SON DAKİKA
Hava Durumu

SEÇER“SİZLER BİZLERİN UMUDUSUNUZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, 9-15 Aralık Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası kapsamında “Kodlama Saati” etkinliği düzenledi. Etkinlikte, merkez ilçe okullarından gelen 82 çocuk, tüm dünya çocukları ile aynı tema olan dans partisi temasında kodlama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2019 12:54
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2019 12:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
SEÇER“SİZLER BİZLERİN UMUDUSUNUZ”
 Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen etkinlikte, çocuklarla aynı tişörtü giyen Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Sizler bizim umudumuzsunuz, geleceğimizin güvencesisiniz” dedi.
Resim önizlemesiMersin Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde, 9-15 Aralık Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası kapsamında “Kodlama Saati” etkinliği düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mersin Üniversitesi işbirliğiyle Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen etkinlikte, merkez ilçelerde yer alan okullardan gelen öğrenciler hem eğlendi, hem kodlama yaptı.

180’den fazla ülkede milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir hareket olan “Kodlama Saati” etkinliği, kodlama konusunda çocukların teşvik edilmesini, kodlama kültürünün arttırılmasını ve birlikte çalışmanın yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Etkinlik, merkez ilçe okullarından gelen 82 çocuk, tüm dünya çocukları ile aynı tema olan dans partisi temasında kodlama yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in katılımıyla başlayan etkinliğe, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Kaya, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Müfit Bayram katıldı.

“Gelişen teknolojik koşullarda, çocuklarımızı en iyi şekilde eğitmek zorundayız”

Eğitime verdiği önemi göreve geldiği günden bu yana yaptığı icraatlarla gösteren Başkan Seçer, kodlama etkinliğinin önemini vurgulayarak, çocuklara şöyle seslendi:

“Hepiniz çok güzelsiniz. Sizleri görünce kendimizi çok iyi hissediyoruz. Sizler bizlerin umudusunuz, geleceğimizin güvencesisiniz. Bu etkinlik de sizleri geleceğe hazırlama etkinliği. Geleceğin dahilerisiniz. Gelişen dünya koşullarında, gelişen teknolojik koşullarda siz çocuklarımızı, gençlerimizi çağa ayak uydurmak için en iyi şekilde eğitmek zorundayız. Sizleri iyi eğitemezsek, farkındalık yaratamazsınız, ülkemiz gelişemez, ülkemiz kalkınamaz. Sizler ne kadar iyi yetişirseniz, ne kadar çok çalışırsanız, gelişen dünya koşullarını takip ederseniz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ülkemizin muasır medeniyet seviyesine erişmesine katkı sunmak için var gücünüzle çalışırsanız, hem ülkemiz kalkınır, hem huzur olur. Hiçbir çocuk yatağa aç girmez. Herkesin gideceği bir okulu olur. Sıcak bir yuvası olur. Temiz sokaklarımız olur, bisiklet yolları olur, oyun parkları olur, sizin istediğiniz her şey olur. Onun için çalışmak zorundayız.”

Tüm dünya çocukları aynı tema ile kodlama yaptı

Başkan Seçer, kodlama konusunda Türkiye’nin ve Mersin’in iyi olduğunu, kodlamanın keyifli bir uğraş alanı olmasının yanında teknolojik harikalar ortaya çıkardığını vurguladı. Çocuklara Endüstri 4.0 ile neler yapıldığını anlatan Seçer, “Kodlama eğitimini en iyi şekilde almanız lazım. Aslında bu bir oyun. Bir anlamda kendi kişisel zekanızla test ediyorsunuz, geliştiriyorsunuz. Sanayide üretim öyle bir duruma evrildi ki insan zekasını kullanıyor, o zeka ürünü, robotlara, yazılımlara, yüksek teknolojilere dönüşüyor. Biz bunları takip etmek zorundayız. Dünyanın gelişmiş ülkelerinden geri kalamayız” dedi.
Resim önizlemesi

“Hep beraber daha güzel bir Mersin yaratacağız”

Başkan Seçer, ülkemizdeki çocukların Avrupa ve Amerika teknolojisinden faydalanan çocuklardan hiçbir farkının olmadığını belirterek, “Sizler çok zeki çocuklarsınız. Gözlerinize bakıyorum, zeka fışkırıyor. Hepinizde enerji var, hepiniz gülüyorsunuz, hep gülün, hep mutlu olun, biz bunları istiyoruz. Mersin’i çok seviyorum. Sizler de seviyorsunuz. Hep beraber daha güzel bir Mersin yaratacağız. Siz mutlu olun. Birbirinizi sevin, barış içerisinde, huzur içerisinde olun. Arkadaşlarınızı ayırmayın. Hepimiz kardeşiz, hepimiz eşitiz. Toplum olarak bu bilinçte olmamız lazım. Böyle mutlu oluruz. Hepinizi çok seviyorum, sevgiyle kucaklıyorum” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler Başkan Seçer’e teşekkür etti

Etkinlikten duyduğu memnuniyeti ifade eden Fatma Akdeniz, “Geldiğimizde ilk önce dans ettik, eğlendik, güldük, kodlama öğrendik. Yaptığımız kodlamada dans şekilleri yaptık, alkışlama nasıl yapılıyor onları öğrendik. Bunu yaptığı için Belediye Başkanımız’a çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bütün çocuklar bu etkinliği görür” dedi.

Kodlama eğitimi alarak projeler geliştirdiğini söyleyen Bilge Berrak Bozca, “Kodlamayı çok iyi yapıyorum. Projeler geliştirdik, robotlar, arduinolar yaptık. Üç yıldır kodlama yapıyorum. Bilimsel şeylerle uğraşmayı, bilimsel bir şeyler yapmayı çok seviyorum. Bugün çok güzel geçti. Yaptığımız kodlama iyiydi, kolaydı. Vahap Seçer Başkanımız’ın Mersin için çok güzel şeyler yapmasını, bilimsel şeyleri unutmamasını diliyorum” diye konuştu.

Ahmet Mirza Dikme, kodlama yapmanın hayal gücünü geliştirdiğini vurgulayarak, “Kodlama yapmayı ablamdan öğrendim, ablam şu an üniversitede, ona teşekkür ediyorum. Kodlama yapmak benim için başka bir şeyi programlamak gibi geliyor. Yani bir şeyi kodladığımda başka bir şeyi aktive ediyorum gibi hissediyorum. İyi ki öğrenmişim, zekayı geliştiriyor, hayal gücümü destekliyor. Bugünkü etkinlik çok güzeldi. Başkanımız iyi ki bu etkinliği kurmuş” dedi.

Etkinliğin sonunda katılım sertifikalarını alan çocuklar, öğretmenleriyle birlikte dans ederek eğlendi. Pasta kesiminin ardından etkinlik sona erdi.
Resim önizlemesiResim önizlemesiResim önizlemesiYorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.