SON DAKİKA
Hava Durumu

“ BAĞIMLILILIK TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR”

Mersin Hayata Bağlananlar Derneği (MERBADER) Başkanı Nizamettin Kılıç “26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü”dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Bağımlılık; sadece bağımlıyı değil, ailesini, çevresini ve tüm toplumu etkileyen ciddi bir halk sağlığı sorunudur.Uyuşturucu bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır, özellikle tedaviye uyum gösteren ve tedavi motivasyonu yüksek olan kişilerde uyuşturucuyu bırakma oranı çok yüksektir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2018 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2018 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
“ BAĞIMLILILIK TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR”
 “Dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini ‘Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’ olarak belirlemiştir.

Uyuşturucu bağımlılığı; vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü halde bu maddelerin kullanımının bırakılmamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır.

Bağımlılık; sadece bağımlıyı değil, ailesini, çevresini ve tüm toplumu etkileyen ciddi bir halk sağlığı sorunudur.Uyuşturucu bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır, özellikle tedaviye uyum gösteren ve tedavi motivasyonu yüksek olan kişilerde uyuşturucuyu bırakma oranı çok yüksektir.

Uyuşturucu madde kullanan ve tedavi olmak isteyen kişilerin tedavileri ve onların belirlenmesinde bizlerle irtibata geçerseniz sizlerin de işbirliğinde birlikte başarılı olacağımıza yürekten inanıyorum "dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.