SON DAKİKA
Hava Durumu

“UYGARLIK DERECESİNİN BİR ÖLÇÜSÜ SAYGIDIR”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “10 Aralık İnsan Hakları Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.12.2018 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 10.12.2018 10:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
“UYGARLIK DERECESİNİN BİR ÖLÇÜSÜ SAYGIDIR”
“İNSAN HAKLARINA GÖSTERİLEN SAYGI, UYGARLIK DERECESİNİN BİR ÖLÇÜSÜDÜR”

 Başkan Kocamaz, mesajında şunları söyledi:

 

“İnsan haklarının özü yine insandır…

Birleşmiş Milletler, insanların huzur, güven ve barış içinde yaşaması, birey ve toplumların temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması amacıyla, 10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni ilan etmiştir.

 

İnsan hakları; yaşam hakkından barınma hakkına ve söz söyleme hakkından bireyin devlet karşısında korunmasına kadar çok geniş bir nefes alanını içinde barındırır.

 

İnsan haklarına gösterilen saygı, toplumların uygarlık derecesinin bir ölçüsüdür.

 

Topraklarında 'İnsan, yaratılmışların en şereflisidir' düsturuyla her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana gibi bir değeri barındırmış bu vatan, yüzyıllarca sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü olmuştur.

 

'İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın' gibi evrensel bir sözün sahibi Şeyh Edebali’nin diyarı olan bu topraklarda, insana hizmeti yürek borcu olarak gören bir belediye olarak insan haklarına büyük önem veriyoruz.

 

Unutmayalım ki, geleceğin mutlu Türkiye’sini ve dünyasını kurmak, insan hak ve hürriyetlerine sahip çıkmak, bu uğurda birlikte mücadele etmekten geçmektedir.

 

Bu günün, başta Mersin olmak üzere dünya genelinde tüm kurum, kuruluş ve bireylerin, insan hakları konusunda bilgilendirilmesi ve hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi; insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği bir dünyaya ulaşılması temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutlarım.”

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.