SON DAKİKA
Hava Durumu

BAKAN ELVAN’DAN EYLÜL AYI DEĞERLENDİRMESİ

KALKINMA BAKANI ve MERSİN MİLLETVEKİLİ LÜTFİ ELVAN EYLÜL AYI ENFLASYON RAKAMLARINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMESİNİ YAPTI

Haber Giriş Tarihi: 03.10.2016 14:50
Haber Güncellenme Tarihi: 03.10.2016 14:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
BAKAN ELVAN’DAN EYLÜL AYI DEĞERLENDİRMESİ
 TÜFE Ağustos ayında piyasa beklentilerinin oldukça altında gerçekleşerek yüzde 0,18 oranında artış göstermiştir. Buna göre yıllık TÜFE Ağustos ayında yüzde 8,05 iken Eylül ayında yüzde 7,28’e gerilemiştir. TÜFE yıllık artış hızında azalma eğilimi devam etmektedir. 

TÜFE’deki azalmada gıda fiyatlarıyla giyim ve ayakkabı fiyatlarındaki gerileme etkili olmuştur. Haziran ve Temmuz aylarında gıda fiyatlarında kaydedilen yüksek oranlı artışlar sonrasında Ağustos ve Eylül aylarında bir düzeltme hareketi ve azalma gözlenmektedir.
 

Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksinde de (YİÜFE) Eylül ayında nominal döviz kurundaki artış ve petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareketi nedeniyle artış söz konusudur. YİÜFE Eylül ayında yüzde 0,29 oranında artmış, yıllık enflasyon bir önceki aya göre yüzde 3,03’den yüzde 1,78’e gerilemiştir.
 

Çekirdek enflasyon göstergeleri olan H ve I Endekslerinde 2016 yılı Şubat ayından itibaren gözlemlenen düşüş eğilimi Eylül ayında da belirginleşerek devam etmiştir. Bu durum Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönemde faiz oranlarında indirim yapma konusunda elini güçlendirmektedir.

2016 yılının geri kalanında, Türk Lirasındaki değer kaybının enflasyon üzerindeki gecikmeli etkisinin azalmasıyla çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüş eğiliminin devam edeceği tahmin edilmektedir.

Doğal gazda yapılan yüzde 10 indirimin önümüzdeki dönemde TÜFE’yi aşağı yönlü etkilemesi söz konusu olacaktır. Yılın kalan döneminde döviz kurunun istikrarlı seyri, gıda fiyatları yıllık artış hızının yüzde 7-8 aralığında hareketi, petrol fiyatlarının 45-50 dolar bandında seyri varsayımları altında TÜFE’nin yıl sonu itibariyle Orta Vadeli Program hedefi olan yüzde 7,5 dolayında gerçekleşmesi beklenmektedir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.