SON DAKİKA
Hava Durumu

MEB'İN HAYATİ PROJELERİ ANKARA'DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Mersin Ekonomi Platformu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ı ziyaret ederek, kent için hayat önem taşıyan projeler sundu ve destek istedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.11.2017 14:32
Haber Güncellenme Tarihi: 06.11.2017 14:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MEB'İN HAYATİ PROJELERİ ANKARA'DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI
 Ankara temaslarını değerlendiren MEP Başkanı Kemal Kaçmaz, platformun akademik danışmanlarının da katıldığı toplantıda Mersin Kıyı ve Deniz Alanı Planlaması projesinin sunumunun yapıldığını belirterek, projeyi  Mersin Deniz Ticaret Odası, ODTÜ ve Mersin Üniversite’sinin ortaklaşa hazırlandığını söyledi. 

ODTÜ’den Profesör Dr. Barış Salihoğlu, yine ODTÜ’den Prof.Dr. Ahmet Yozgatlıgil, ODTÜ Deniz Bilimleri  Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yücel ve Çukurova Ünversite’sinden Prof. Dr. Süha Berberoğlu’nun katılımlarıyla yapılan proje sunumlarının; Avrupa Birliği Mavi Büyüme stratejisinde Mersin’in pilot ili  olması konusunun görüşülmesiyle devam ettiğini anlatan Kemal Kaçmaz, diğer yandan Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’nın da hazır bulunduğu toplantıda ayrıca Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turunun Mersin’den başlamasını talep ettiklerini vurguladı.


2020 yılında 14.’sü düzenlenecek Uluslararası Turunçgil  Kongresi’nin Mersin’de yapılacağını hatırlatan Kemal Kaçmaz, kentin girişinde bulunan İngiliz Yağ Fabrikası’nın kongre için restore edilmesi ve Turunçgil Müzesine dönüştürülmesi konusunu Bakan Elvan’a ilettiklerini aktardı. “Eski İngiliz Yağ Fabrikası’nın Turunçgil Müzesi olması halinde hem esik bir tarihi yapı restore edilerek yaşatılmış olacak hem de kentin girişi, bir Turunçgil müzesine kavuşacak” diyen Kemal Kaçmaz, ayrıca Ulusal Turunçgil Konsey tarafından hazırlanan ‘Turunçgil Bilgi Sistem’ projesin de gündeme getirerek Bakan Elvan’dan destek istediklerini kaydetti. Kemal Kaçmaz, “Bu proje tamamlandığında tüm Türkiye’nin ürettiği turunçgili  görebileceğiz. Geriye dönük 10 yıllık meteorolojik verilerle birlikte, birçok bilgi akışını sağlayabileceğiz” dedi.  Projeyle birlikte; sadece bölge değil, Türkiye açısından da stratejik bir sektör olan turunçgilin üretim planlaması ve stratejik planını daha sağlıklı bir şekilde hazırlama fırsatının yakalanacağını dile getiren Kemal Kaçmaz,” Bununla birlikte ülkemizi yakından ilgilendiren  inovatif  tarımsal üretme geçiş modeliyle ilgili de düşüncelerimizi ve hazırladığımız projeyi Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’a iletmiş olduk” diye konuştu. Kaçmaz, Kalkınma Bakanlığı himayesinde Akdeniz Ekonomi  Zirvesi’nin Mersin’de yapılması için Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’dan destek istediklerini  sözlerine ekledi.

Bakan Elvan’ın MEP projelerine olumlu baktığını ve destek vereceğini iletmesi ayrıca Mersin gündeminde olan Balık Çiftliklerinin Mersin Turizmine zarar vermesine asla izin vermeyeceğini  iletmesi büyük memnuniyet duyan heyet, ardından TBMM’de Mersin milletvekillerini  ziyaret etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.