üyelerini tek tek dinleyen ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Seçer, kent hafızasının dijital bir platforma taşınması konusunda çalışmaların başladığını duyurdu. Önümüzdeki yıl Mersin’in işgalden kurtuluşunun 100. Yılı’nın kutlanacağını hatırlatan Başkan Seçer, bu kapsamda özel çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Seçer, kurul üyelerinin sorularına tek tek yanıt verirken, yenileme alanı konusuna da değindi. Seçer, Kasaplar Çarşısı’nda istimlak kararı aldıklarını kaydederken, “Kamulaştırma kararı aldık. İşlemler yürüyor. İşin parasal boyutunu düşündüğünüz zaman tarih yok olup gidiyor. Ben gözlemlerimi söyleyeyim. Biz belediye olarak çok samimi bakıyoruz bu işlere. Parasal boyutu hiç umurumuzda bile değil. Bunu sağlam bir zemine oturtmamız lazım” dedi.

 

KIRMIZI-LACİVERT’İ KESİNLİKLE YIKACAĞIZ” 

Eski tarihi kent merkezinde yapılan çalışmaları da değerlendiren Seçer, “Şu anda Kırmızı-Lacivert’i boşaltıyoruz biliyorsunuz. Kesinlikle yıkacağız. Tartışmam bile. Orada Zafer Çarşısı esnafı başımın tacı. Her türlü katkıyı yaparım ama kesinlikle ortadan kaldıracağız. Orayı bir meydana çevireceğiz. Çok muazzam bir kent meydanı haline getireceğiz orayı. Ben her şeyi para olarak görmüyorum. Yani bazı değerler vardır ki bunun parasal karşılığı yok. Orada belediyenin binası olsa ne olur, olmasa ne olur? Bırakın kentin meydanı olsun. Eski tarihi kent merkezini canlandırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet verdiği Taş Bina’nın Kent Müzesi yapılması konusunda konuşan ve projeyi değerlendiren Seçer, projenin içeriğinde değişiklik yaptıklarını belirtti ve proje üzerinde çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

 KURUL, KENT BELLEĞİ ADINA BİRBİRİNDEN DEĞERLİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR 

MEDEKA Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu, kentin tarihi ile ilgili hem farklı çalışmalar yapmayı hem de yapılan çalışmaları desteklemeyi amaçlıyor. Bunun için kurul bünyesinde ‘Mersin Kenti Envanter Çalışma Grubu’ oluşturuldu. ‘Tarihi Kent Merkezi Haritalama Çalışma Grubu’ ile de Mersin’in tarihi kent merkezindeki farklı lokasyonların haritalarının çıkarılması hedefleniyor. Bu sayede Mersin’in tarihi kent merkezini tanıtacak bir çalışma yapılmış olacak. Benzeri daha önce Çamlıbel’de yapılan bu çalışma kapsamında Gümrük Meydanı ve belirlenen farklı birkaç lokasyonda haritalama çalışması yapılması planlanıyor.

‘Sözlü Tarih Çalışma Grubu’ ile de Mersin’de yaşayan yaş almış kişilerden kentin tarihinin dinlenmesi ve bunların yazılı hale getirilerek, arşiv oluşturulması öngörülüyor. Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu’nun bu sene planladığı toplam 6 çalışma grubu ve etkinlik bulunuyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.