SON DAKİKA
Hava Durumu

''DAVUTOĞLU FANTEZİ VE HÜSRANLA...''

MHP lideri Bahçeli, Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan ve Başbakan adaylığını değerlendi.MHP lideri Bahçeli, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan Adaylığını değerlendirdi:''Dışişleri Bakanı'nın Başbakan olması ülkemiz adına travmadır. Davutoğlu'nun siyasi mazisi felaket, fantezi ve hüsranla anılmaktadır"

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2014 17:57
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2014 17:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
''DAVUTOĞLU FANTEZİ VE HÜSRANLA...''
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel  Başkanı  Devlet Bahçeli, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yaşanan gelişmeler ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
Bahçeli, yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Bakan adaylığı ile ilgili değerlendirmede bulunarak; "Küresel plan ve projelerin bölgesel düzlemde takip ve temininde tüm gücüyle efor ve enerji sarfeden Dışişleri Bakanı'nın Başbakan olması ülkemiz adına travmadır. 1 Mayıs 2009 tarihinden itibaren Dışişleri Bakanlığı görevini ifa eden Davutoğlu'nun siyasi mazisi felaket, fantezi ve hüsranla anılmaktadır" dedi.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR HUKUK DEVLETİDİR"

Devlet Bahçeli, yaptığı açıklamada "Yürürlükte bulunan Anayasa'nın 1.Maddesi devlet şeklinin Cumhuriyet, 3.Maddesi ise Cumhuriyet'in nitelikleri arasında sosyal hukuk devlet prensibinin olduğunu ifade etmektedir. En net tanımıyla Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Bu değişmez ilke demokrasinin kurul, kurum ve kurallarıyla etkin bir şekilde işlemesinin de teminatıdır. Hukuk devleti anlayışı demokrasinin varlık güvencesi, kişisel hak ve hürriyetlerin koruyucu zırhıdır" ifadelerini kulandı.

"HÜKÜMET YAPTIRIM GÜCÜNÜ ANAYASADAN ANAYASA VE YASALARDAN ALMAKTADIR"

Erdoğan'ın anayasaya aykırı hareket ettiğini savunan Bahçeli, "Anayasa'nın 6. Maddesi Türk milletinin egemenliğini, Anayasa'nın koyduğu esaslara göre ve yetkili organlar eliyle kullanacağını hüküm altına almaktadır.Yine anılan maddeye göre, egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamayacaktır. Bunun yanısıra, söz konusu Anayasa maddesi, hiçbir kimse veya organın kaynağını Anayasa'dan almayan bir devlet yetkisini kullanamayacağını belirtmektedir. Buna göre iktidarın tüm siyasi ve idari tasarruflarının temelinde Anayasa yer almaktadır. Anayasa'da karşılığı bulunmayan, Anayasa'ya alenen aykırılığı tartışma götürmez bir gerçek olan fiil, karar, icraat, tavır, davranış ve uygulamanın meşruiyetinin sakat olması bir yana, suç teşkil edeceği de kuşkusuzdur. Başbakan ve bakanlardan oluşan hükümet, devletin en üst yönetim kuruluşu olarak otoritesini ve yaptırım gücünü Anayasa ve yasalardan almaktadır. Hükümet gerek işleyiş, gerekse de hükmü şahsiyet yönünden hukuka bağlı olmak, faaliyetlerini hukukla sınırlandırmak durumundadır. Bu ihtiyari bir durum olmayıp zorunluluk arz etmektedir. Aksi bir uygulama ise yasa ve Anayasa'yı çiğnemek anlamına gelecektir" açıklamasında bulundu.

"RECEP TAYYİP ERDOĞAN PERVASIZCA ANAYASA'YI İHLAL ETMEKTE..."

MHP lideri Bahçeli, şunları kaydetti: "Her şart altında, hükümet, hukukun çizdiği sınırlar dahilinde ve hukuka uygun hareket etmek mecburiyetindedir. Hukuk kaidelerindeki oynamalar, esnemeler, aşınmalar ve tahribatlar demokrasiyi budayacak, polis devletinin önünü açacaktır. Hukuk devletinden verilen ödünler demokrasinin içini boşaltacak, temsil ve katılımı işlevsiz kılacaktır. Türkiye; hukuksuzluğun kol gezdiği, hukuk devletinin sürekli ağır yaralar aldığı bir süreç ve dönemden geçmektedir. AKP hükümeti Anayasa ve yasaları rafa kaldırmıştır. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pervasızca Anayasa'yı ihlal etmekte, suç işlemektedir. Yüksek Seçim Kurulu'nun Cumhurbaşkanı Seçimi'nin kesin sonuçlarını açıkladığı tarih olan 15 Ağustos'tan beri resmen Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, Anayasa'nın 101.Maddesine aykırı hareket etmektedir. Söz konusu madde açık ve anlaşılabilir bir içeriğe sahiptir."

"BU KANUNSUZLUĞUN HUKUK DEVLETİNİ KATLETTİĞİ MEYDANDADIR"

Yaşanan gelişmelerin hukuk devleti anlayışına zarar verdiğini belirten Devlet Bahçeli, "Nitekim Anayasa'nın 101. Maddesi'nin son fıkrasına göre; Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilecek ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erecektir. Artık Recep Tayyip Erdoğan 12. Cumhurbaşkanı'dır. 15 Ağustos'tan sonra siyasi faaliyetlere katılması, Başbakanlık, parti genel 
başkanlığı  ve milletvekilliği görevlerini uhdesinde taşıması Anayasa'ya göre imkansız olacaktır. Ancak Erdoğan hala görevlerinden ayrılmayarak, adeta meydan okur gibi parti ve hükümet işleriyle ilgilenmekte, AKP'ye Genel  Başkan  atamaktadır. Anayasa'nın 104.Maddesi Cumhurbaşkanı'nın görev ve yetkilerini sıralamaktadır. Bu çerçevede sayılan görevlerin yanında Cumhurbaşkanı'nın; devletin başı olduğu, bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk Milletinin birliğini temsil edeceği, Anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözeteceği nettir. Yani Cumhurbaşkanı aynı zamanda Anayasa'nın uygulanmasını gözetmekle sorumludur. Fakat, Erdoğan halihazırda taşıdığı yüksek görevin ruh, disiplin ve liyakatinden çok uzak olup Anayasa'yı takmamaktadır. Bu kanunsuzluğun hukuk devletini katlettiği, demokrasiyi zehirlediği meydandadır" dedi.

"ERDOĞAN, TÜRKİYE CUNTASINI TAM OLARAK KURMUŞTUR"

Açıklamasında Anayasa Mahkemesi 
Başkanını  da eleştiren Bahçeli, "Türkiye'de hukuk, bizatihi seçilmiş Cumhurbaşkanı ve yandaşları tarafından boğazlanmaktadır. Durum çok vahim, çok kritiktir. Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere, adalet kurumları yaşanan Anayasa felaketine sessiz ve tepkisiz kalmamalıdır. Her fırsatta konuşan ve değişik meseleler hakkında fikirlerini paylaşan Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın suskun ve durgun vaziyette gelişmeleri seyretmesi da anlaşılır gibi değildir. Şayet hukuksal boşluk büyür, Anayasa tamamen geri plana düşerse; Türkiye'nin toplumsal dirliği, milli birlik ve beraberliği çok ciddi düzeyde sarsıntı geçirecektir. Sorumluluk mevkiinde olan herkes bu yakın tehlikenin önüne bugünden geçmekle görevlidir. Öte yandan Erdoğan, başarısız, yetersiz, aciz ve maceracı Dışişleri Bakanı'nı AKP'nin başına konuşlandırarak BOP'un Türkiye cuntasını tam olarak kurmuştur. Anlaşılmaktadır ki, BOP'un Türkiye şubesi halen açık ve faaldir" ifadelerini kullandı.

"AKP'YE UZAKTAN KUMANDA GENEL 
BAŞKAN  YERLEŞTİREREK GELECEKLE İLGİLİ NİYETLERİNİ ELE VERMEKTEDİR"

Devlet Bahçeli, açıklamasına şöyle devam etti: "Küresel plan ve projelerin bölgesel düzlemde takip ve temininde tüm gücüyle efor ve enerji sarfeden Dışişleri Bakanı'nın Başbakan olması ülkemiz adına travmadır. 1 Mayıs 2009 tarihinden itibaren Dışişleri Bakanlığı görevini ifa eden Davutoğlu'nun siyasi mazisi felaket, fantezi ve hüsranla anılmaktadır. Türkiye'yi BOP katarına eklemleyenlerden birisi olan bu şahsiyetin, milli dinamiklerin hilafına hareket etmesi, Türk devletinin imkan, iddia ve yaptırımlarını hiçe sayması sicilinin en karanlık noktalarıdır. Erdoğan hiçbir yetkisi olmadığı halde AKP'yi çekip çevirmekte, kendisinden sonraki siyasi düzen ve tablo için telaşla dizayn yapmaktadır. Ve bu maksatla AKP'ye uzaktan kumanda Genel 
Başkan  yerleştirerek gelecekle ilgili niyetlerini de ele vermektedir."

"ERDOĞAN, TÜRK MİLLETİNİN VERMEDİĞİ BİR YETKİYİ HUKUK ANARŞİSİYLE AHMET DAVUTOĞLU'NA LÜTFETMİŞ"

MHP'nin yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini vurgulayan Bahçeli, "Recep Tayyip Erdoğan, Türk milletinin vermediği bir yetkiyi hukuk anarşisiyle Ahmet Davutoğlu'na lütfetmiş, olağanüstü kongrenin iradesini beklemeden ve çirkince dayatmalarla AKP'ye bostan korkuluğu dikmiştir. Egemenlik Anayasa'ya tamamen zıt olacak şekilde bir şahsın ve etrafında öbekleşen zümrenin eline geçmiştir. AKP'deki oligarşik yapılanmanın Türk milletinin, Türk demokrasisinin ve Türk hukuk sisteminin hayrına olmayacağı kesindir. Milliyetçi Hareket Partisi, yaşanan Anayasa cinayetlerine en üst düzeyden tepki vermeyi sürdürecektir. Hiç kimse, milli iradeden ve hukuktan daha büyük değildir. Seçilmiş Cumhurbaşkanı, inat ve ısrarla devam ettirdiği Anayasa'yı tanımayan tutumuna son vermezse, sonuçlarına elbette katlanacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi gelişmeleri çok yakından takip ederek mücadelesini şevk ve heyecanla yürütecektir. Bilinsin ki, Türkiye; Recep Tayyip Erdoğan'ın mülkü ve keyfi olarak kullanacağı miras malı değildir. Bu ülkede eksik de olsa hukuk vardır, kurallar vardır, teamül ve devlet gelenekleri hala ayaktadır" açıklamasında bulundu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.