SON DAKİKA
Hava Durumu

8 MARTTA FETÖDEN TUTUKLANANLAR

Yurt genelinde Fetullahçı Terör Örgütü operasyonları kapsamında tutuklanan, gözaltına alınan ve görevden uzaklaştırılan kişi sayısı artmaya devam ediyor. İşte 8 Mart Çarşamba günü operasyonları

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2017 18:13
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2017 18:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
8 MARTTA FETÖDEN  TUTUKLANANLAR
 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Fetullahçı Terör Örgütü ( FETÖ) destekçi ve üyelerinin yakalanması için başlatılan operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor. İşte FETÖ ile bağı olduğu ya da örgütün haberleşme programı Bylock kullandığı tespit edilen kişi/kurumlara yönelik operasyonlarda 8 Mart Çarşamba günü raporu.

156 KARA HARP OKULU ÖĞRENCİSİNE FETÖ DAVASI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine katıldığı belirlenen 156'sı Kara Harp Okulu öğrencisi, 8'i rütbeli 164 kişi hakkında Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

İddianamede, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulunda kursiyer olup, subaylık eğitimi gören askeri personelin Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'na helikopterlerle nakledildiği belirtildi.

Kara Harp Okulundan gelen, çoğunluğu astsubaylıktan subaylığa geçen sanıkların, darbenin başarılı olması için saat 02.00 sıralarında silahlı olarak karargaha geldikleri bildirilen iddianamede, sanıkların, askeri darbenin başarısız olduğunun kesin olarak anlaşıldığı saatlere kadar sivil halkın karargahı ele geçirmesine ve darbenin yönetildiği yerin düşmesine engel olmaya çalıştıkları ifade edildi.

İddianamede, Ankara'daki Kara Harp Okulunda olay akşamı saat 21.30 sıralarında içtima alındığı, kursiyer subay yaklaşık 400 kişinin bulunduğu okulda, bir gün sonraki Afyonkarahisar gezisi için kursiyerlerin hazırlıklara başladığı kaydedildi.

Okulda saat 22.30 sıralarında alarm verildiği, kursiyerlerin silahlarla kamuflajlı ve teçhizatlı şekilde Bozpark'ta topladığı, bazılarına mühimmat verildiği anlatılan iddianamede, bir albayın, buradaki kursiyerlere "hükümet bölücü terör örgütü ile anlaştığı için TSK'nın yönetime el koyduğunu, sıkıyönetim ilan edildiğini ve emre uymayanların şiddetli şekilde cezalandırılacağını" söylediği bildirildi.

İçtima alanında yarım saat kadar bekleyen kursiyerlerin önce ağaçlık alana sonra yemekhaneye götürüldüğü kaydedilen iddianamede, iki saat bekleyen kursiyerlerin saat 01.00 sıralarında aceleyle tören alanına çıkarıldığı, burada her biri 15 kişiden oluşan gruplara ayrıldığı aktarıldı.

Kursiyerlerin saat 02.00 ve sonrasında, Kara Harp Okulu Dekanı ve Kurmay Başkanının emri ile 15 kişilik her grubun başında bir rütbeli olacak şekilde helikopterlere bindirilerek silahlı, teçhizatlı, kamuflajlı şekilde Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'na gönderildiği anlatılan iddianamede, askeri darbede kimin hangi silahı kullandığının belli olmaması için bütün askeri karargahlarda silahların rastgele dağıtıldığı ifade edildi.

Bu karışıklık dolayısıyla o gece silah kullanıldığı halde hangi silahla kimin öldürüldüğü veya yaralandığının tespit edilemediği kaydedilen iddianamede, teslim olan askeri personelin de kullandığı silahları topluca bıraktığı ve kayıt tutulmasını önlediği, böylece sanıkların gece boyunca sivil halkın üzerine korkutmak amacıyla silahla ateş etmelerine rağmen kimleri öldürdükleri veya yaraladıklarının kesin şekilde belirlenemediği vurgulandı.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'na gelen kursiyerlerin gruplar halinde çevre güvenliğinde görevlendirildiği, sivil halkın karargaha girmesini önlemek ve içerideki askeri darbeyi yöneten güruhun güvenliğini sağlamak için karargah çevresine sevk edildikleri anlatılan iddianamede, her kursiyere bir miktar mühimmat daha verildiği, belli aralıklarla karargah çevresine dizilen kursiyerlerin başına da rütbeli askeri personelin geçtiği belirtildi.

"SAVUNMALARI DOĞRU DEĞİL"
Kursiyerlerin Kara Harp Okulunda bulundukları sırada askeri darbenin başladığını bildikleri, darbenin başarılı olmaması üzerine ifadelerinde, "askeri darbe olduğunu bilmediklerini, karargahı savunmak için getirildiklerini, kandırıldıklarını sabah öğrendiklerini” söyleyerek suçtan kurtulmaya çalıştıkları aktarılan iddianamede, bu sebeple sanıkların "kandırılarak karargaha getirildikleri" iddialarının doğru olmadığı kaydedildi.

Kursiyerlerin "okul nöbetçi amirinin nizamiyelere saldırı olduğu, okulun güvenli olmadığı ve güvenli bir yere götürüldüklerini söyleyerek Genelkurmay karargahına sevk edildiklerini", "Genelkurmay Başkanının rehin alındığı ve karargahı korumak için buraya götürüldükleri" veya "karargaha terör saldırısı olduğunun söylendiği" yönündeki savunmalarının da gerçek olmadığı ifade edilen iddianamede, "Şüphelilerin kandırıldıklarını iddia ettiği ancak onları kimsenin kandırmadığı, başından beri askeri darbe olduğunu bildikleri, gönüllü olarak helikopterlere binerek silahlı şekilde geldikleri, mensubu oldukları örgütün askeri darbesinin başarılı olması için ellerinden gelen gayreti gösterdikleri, sivillerin kasten öldürüldüğünü gördükleri, cesetleri taşıdıkları, meşru bir olayın içinde olmadıklarını bildikleri halde karargahtan kaçmadıkları anlaşılmıştır." denildi.

Sanıkların, "sivil halk katliamı yapmak için Genelkurmay Başkanlığına götürüldüğü ancak kursiyerlerin kullandığı eğitim tüfeklerine karargahtaki mühimmatların uymadığı" kaydedilen iddianamede, "helikopterlerle taşınan mermiler tüfeklere uygun olmadığı için Genelkurmay Karargahı'nı ele geçirmek isteyen sivil halka yönelik bir katliamın gerçekleştirilemediği" bildirildi.

"Daha sonra da helikopterlerle taşınan mühimmatın dağıtıldığı, helikopterlerin bu katliamı gerçekleştirmek için sivil halkın üzerine ateş açtığı, bir kısım ölümlerden sonra korkan sivil halkın Genelkurmay Karargahı'nı boşaltıp dışarı çıkmak zorunda kaldığı" belirtilen iddianamede, "başkent Ankara'da topluca, aceleyle ve teçhizatlı olarak askeri bir kışladan çıkmanın ancak askeri bir darbe sırasında mümkün olduğunu her mantıklı kişinin bilebileceği" kaydedildi.

SANIKLARIN 37'SİNDE BYLOCK BULUNDU

İddianamede, Kara Kuvvetleri Komutanlığının, sanıklardan, albay rütbesiyle Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığında kurmay başkanı olarak görevli olan Erdoğan Kurt'un, önceden Kara Harp Okulu Anafartalar Tabur Komutanlığı görevini icra ettiğini, 15 Temmuz'da askeri darbe teşebbüsüne destek vermek maksadıyla sivil aracıyla saat 01.30'da Kara Harp Okuluna geldiğini, personelle helikoptere binip Genelkurmay Başkanlığına intikal ettiğini bildirdiği ifade edildi.

Sanıklardan Muhammed Veli Karaboğa ve İsmail Tunç'un üst aramasında birer, Sedat Ayvaz'ın okuldaki odasında iki, Murat Orbay'ın Tandoğan Orduevindeki eşyaları arasında bir adet 1 ABD doları olduğu bildirilen iddianamede, 37 sanığın ByLock kullandığı, bir kısmının ise anne, baba ya da kardeşlerinin bu programın kullanıcısı olduğunun belirlendiği aktarıldı.

Yine sanıklardan 7'sinin Bank Asya'da kendi adına, bir kısmının ise yakınları adına hesaplar bulunduğu ifade edilen iddianamede, bazı şüphelilerin yakınlarının Kanun Hükmünde Kararname ile kamudan ihraç edildiği, sanıklardan Bayram Altunbaş'ın kardeşinin FETÖ yöneticilerinden İsmet Aksoy, sanık Emrullah Kaya'nın kardeşinin Ali Çelik, sanık Ümit Hamarat'ın ise yine FETÖ yöneticilerinden Reşit Haylamaz ve Selman Kuzu ile cep telefonu görüşmelerinin tespit edildiğine dikkat çekildi.

İddianamede, sanıklardan 9'unun FETÖ'ye bağlı kurumlarda çalıştığı, kimi sanıkların yakınlarının da buralarda görev yaptığı bildirildi.

İSTENEN CEZALAR
İddianamede sanıkların "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsin yanı sıra "terör faaliyeti çerçevesinde, korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme" suçundan 9'ar aydan 4 yıl 6'şar aya kadar mahkumiyetleri istendi.

Sanıklardan Erdoğan Kurt'un ise "askeri komutanlığı gasp" suçundan ayrıca müebbet hapsi talep edildi.

Mahkemede, 2 Mayıs 2017'de başlayacak yargılama ve 18 Mayıs'a kadar devam edecek.(AA)

ADİL ÖKSÜZ'ÜN YENGESİ ADLİYEDE

Karabük'te, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu belirtilen firari Adil Öksüz'ün tutuklu kardeşi Ahmet Öksüz'ün eşi adliyeye çıkarıldı.

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması çerçevesinde, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı gerekçesiyle gözaltına alınan Havva Emel Öksüz'ün emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen Öksüz, daha sonra adliyeye getirildi.

Havva Emel Öksüz'ün savcılık sorgusu devam ederken, tutuklu eşi eski Karabük Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Ahmet Öksüz de Karabük Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada savunma yapıyor. (AA)

NİĞDE'DE "ŞIRNAK POLİS İMAMI" OLDUĞU ÖNE SÜRÜLEN DERSHANE ÖĞRETMENİ GÖZALTINA ALINDI

Niğde'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, örgütün "Şırnak polis imamı" olduğu öne sürülen dershane öğretmeni gözaltına alındı.

Niğde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ/PDYnin Şırnakta görev yapan ve "polislerden sorumlu imam" olduğu iddia edilen 25 yaşındaki dershane öğretmeni N.M.A'yı gözaltına aldı.

Şüphelinin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. (AA)

BARTIN'DA 14 KİŞİ YAKALANDI

Bartın merkezli 6 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik eş zamanlı operasyonda 14 kişi yakalandı.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma doğrultusunda, 14 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Bartın merkezli Ankara, İstanbul, Kastamonu, Karabük ve Sakarya'da düzenlenen operasyonda, 14 kişi gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor. (AA)

AKSARAY'DA ADLİYEYE SEVK EDİLEN 18 JANDARMA PERSONELİMDEN 2'Sİ TUTUKLANDI

Aksaray merkezli 10 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 18 jandarma personelinden 2'si tutuklandı.

Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen örgütün jandarma içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 18 şüpheliden 7'si daha yakalandı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 2'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 16'sı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Örgütün jandarma içindeki yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 21 Şubat'ta Aksaray ile Ankara, Bursa, Kütahya, Karaman, Tunceli, Ağrı, Gaziantep, Kars ve İstanbul'da eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, aralarında teğmen, astsubay ve uzman jandarmanın da bulunduğu 11 şüpheli gözaltına alınmıştı. (AA)

ÇORUM'DA GÖZALTINA ALINAN 13 ZANLIDAN 11'İ TUTUKLANDI

Çorum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 13 zanlıdan 11'i tutuklandı.

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturması kapsamında örgütün şifreli haberleşme uygulaması "ByLock"u kullandıkları iddiasıyla adliyeye çıkarılan, meslekten ihraç edilen polis, doktor ve öğretmenlerden oluşan 13 zanlı, savcılıktaki sorgularının ardından mahkemeye çıkarıldı.

Zanlılardan T.A, A.Y, N.Y, İ.Y, E.K, E.M.C, B.P, A.A, F.K, S.T. ile S.Y. mahkemece tutuklandı, S.Y. ve T.Y. ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. (AA)

KARS'TA 10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, hakkında gözaltı kararı çıkartılan 13 zanlıdan 10'u yakalandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmayı yürüten Kars Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, örgütle ilişkileri bulunduğu iddia edilenlerin yakalanması için çeşitli adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, doktor, veteriner, mühendis ve memurların da aralarında bulunduğu 10 kişi, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünden geçirilen zanlıların emniyete götürüldüğü, 3 kişinin de arandığı belirtildi. (AA)

HATAY'DA ÜNİVERSİTE VE EMNİYETE FETÖ OPERASYONU: 127 GÖZALTI

Hatay'daki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında akademisyen ve daire başkanlarının da bulunduğu 104 kişi, Adana'daki soruşturmada da 23 polis gözaltına alındı.

AKADEMİSYENLER GÖZALTINDA
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Hatay, Adana, İstanbul, Ankara, Gaziantep, Manisa, Kahramanmaraş, Antalya, Isparta, Batman ve Konya'da operasyon düzenlendi. Mustafa Kemal Üniversitesi'nde (MKÜ) görevli akademisyen, daire başkanları ve farklı kurumlarda görevli memurların da aralarında bulunduğu 104 kişi gözaltına alındı. Örgütün haberleşme programı Bylock'u kullandıkları ve örgütle bağlantısı bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan şüpheliler arasında çok sayıda profesör, doçent ve yardımcı doçent olduğu bildirildi.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında da Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de Adana, İstanbul, İzmir, Kayseri, Osmaniye, Antalya ve Hatay'da düzenlediği operasyonda aralarında daha önce görevden ihraç edilenlerin de bulunduğu 23 emniyet mensubunu gözaltına aldı. (Beycan ÜÇKARDEŞ / ADANA)

KIRŞEHİR'DE 2 KİŞİ YAKALANDI

Kırşehirde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 2 kişi yakalandı.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Ahi Evran Üniversitesinde (AEÜ) okutman olarak görev yapan M.E.E. ile Kırşehir Barosu avukatlarından H.Tyi gözaltına aldı.

FETÖye finans desteği sağladıkları ve örgütün gizli haberleşme programı ByLocku kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 şüphelinin ikametlerinde ve araçlarında arama yapıldı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan M.E.E. ve H.T, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. (AA)

NEVŞEHİR'DE ZİRAAT MÜHENDİSİ FETÖ'DEN TUTUKLANDI

Nevşehir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan ziraat mühendisi Ş.A. tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamaya göre, FETÖ/PDY soruşturması çerçevesinde hakkında soruşturma başlatılan Ş.A. gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. (AA)

BOLU'DA 6 KİŞİ TUTUKLANDI

Bolu'da Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 16 kişiden 6'sı tutuklandı

Edinilen bilgiye göre, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada Bolu merkezli İstanbul, Bursa ve Yalova'da Bolu Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alınan 16 kişi ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Mudurnu eski Belediye Başkanı Metin Soygür'ün de aralarında bulunduğu 4 kişi, savcılık ifadelerinin ardından serbest kalırken, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen emekli 2. Sınıf Emniyet Müdürü Ertuğrul B, meslekten ihraç edilen öğretmenler Şeyma T ve Ahu K, öğrenciler Ali Y ve Onur K ile Canan B tutuklandı. 6 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (IHA)

BEYPAZARI'NDA TİCARET ODASI BAŞKANI ÇALIŞKAN TUTUKLANDI

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) operasyonu kapsamında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan, savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alınan Ticaret Odası Başkanı Hamdi Necati Çalışkan tutuklandı.

Beypazarı Cumhuriyet savcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 25 Temmuz'da gözaltına alınan Beypazarı Ticaret Odası Başkanı Çalışkan'ın sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına savcılıkça itirazda bulunuldu.

Çalışkan, Emniyet Müdürlüğü ekiplerince dün düzenlenen operasyonda gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen Çalışkan, savcılıktaki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. (AA)

ANKARA'DA 6 ZANLI TUTUKLANDI

Başkentte, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı bulunan öğrenci yurtlarının yöneticileri ve personeline yönelik soruşturma kapsamında 6 zanlı tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, FETÖ ile bağlantısı bulunan öğrenci yurtlarının yöneticileri, çalışanları ve bu kurumların bağlı bulunduğu şirketlerin kurucularına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, adliyeye gönderildi. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren zanlılardan 10u tutuklanması, biri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Mahkemeye çıkarılan zanlılardan 6sı tutuklandı, 5i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Zanlılardan bazılarının telefonunda FETÖnün şifreli haberleşme programı ByLockun bulunduğu öğrenildi. (AA)

ERZURUM'DA 4 ÖĞRETİM ÜYESİ TUTUKLANDI

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) üniversite ayağına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 4 öğretim üyesi tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince FETÖ'nün üniversite yapılanmasına yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınan 4 öğretim üyesinin FETÖ'nün haberleşme ağı ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi. Emniyetteki sorgulanmalarının ardından adliyeye sevk edilen 4 öğretim üyesi FETÖ terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. (IHA)

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ'NE FETÖ OPERASYONU: 31 GÖZALTI

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde FETÖ yapılanmasına yönelik ikinci dalga operasyonu düzenlendi. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonla polis aralarında profesör ve doçentlerin de bulunduğu 31 kişiyi gözaltına aldı. Toplam 35 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu, 4 kişinin arandığı belirtildi. Gözaltına alınanlardan 22'sinin ByLock kullandığı bildirildi. (Can HACIOĞLU/ESKİŞEHİR)

İSTANBUL MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2 ayrı soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY üyesi askerler ile askerlerden sorumlu sivil yapılanma içerisinde oldukları gerekçesiyle hakkında gözaltı kararı çıkarılan 145 kişiden 40ı yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçarın koordinesinde cumhuriyet savcısı Gökalp Kökçü tarafından FETÖ/PDYye yönelik yürütülen iki soruşturma kapsamında, asker ve sivillerin yer aldığı 145 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Savcılığın talimatıyla harekete geçen İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ilk soruşturmada çoğunluğunu sivillerin oluşturduğu ve aralarında askerlerin de bulunduğu 79 şüphelinin, ikinci soruşturmada ise tümü rütbeli askerlerden oluşan 66 kişinin yakalanması için çalışma başlattı.

Ekipler, ilk soruşturma çerçevesinde 22, ikinci soruşturma için de 15 ilde eş zamanlı baskınlar yaptı. Operasyonlarda, şu ana kadar 40 kişinin gözaltına alındığı, diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Gözaltı kararı çıkarılan şüphelilerin, FETÖ/PDY üyesi askerler ile askerlerden sorumlu sivil yapılanma içerisinde oldukları ve bazılarının örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı öne sürüldü. (AA)

EDİRNE'DE FETÖ'NÜN MAHREM YAPILANMASINA DARBE

Edirne’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında albay, yüzbaşı ve teğmenlerin de bulunduğu 17 asker tutuklandı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Edirnedeki tugay komutanlığında FETÖnün "mahrem" yapılanması içerisinde faaliyet yürüten "subay abisi" konumundaki kişiler ve irtibatlı olduğu askerler tespit edildi.

Örgütün "sorumlu abilerinin" üst düzey gizlilik içerisinde "sohbet" adı verilen faaliyetleri gerçekleştirdikleri ve subaylardan "kurban", "himmet" ve "bağış" adı altında para alarak örgüte aktardığı ortaya çıkarılan çalışma sonucu düzenlenen operasyonda, 19 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 18 şüpheliden, aralarında albay, yüzbaşı ve teğmenlerin de bulunduğu 17si tutuklandı, 1i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gözaltındaki 1 şüphelinin ise işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. (AA)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.