SON DAKİKA
Hava Durumu

BALIK ÇİFTLİKLERİNE BİR FREN DAHA

Danıştay 6. Dairesi, Anamur burnu açıklarında kurulan balık çiftlikleriyle ilgili davada, çevrecileri umutlandıran bir karara imza attı.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2021 22:46
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2021 22:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
BALIK  ÇİFTLİKLERİNE BİR FREN DAHA

Yerel idare mahkemesi, ÇED raporunun iptali istemiyle açılan davayı reddetmişti. Temyiz başvurusunu inceleyen Danıştay 6. Dairesi yerel mahkemenin kararını bozdu. Yüksek mahkeme, balık çiftliği kurulacak alanda farklı disiplinlerden bilirkişinin ayrıntılı inceleme yapmasını, mahkemenin de ayrıntılı bilirkişi raporuna göre karar vermesini istedi.

 

Muğla kıyılarını turizm lobilerinin baskısı sonucu terk eden ve Mersin kıyılarında kümelenmeye başlayan balık çiftliği şirketleri geçtiğimiz yıllarda ÇED olumlu raporlarını almış, çevrecilerin ÇED iptali istemiyle açtıkları davalar ise yerel idare mahkemelerince reddedilmişti.

Çevreciler iptal kararına rağmen hukuki süreci bırakmadı ve Danıştay nezdinde temyiz davaları açtı. O temyiz davalarından biri de Anamur burnu açıklarında kurulan 7 adet balık çiftliği ile ilgiliydi.

Danıştay 6. Dairesi, geçtiğimiz aylarda Silifke Dana adası açıklarında kurulacak balık çiftlikleriyle ilgili davada çevrecileri umutlandıran bir karar vermiş ve ÇED iptal davasını reddeden yerel mahkemeye dosyayı geri göndermişti.

Danıştay 6. Dairesi, Anamur açıklarında kurulmak istenen balık çiftlikleriyle ilgili davada da benzer bir karar verdi.

Danıştay 6. Dairesi, yerel mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyetinde sadece su ürünleri ve deniz biyolojisi alanlardan uzmanlar olduğunu, coğrafya, harita, çevre mühendisliği alanlarında da uzmanların olacağı yeni bir bilirkişi heyeti oluşturulması ve konunun detaylı şekilde incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Danıştay 6. Dairesinin kararını Anamur Çevre Platformu sosyal medyadan şu ifadelerle duyurdu:

“Anamur halkı ve denizde yaşayan canlılar için sevindirici haber bu kez Danıştay’dan geldi. Ören açıklarında kurulması planlanan 7 adet balık çiftliği ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen “ÇED Olumlu” kararlarına karşı Mersin İdare Mahkemeleri nezdinde MERÇED tarafından  açılan ve kaybedilen davalardaki kararlar, Danıştay 6. Dairesi tarafından bozularak, yeniden keşif ve bilirkişi yapılmak üzere dosyalar ilgili Mahkemelere iade edilmiştir.  Böylece, yaklaşık 3 yıldır süre gelen mücadelemizde yeniden umut ışığı doğmuştur.  Doğanın, denizdeki canlıların ve bölge halkının lehine verilen kararlar nedeniyle, Danıştay’a teşekkür ederiz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.