SON DAKİKA
Hava Durumu

ELVAN "İŞSİZLİKTE TEK HANE HEDEFİMİZ !"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2017 yılı Ekim ayında bir yıl içinde oluşturulan net ilave istihdamın 1 milyon 378 bin kişiye ulaştığını ve son 3 yılın en yüksek istihdam artışı gerçekleştirildiğini belirterek, "Rakamlar ekonomimizin güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğinin ve istihdam oluşturma kapasitesinin giderek arttığının bir göstergesidir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2018 12:40
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2018 12:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
ELVAN "İŞSİZLİKTE TEK HANE HEDEFİMİZ !"
Türkiye İstatistik Kurumu’nun işgücü istatistiklerinin 2017 yılı Ekim ayı verilerini yaptığı yazılı açıklama ile değerlendiren Elvan, işsizlik oranının bir önceki yılın aynı dönemine göre beklentilerden daha fazla düşerek 1.5 puan azaldığını ve yüzde 10.3 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Son dönemlerde gerçekleşen verilerin işsizlikte tek hane hedefine doğru hızlı bir şekilde yaklaşıldığını teyit ettiğini vurgulayan Elvan, "Son 5 aydır önceki yılın aynı aylarına göre 1 milyonun üzerinde net istihdam artışı olmuştur. Ekim'de bir yıl içinde oluşturulan net ilave istihdam 1 milyon 378 bin kişiye ulaşmış ve son 3 yılın en yüksek istihdam artışı gerçekleşmiştir. Rakamlar ekonomimizin güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğinin ve istihdam oluşturma kapasitesinin giderek arttığının bir göstergesidir" diye konuştu.

Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranının, son 10 aydır düşüş eğilimini bu dönemde de sürdürerek bir önceki döneme göre 0.3 puan azaldığını ve yüzde 10.3 olarak gerçekleştiğini kaydeden Elvan, "Gençlerde de işsizlik oranı bir önceki döneme göre 1 puan azalmış ve son beş dönemdir güçlü bir şekilde azalma eğilimini sürdürmüştür. Sanayi üretim endeksi verileri ilerleyen dönemlerde işsizlik rakamlarındaki gerilemenin devam edeceğine işaret etmektedir" ifadelerini kullandı.

Hükümetin ekonomiye yönelik aldığı önlemler ve özellikle istihdamı artırıcı tedbirlerle işsizliğin 2017 yılı genelinde geçen yıla göre düşeceğinin tahmin edildiğini dile getiren Elvan, "2017 yılı başında uygulamaya konulan istihdam teşviklerinin etkisi, yılın ikinci yarısından bu yana etkilerini artırarak göstermektedir. Bu teşviklere ilave olarak 2018 yılı için açıkladığımız yeni istihdam teşviklerinin önümüzdeki dönemde işsizlik üzerinde etkisini güçlü bir şekilde göstermesini bekliyoruz. Ekonominin potansiyeli açısından önemli bir gösterge olan işgücüne katılım oranlarındaki güçlü artış eğilimi sürmektedir. Nitekim bir önceki yılın aynı dönemine göre işgücüne katılım oranı 0.7 puan (1 milyon 18 bin kişi) artarak yüzde 53.1’e yükselmiştir. Özellikle kadınların işgücüne katılım oranındaki 1.1 puan artış hızlı bir şekilde devam etmektedir. Son dönemlerde gözlenen yüksek işgücüne katılım oranlarının yanında daha yüksek oranda ilave istihdamın sağlanması ekonomideki canlılığın, istihdam oluşturma kapasitesinin ve beklentilerin olumlu yönde devam ettiğini göstermektedir" şeklinde konuştu.
Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, gülümseyen insanlar, kalabalık
Son 5 aydır sanayi istihdamında artan pozitif katkının, büyümenin kompozisyonuna dair de olumlu işaretler verdiğini vurgulayan Elvan, şöyle devam etti; "Sanayi sektöründe istihdam bir önceki yılın aynı ayına göre 188 bin kişi artarken, hizmetler sektöründeki artış eğilimi de sürmektedir. Hizmetler sektörü istihdamında 961 bin kişilik artış kaydedilmiştir. Tarım istihdamı da bu dönemde toplam istihdama pozitif katkı sağlamıştır. 2017 yılında gerçekleşen veriler, ekonomimizin beklentilerin üzerinde iyiye gittiğini işaret etmektedir. Özellikle üçüncü çeyrekte gerçekleşen yüksek büyüme oranı ekonominin istihdam oluşturma kapasitesi açısından da önemli bir göstergedir. 2017 yılı için büyüme rakamının yüzde 5.5 olan OVP hedefini aşarak yüzde 7 seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyoruz."
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.