SON DAKİKA
Hava Durumu

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

AK Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı ve Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Mehmet Refik Bağsız 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2021 23:56
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2021 23:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

AK Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı ve Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Mehmet Refik Bağsız 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı ortak basın açıklamasında şu sözleri kaydetti;

Çevre; insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca, ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde oldukları fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamdır. Çevre sorunlarının ortaya çıkması insan kaynaklı etkenlerin doğal dengelerin bozulmasıyla başlamıştır. Doğada yaşam bütün canlıların ve olayların birbirini etkileşimi şeklinde devam etmektedir. Ekolojik yaşam alanlarında bir türün var oluşu diğer türlerin var oluşuna dayanmaktadır.

Hayatın her alanında hissetmeye devam ettiğimiz salgın süreci tüm insanlığa bir nefes sıhhatin önemini gösterdiği gibi, uzun zaman evlerinde kalmak durumunda kalan bizler için de açık ve yeşil alanların, ailelerimizle, arkadaşlarımızla birlikte güzel vakit geçireceğimiz sosyalleşme alanlarının ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur.

Çevre kirliliği konusunda toplumun en küçük birimi olan aileden eğitimcilere, yerel yöneticilerden vatandaşlara kadar toplumun her kesimin de ve her yaştan insana çok büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir.

Ortak geleceğimiz olan çevreye bakışımızı inanç ve medeniyet değerlerimizden aldığımız güçlü referanslar belirlemektedir. Şehirlerimizin merkezlerinde açık ve yeşil alanları herkes için erişilebilir kılan Millet Bahçeleri Projesi’ni hayata geçiren, tüm dünyanın gıptayla baktığı ve ilham aldığı Sıfır Atık Projesi’ni hızla gerçekleştiren, 2002’de 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı 22,7 milyon hektara ulaştıran ve ülkemizin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri haline gelmesini sağlayan, temiz denizlerimizin göstergesi sayılan mavi bayraklı plaj sayısını 127’den 519’a ulaştıran ve 2023’te dünya birinciliği hedefleyen, çevre dostu ulaşımı teşvik eden, atık su arıtma tesislerini tüm yurtta yaygınlaştıran, korunan alanlarımızı 2 kat arttıran AK Parti’miz gerçek anlamda çevreci kimliğini, gerçekleştirdiği her çalışmasıyla ve geleceğe dair güçlü hedefleriyle ortaya koymuştur.

Çevrenin korunması iyileştirilmesi ve geliştirilmesi konularında gösterilen çabalar, yapılan yatırımlar insanların daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşamalarına imkan sağlamak içindir.

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Çevrecilik lafla olmuyor, çevrecilik ispat-ı vücutla oluyor; bunu yapan da biziz.” sözünün altını bugün buradan kalın çizgilerle bir kez daha çizmek istiyoruz. AK Parti’nin en önemli özelliği, hizmette sınır tanımaması ve siyasetini de eser üretme gayesi temelinde konumlandırmasıdır. Ülkemizin hangi köşesine, hangi şehrimize bakılırsa bakılsın işte bu büyük eserleri görmek mümkündür. Bugün Mersin ilimizde gördüğünüz gibi çevreyi korumak ve yaşatmak konusunda güçlü bir iddianın sahibiyiz. Bugüne kadar ortaya koyduğu hedefleri bir bir gerçekleştiren AK Parti’miz dün olduğu gibi bugün de sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla yoluna devam etmektedir.

İklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalması, kuraklık, aşırı hava olayları, kirlilik gibi küresel çevre sorunları karşısında Türkiye olarak sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla adımlar atmaya devam ediyoruz.

İklim değişikliği bir süredir mücadele ve uyum çalışmalarının ulusal çapta ve uluslararası platformda ele alındığı en önemli gündem maddelerindendir. Sn. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ülkemizin küresel meselelerdeki liderliği ve öncü rolü çok önemli olmakla birlikte biliyoruz ki bu mücadele için tüm dünyanın, şehirlerimizin ve her bir vatandaşımızın ortak çabası gereklidir.

Bu duygularla tüm insanlığın 5 Haziran Dünya Çevre gününü kutluyor, güçlü, temiz ve güzel bir kent olan Mersinimiz de herkesin çevre duyarlılığı ve sorumluluğuna davet ediyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.