SON DAKİKA
Hava Durumu

AK Parti Grup Başkanvekillerinden CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanlarına Hodri Meydan

CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanının 'Engelleniyoruz' iddialarının ardından CHP tarafından yönetilen 11 belediyenin AK Parti Meclis Grup Başkanvekilleri Ankara'da toplandı. Başkanvekillerinin ortak bildirisinde CHP'li Belediye Başkanlarının iddiaları örneklerle çürütüldü. Bildiride, "CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanlarının ortak 'başarısızlıklarına' 'mazeret üretme ve 'engelleniyoruz' yalanı etrafında kendilerine bir 'konfor alanı' inşa etme gayretinden başka bir anlamı yoktur" denildi. CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanına da hodri meydan denildi: Bugüne kadar, başkanı olduğunuz şehirlerde, o şehrin gençleri için, kadınları için, çocukları için ve o şehrin geleceği için, belediye meclislerine tek bir proje getirdiniz mi? Hangi projeyi getirdiniz de, AK Parti grupları 'Hayır' dedi?"

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2022 10:16
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2022 10:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
AK Parti Grup Başkanvekillerinden CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanlarına Hodri Meydan

AK Parti'nin, CHP tarafından yönetilen 11 Büyükşehir Belediyesinin Meclis Grup Başkanvekilleri dün saat 12.00'da Ankara'da bir araya geldi. Karşılıklı istişarelerin yapıldığı toplantıda, CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanının zaman zaman bir araya gelerek yaptığı ortak basın açıklamasına karşı açıklamada bulunuldu. CHP'li belediyelerin görev sürelerinde 4'üncü yıllarına girmesine rağmen herhangi bir icraat ortaya koymak yerine sürekli olarak 'Engelleniyoruz' iddialarına ortak bildiriyle cevap verildi.

'CHP MİLLİ MESELELERDE DAHİ YALAN SİYASETİYLE KAOS ÇIKARMA PEŞİNDE'

Siyasi partilerin bulundukları ülkelerin menfaatlerini korumak ve temsil ettikleri insanların geleceği için hep daha fazlasını yapmak amacıyla faaliyet gösterdikleri hatırlatılan açıklamada, "Bu amaç siyasi partiler için hem bir sorumluluk hem de vazgeçilmez bir ödevdir. Ancak hepimiz şahit olmaktayız ki, ülkemizde son dönemlerde bu iki temel amaçtan tamamen farklı hedeflerle algı ve manipülasyona dayalı siyasal bir iletişim sürdürülmektedir. Operasyon merkezi CHP olan, milli meselelerde dahi yalan siyasetiyle kaos çıkarmayı tercih eden bu muhalefet anlayışı, ülkemizin ve demokrasimizin önündeki en büyük 'engel'dir. Siyasi tüm etik değerleri yok sayan, iktidar hesaplan içerisinde, yalanı kendisine sermaye edinmiş bu yaklaşım, sadece ulusal siyasette değil, özellikle son üç yılda, maalesef yerel siyasette de varlık göstermeye başlamıştır" denildi.

'KENDİLERİNE KONFOR ALANI İNŞA ETME ARAYIŞINDALAR'

Açıklamada ayrıca; CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanının, seçilmenin 4'üncü girmelerine rağmen kamuoyunun karşısına icraatları ve projeleri ile çıkmak yerine mütemadiyen farklı zaman ve mekânlarda bir araya gelerek, ortaklaşa imal ettikleri 'Mazeret ve acziyet deklarasyonları yayınlamaktadırlar' denildi.

Açıklamanın devamında, "Belediye başkanlarının bir araya gelmesi, ortak bir belediyecilik anlayışı geliştirmeleri ve o çerçevede projeler geliştirmeleri muhakkak ki önemlidir. Ancak CHP'li belediye başkanlarının bildirilerinde, yerel hizmetler ve yerel demokrasi adına somut teklifler değil, gündelik siyasal popülizmin öne çıktığı görülmektedir. CHP büyükşehir belediye başkanlarının bu bildirilerinin, ortak 'başarısızlıklarına' 'mazeret üretme ve 'engelleniyoruz' yalanı etrafında kendilerine bir 'konfor alanı' inşa etme gayretinden başka bir anlamı yoktur. CHP tarafından yönetilen bu 11 Büyükşehir Belediyesi'nin AK Parti Grup Başkanvekilleri olarak, bizlere verilen meşru muhalefet sorumluluğunu, şehirlerimiz için en faydalı şekilde sürdürme gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz. Siyasi anlayışımız gereği 'hayra motor, şerre fren' olma prensibi çerçevesinde, hemşehrilerimizin menfaatine olacak her türlü projeye destek vermeye daima hazır olduğumuzu milletimizin bilmesini istiyoruz. Şehirlerimizin ve hemşerilerimizin menfaatlerini tüm siyasi mülahazaların üzerinde tuttuk ve tutmaya devam ediyoruz. Buna meclis zabıtları da şahittir" ifadelerine yer verildi.

'ENGELLEME' İDDİALARINA 2 ÖRNEKLE YANIT VERİLDİ

CHP'li Belediye Başkanların 'engellenme' iddialarına 2 örnek de verilen açıklamada şunlar belirtildi:

"Sadece İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerindeki şu iki örnek bile bu konuda ne kadar samimi olduğumuzu göstermektedir.

*İstanbul Büyükşehir Meclisine gelen 4 bin 64 dosyanın, 3955'ine olumlu oy kullanmışız. Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, meclise sunduğu dosyaların yüzde 97,4'üne evet demişiz.

*Ankara Büyükşehir Belediyesinde de meclise gelen 6 bin 229 dosyanın, 6 bin 33'üne olumlu oy kullanmışız. Yani Ankara Büyükşehir Belediyesinin meclise sunduğu dosyaların yüzde 97'sine evet demişiz.

'ŞEHİRLERDE MUHALEFETTEYKEN PROJELERE HAYIR DEDİLER'

CHP gruplarının, şehirlerde muhalefette oldukları dönemde meclise gelen ve hayati öneme sahip projelere hayır dedikleri hatırlatılan ortak bildiride, "Bizde durum böyleyken, söz konusu CHP zihniyeti, bu şehirlerde muhalefette olduğu dönemde, meclise gelen ve şehirlerimiz için hayati önem taşıyan tüm projelere ya hayır demişler. Ya da engellemek için ellerinden geleni yapmışlardır" diye belirtildi.

MERKEZİ HÜKÜMETTEN GELEN PARA TAHMİNLERİNİN DE ÜSTÜNDE

CHP'li 11 Büyükşehir Belediye yönetiminin 'engelleniyoruz' iddialarına da İstanbul ve Ankara'dan örnekler verilen bildiride, şunlar söylendi: "Bugün bizlerin yapıcı muhalefet anlayışımıza rağmen, her defasında belediye meclislerimizle birlikte, hükümetimizi de suçlayarak kaynaklarının kesildiği yalanını söyleyen bu beceriksiz belediyelerin 'engelleniyoruz' bahanesini yine İstanbul ve Ankara örneğiyle ortaya koymak ve boşa çıkarmak istiyoruz.

*2021 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin merkezi hükümetten geleceğini öngördüğü para 20 milyar TL'dir. Oysa 2021 yılında merkezi bütçeden İstanbul Büyükşehir Belediyesine 25,6 milyar TL para gelmiştir. Benzer bir durum Ankara için de geçerlidir.

*2021 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesinin merkezi hükümetten geleceğini öngördüğü para 6,7 milyardır. Aynı yıl merkezi bütçeden Ankara Büyükşehir Belediyesine gelen para ise 9,3 Milyar TL'dir. Yani 2021 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesine beklentisinden 5.6 milyar TL, Ankara Büyükşehir Belediyesine ise beklentisinden 2.6 milyar TL fazla para gelmiştir. Bu durum diğer Büyükşehir Belediyelerinde de aynıdır."

Açıklamada ayrıca, verilen örneklerle CHP'li belediyelerin 'engelleniyoruz' ve 'kaynaklarımız kesiliyor' algısının ne kadar gerçeklerden uzak olduğunu gösterdiği vurgulandı.

'EN BÜYÜK ŞANSLARI HÜKÜMETTE AK PARTİ'NİN OLMASI'

CHP'li Belediyelerin en büyük şahsının hükümette AK Parti'nin olması olduğuna değinilen ortak bildiride, "AK Parti 20 yıldır bu ülkede taş üstüne taş koymak için gece gündüz çalışmakla kalmamış, bu ülke için bir çivi dahi çakmak isteyen her kurumun önünü sonuna kadar açmıştır. Demokratik geleneğimiz, hukukumuz, toplumsal dinamiklerimiz şunu ortaya koymaktadır ki, projesi, gayreti, hizmet aşkı ve becerisi olan hiç kimse, millete hizmet yolunda engellenemez. Yakın tarihimiz ve AK Parti'nin bizatihi kurumsal hikayesi tek başına bunun en büyük ispatıdır" denildi.

CHP'Lİ 11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ÇAĞRI

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ ve Hatay Büyükşehir Belediye Meclislerinin AK Parti Grup Başkanları olarak CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanına da çağrı yapılan bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Engelleniyoruz yalanıyla etrafınıza çektiğiniz algı ve manipülasyon duvarlarının içinde oluşan konfor alanından çıkın ve şehirlerinize bakın. Bunu yaptığınız takdirde, şehirlerinizin önündeki en büyük engelin bizatihi sizler ve CHP zihniyeti olduğunu göreceksiniz. Bunu kendiniz için yapmaya cesaretiniz yoksa lütfen çocuklarınız ve ülkemizin geleceği için yapın.

Eğer bu cesareti gösteremiyorsanız ya da bu cesareti göstermenize birileri müsaade etmiyorsa, sizin belirleyeceğiniz herhangi bir mecrada, aziz milletimizin huzurunda bu engellenme yalanınızı açık ve seçik olarak tartışmaya hazırız.

Buradan hodri meydan diyoruz ve tüm samimiyetimizle soruyoruz, bugüne kadar, başkanı olduğunuz şehirlerde, o şehrin gençleri için, kadınları için, çocukları için ve o şehrin geleceği için, belediye meclislerine tek bir proje getirdiniz mi? Hangi projeyi getirdiniz de, AK Parti grupları hayır dedi? Ya bu sorumuzun cevabını dürüstçe çıkıp milletimize verirsiniz, ya da sizleri tüm kamuoyu önünde yalancı ve müfteri ilan ettiğimizi beyan ediyoruz. Mazeret değil hizmet bekleyen ve gerçeklerin vicdanı olan aziz milletimize saygılarımızla arz ve beyan ederiz."

Bildiriye, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, İstanbul, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Hatay Büyükşehir Belediye Meclislerinin, AK Parti Grup Başkanvekilleri imzalarını attı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.