SON DAKİKA
Hava Durumu

AKBAŞ "ATIK SEKTÖRÜNDE CİDDİ ÖNLEMLER ALINMALI"

ÇEVDOSAN Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akbaş, atık sektöründe ciddi sorunların ortaya çıktığını ve bunun içinde acil önlem alınması gerektiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2018 09:58
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2018 09:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
AKBAŞ "ATIK SEKTÖRÜNDE CİDDİ ÖNLEMLER ALINMALI"
Türkiye'de yeni yeni gündeme gelen geri dönüşüm sektöründe önemli sorunların yaşandığını belirten Akbaş, '  Dünyada sektörün önemli bir kısmını elinde bulunduran Çin, ülkeye ithal ettiği atıklardan dolayı elde edilen geri dönüşümlü ürünlerin, çevre kirliliğine yol açtığını fark etmesiyle belirli bir oranın üzerinde kirliliğe sahip olan atık ithalatını yasakladı. Buna bağlı olarak Çin başta olmak üzere, AB, Amerika Birleşik Devletleri gibi bir çok ülke ortaya çıkan atıklarla baş edebilmek için formül ararken, 6 milyon ton gibi atığın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler olan Hindistan, Pakistan, Vietnam, Kamboçya ve Malezya’ya gönderildiği ortaya çıktı. Türkiye’ye her ay ithal edilen atık miktarı da gittikçe artıyor. Bu konu Türkiye'ye ciddi hasarlar bırakacaktır, Türkiye'nin çöplüğe dönüşmemesi adına bu konu hususunda ciddi önlemler alınması gerekiyor' dedi.

 

Çevre ve hava kirliliğinin had safhaya ulaştığı Çin, artık frene bastı ve yeni yılla birlikte çöp ithalatını büyük ölçüde yasakladı. 1 Ocak 2018 itibariyle plastik atık ve 20 ayrı geri dönüşüm malzemesinin ülkeye girişine izin verilmiyor. Çöp ticaretinin bu güne kadar iki tarafın da işine geldiğini belirten Akbaş, 'Atıklarını gemilere yükleyip Çin’e göndermeye alışmış olan sanayi ülkeleri için, yıllardır süren rahatlık devri artık sona erdi. Aslında “çöp ticareti” bugüne kadar iki tarafın da işine geliyordu. Batılı ülkeler atıklarından kurtulurken, Çin de gelen çöplerin içinden değerleri madde ve malzemeleri ayrıştırarak bunları üretimde kullanıyordu ve kar elde ediyordu. Çöp ayrıştırma halen  Çin’in pek çok bölgesindeki milyonlarca işçinin ana geçim kaynağını oluşturuyor' dedi. 

'Yurt dışına atık ihracatı daha önceden alınan kararlar ile engellenmiştir' diyen ÇEVDOSAN Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akbaş, 'İç piyasada düşen fiyatlardan dolayı oluşan maliyetler, artık atığın toplanmasına izin vermeyecek boyuta gelmiştir. Kaynakta toplama çalışmaları önlem alınmaz ise yapılamayacaktır. Bu da on binlerce kişinin işsiz kalmasına sebep olacaktır' dedi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.