SON DAKİKA
Hava Durumu

BAKİ ŞİMŞEK MECLİS TOPLANTISINA DAMGA VURDU

Baki ŞİMŞEK TBMM Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde, aile mefhumunu ayakta tutabilmek adına fuhuş yaptıranlara ağır cezalar getirilmesini istedi

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2017 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2017 09:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
BAKİ ŞİMŞEK MECLİS TOPLANTISINA DAMGA VURDU
 MERSİN-ADANA OTOBANINDA KADIN TİCARETİ YAPIYORLAR, KADIN SATICILARINA AĞIR CEZALAR VERİLSİN

TBMM Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde, aile mefhumunu ayakta tutabilmek adına fuhuş yaptıranlara ağır cezalar getirilmesini isteyen Baki ŞİMŞEK “ Ne yazık ki Mersin-Adana otobanında bu istenmeyen olaya denk geliyoruz, en son Mersin Ankara yolculuğumuz da bu fuhuş yaptıran insanları gördüm ve sorumlu bir vatandaş olarak hemen polisi arayıp gerekeni yapmalarını istedim. Ancak biliyoruz ki emniyetten arkadaşlar bunları aldıkları zaman en fazla 100-150 tl gibi ceza kesiliyor ve ardından serbest bırakılıyorlar. Bu sebeple fuhuş yaptıranlara çok ağır cezalar verilmesi gerekmektedir. Çok küçük cezalar ile bu suçların önüne geçmemiz mümkün değil Bakanlık olarak gereğini yapmanızı bekliyoruz ” İfadelerini kullandı. 

TÜRK YURDUNDA YOKSULLUK O KADAR AZALSIN Kİ FAKİRLİK SUÇ SAYILSIN

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek; TBMM Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde; hükümeti eleştirerek “ Oğuz Kağan milattan önce 200 yıllarında Türk yurdunda yoksulluk o kadar azalsın ki fakirlik suç sayılsın demiş. Acaba Oğuz Kağan yaşasaydı, 15-20 milyon insanın yoksulluk yardımı aldığını, kadın sığınma evlerinin dolu olduğunu, yaşlı bakımevlerinin ve huzurevlerinin dolu olduğunu görseydi ne derdi? Biz gelişmiş bir ülke olarak sosyal yardım alan vatandaşlarımızın sayısının azalmasından mutlu oluruz, her yıl sayının artmasından mutlu olmayız. Kadın sığınma evlerinde kalan kadınların sayısının azalmasından, boşanmaların azalmasından mutlu oluruz. İnşallah, önümüzdeki yıl ki sunumunuzda da bu sayının azaldığını sizlerden duymak isteriz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bu konularda çalışmalar yapmasını bekliyoruz. ” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİRLERDE KÖMÜR YARDIMI YAPILMASI AYIPTIR.

Seçim döneminde hükümetin vaat ettiği sosyal konut projelerinden bakımevlerine, evlatlık edinme kriterlerinden şehit ve gazilerimizin atanmalarına kadar her konuda sorunu dile getiren ŞİMŞEK son olarak yapılan kömür yorumlarını eleştirdi. Konuşmasında “ 2018’e girerken Bakanlığın kömür yardımı yapılmasını, özellikle büyük şehirlerde kömür dağıtılmasını ben bir ayıp olarak görüyorum. Seçim bölgem olan Mersin’de de böyle bir uygulama yapılmasını yanlış buluyorum. Mersin zaten sıcak bir bölge, iki ay üç ay gibi kış mevsimi yaşanıyor. Bu sebeple kömür yardımı yapmak yerine, vatandaşlarımızın elektrik faturalarına bir destek yapılabilir. Doğal gaz desteği sağlanabilir. Ayrıca bir çok vatandaşımıza kömürle beraber erzak yardımı da yapılıyor. Bu yardımların tamamının nakdî yardım olarak yapılması lazım. Vatandaşın ihtiyacı neyse gitsin, kendisi alsın. “ ifadelerini kullanan ŞİMŞEK, 2018 yılı bütçesinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ederek konuşmasını sonlandırdı. 

Seçim döneminde hükümetin vaat ettiği sosyal konut projelerinin ne zaman yapılıp, vatandaşa dağıtılacağı hususunda açıklama yapılması gerektiğini belirtti. Baki Şimşek “Sosyal Politikalar Bakanısınız. Özellikle 2015 seçimlerinde “billboard”larda hep bir yazı, bütün milletvekilleri görmüştür, seçim vaadi olarak da anlatmıştır: “Sosyal konut vereceğiz vatandaşlarımıza, 1+1; parası olmayanlarınkini de sosyal yardımlaşmadan karşılayacağız, aylık 100 TL gibi bir taksitle.” diye bir vaat verdiniz. Bugüne kadar böyle bir sosyal konut yapılmış mıdır? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı böyle bir para ödemiş midir? Bundan sonraki süreçte yapmayı düşünüyor musunuz?”dedi. 

MHP Mersin Milletvekili Şimşek; gazi ve şehit yakınlarının atamalarının boş kadroya göre yapıldığını, bu sebeple atamalarda sorun yaşandığını belirterek, gazi ve şehit yakınlarının kendi alanları ile ilgili kurumlara atanmaları gerektiğini söyledi. “Özellikle şehit ve gazi yakınlarının atamalarında karşılaştığım bir sorunu size aktarmak istiyorum: Seçim bölgem olan Mersin’de orman mühendisi olan bir şehit yakınımız Millî Eğitim Bakanlığına atanıyor. Sosyal güvenlik uzmanı olan bir başka şehit yakınımız da Orman Bölge Müdürlüğüne atanıyor. Bu atamalar kadrolara göre yapılıyor. Şehit yakınlarının mutlaka kendi meslek gruplarına göre, kadro yoksa bile gerekirse kadro ihlali yapılarak mutlaka kendi kurumuna, kendi mesleğiyle alakalı bir kuruma atanmasını istiyoruz. Yani öğretmense Millî Eğitime atansın, orman mühendisiyse Orman Bölge Müdürlüğüne atansın, burada bir ilinti kurulsun. “ dedi.

Baba ve evlatlık alınacak çocuk arasında 40 yaş gibi bir yaş farkı zorunluluğu olduğunu ve bu konunun esnetilmesi gerektiğini belirten ŞİMŞEK konuşmasını şöyle sürdürdü. “Bir diğer konu, evlat edinme şartlarında; evlat edinecek anne baba ile evlatlık alınacak çocuk arasında 40 yaş gibi bir yaş zorunluluğu var, 40 yaş farkı konuluyor. Şimdi, 50 yaşındaki bir aile evlatlık almak istediği zaman 10 yaşındaki çocuğu evlatlık alması gerekiyor. Tabii, 10 yaşındaki çocuktan da evlatlık olması Türkiye şartlarında gerçekten sıkıntılı bir durum. Bunun mutlaka düzeltilmesi lazım. Zaten insanlar 45-50 yaşına kadar şu anda tüp bebek yöntemiyle veya başka yöntemlerle çocuk sahibi olabilmenin yollarını arıyor.. Bununla ilgili yasal düzenlemenin mutlaka yapılması lazım. “ dedi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.