SON DAKİKA
Hava Durumu

“KADER DEĞİL”

Ermenek’te yaşanan maden faciasını yerinde inceleyen Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, yaşananların kader değil, iş cinayetleri olduğunu söyleyerek, “Herkes için adalet istiyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2014 19:44
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2014 19:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
“KADER DEĞİL”
Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Karaman’ın Ermenek ilçesi Güneyyurt Beldesi’nde su baskını sonucu madende mahsur kalan 18 işçinin kurtarılması için yapılan çalışmaları yerinde inceledi.
Facianın yaşandığı maden ocağında Karaman Baro Başkanı Avukat Oktay Yılmaz’la görüşen Alpay Antmen, çalışmalara dair teknik bilgi aldı. Mahsur kalan işçilerin aileleri ile görüşen Antmen, “Mersin Barosu olarak yaşanan faciadan dolayı üzgünüz. İçeride mahsur kalan 18 kardeşimiz için halen olumlu bir haber bekliyoruz” dedi.
 “İŞ CİNAYETLERİNE SON”
 rkiye’nin iş kazaları karnesinin her geçen gün kötüye gittiğinin altını çizen Alpay Antmen, yaşananların artık önüne geçilemeyen kar hırsları yüzünden ‘iş cinayetlerine’ dönüştüğünü söyleyerek, “Özellikle de Türkiye’nin madencilik politikalarında acı gerçek, her faciadan sonra tekrar ortaya çıkmaktadır. Modern köleliğe dönüşen taşeron sistemi, çalışma ve sosyal güvenlik hayatının ranta kurban edilmesi, denetleme ve sendikalaşma mekanizmalarının yok edilmesi sadece madencilik değil tüm sektörlerde tehlike çanlarını çaldırmakta ancak facialarda bu sese kulak verilmektedir. 

“HERKES İÇİN ADALET İSTİYORUZ” 
Taşeronlaşma, denetimsizlik, bir an önce üretime geçme hırsı sonucu bu yaşananlar bir anlamda ‘kaderimiz’ gibi bize dayatılıyor. Ancak insan eliyle gelen bu faciaların ‘kader’, ‘işin fıtratında var’ denilerek açıklanması söz konusu dahi olamaz.
Facia ile ilgili 18 işçimizi kurtarma işlemleri devam ederken, adli süreç de başlamış olup artık bu sürecin en iyi şekilde takip edilmesi ve sorumluların tamamının yargı önüne çıkarılarak en ağır bir biçimde cezalandırılması için Mersin Barosu konunun en akın takipçisidir. Bu bağlamda Soma’da olduğu gibi; Ermenek için adalet, acılı aileler için yaralarına merhem, sorumlular için en ciddi cezalar ve herkes için hukuk istiyoruz” şeklinde konuştu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.