SON DAKİKA
Hava Durumu

“ARTIK SÖZÜN BİTTİĞİ YER DEĞİL, SEKTÖRÜN BİTTİĞİ NOKTADAYIZ…”

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Nesim Ekinci, inşaat sektörünün son durumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu ve Mersin’de sektörün içerisinde olduğu durumu özetledi:

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2021 13:05
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2021 13:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
“ARTIK SÖZÜN BİTTİĞİ YER DEĞİL, SEKTÖRÜN BİTTİĞİ NOKTADAYIZ…”

“Keşke, diğer şehirlerdeki meslektaşlarımız gibi tek sorunumuz maliyet artışları olsa. Mersin’in ana lokomotifi inşaat sektörüne kimse sahip çıkmıyor. Şehrin ana kalbi olan Yenişehir Bölgesi’nin binlik planları Büyükşehir’in Meclis’inden geçmiyor, geçirilmiyor artık sözün bittiği yer değil, sektörün bittiği noktadayız. Mersin’in en gözde ilçesinin yeni ruhsat düzenlemesinde 4. sırada olması ne demek… Bu sektöre, kamuya, kentin geleceğineyazık etmek!  ”

 Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Nesim Ekinci, yaptığı açıklamada Mersin inşaat sektörünün son durumu hakkındakiacı gerçeklerini açıkladı. 

MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, Yenişehir Bölgesi’ne ait 1/1000’lik planların bir yıldan fazla süredir Büyükşehir Belediyesi’nin Meclisi’nde beklediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Bu kent daha ne kadar planları, binlikleri, 5 binlikleri konuşmaya devam edecek. Planları beklemekten iş yapamaz duruma gelmiş haldeyiz. Tamam, bu iş bu ay bitiyor dediğimiz her ay hüsranla Belediye Meclislerinden geri dönüyoruz. O taraftan bakıldığında belki bir ay üç ay öteleme önemli değil gibi görünse de bizim için bir gün bile kıymetli. 6 ay önce demirin tonunu 4000 TL seviyelerinde alıyorken bugün 7000 TL sınırına dayanmış durumda, aynı şekilde beton m3 alımı 175 TL’den yapılırken, şu anda m3 alımı 270 TL’den yapılıyor.” 

“Planların Kıskacında Koskoca Bir Kentin Kalbi Yok Ediliyor” 

Geçen her günün kentin zararına olduğuna vurgu yapan Nesim Ekinci, bir yıldır Yenişehir Bölgesi’nde inşaat firmalarının yeni projelere başlayamadığını ifade ederek, “Binlikler geçen yıl meclisten geçseydi bu maliyetler ile projelere başlanmayacaktı.Geçen sadece zaman olmuyor kentin ekonomisi de zarar ediyor. 

Proje başlamıyor, mimarlık mühendislik teknik ofisleri kapılarına kilit vurmuş durumda, belediye-kamu gelir kazanamıyor, iş arayan vatandaş iş bulamıyor istihdam yaratılamıyor, Yenişehir Bölgesi’nden yeni proje arayan yatırım yapmak isteyen ev bulamıyor. Müteahhitlerin girdiği girdaptan bahsetmek bile istemiyorum. Bir yandan bekleyen yatırımlar, bir yandan her geçen gün artan maliyetler. Kısacası bir çıkmazın içerisindeyiz. Planların kıskacında da koskoca bir kentin kalbi yok ediliyor” dedi.

 MERYAP Başkanı Ekinci, yıllardır bu bölgede gerçekleşen yatırımlar sayesinde Mersin ekonomisinin kalkındığını ve İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerle yarışan konutların bu bölgeden çıktığını hatırlatarak, çağrıda bulundu:

 “Yenişehir Bölgesi bu şekilde kaderine terk edilemez. Neden bölgeyi, kenti kalkındıracak binlik planlar bir türlü meclisten geçmiyor? Bu konuda yetkililere çağrım lütfen bu konuyu meclisin basit bir gündem maddesi olarak görmeyin, kentin gündemi geleceği olarak görün ve acil olarak eyleme geçin. Sektöre, kentimize yazık değil mi? Artık, bu konunun bir çözüme kavuşturulması gerekiyor” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.