SON DAKİKA
Hava Durumu

MERSİN DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİNDE

KATAR Ticaret Bakanlığı Müşteşarı Sn. Mohammed Ahmet SALAH Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu Mersin İl Temsilcisi Yasemin Hatice Kurt ile görüşmelerine istinaden Agrosum 2018' e destek vereceklerini bildirdiler.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2018 16:36
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2018 16:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MERSİN DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİNDE
 Dünya Tarım ve Gıda İş Birliği Zirvesi öncelikli olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın kamuoyu ile paylaştığı MİLLİ TARIM projesi hedef ve çağrılarına, devletimizin 2023/2071 vizyonuna katkı sağlayabilmek, bu gösterilen hedeflere hizmet edebilmek amacı ile Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu öncülüğünde oluşturulan, 01-04 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan “DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ” hazırlanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın “TARIM MESELESİ MİLLİ MESELEDİR!” sözünün önem ve bilincinin idrak ve sorumluluğu ile çıktığımız bu yolda; Avrasya Kültür İşbirliği ve İş Lobisi Vakfı, Dünya Ticareti İş Geliştirme Konseyi, Türk-Arap Ekonomi ve Stratejik İşbirliği Derneği, Şangay İşbirliği Örgütü İş Kulübü, Gıda Güvenliği Enstitüsü ve Türkiye Sağlık Vakfı proje paydaşlığıyla yola devam etmekteyiz.

“DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ” dünyanın en büyük TARIM ÜRETİCİLERİ arasında olan TÜRKİYE’ nin ev sahipliğinde yaparak, tüm dünya ülkelerine dünya tarım ve gıda sektöründe söz sahibi bir ülke olduğumuzu bir kez daha gösterebilmek başlıca hedeflerimiz arasındadır.

Bu projede dünya genelinde davet edilen 80 den fazla ülkeden bu ülkelerde tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren söz sahibi Kamu-Kurum ve kuruluşlarla birlikte, seçkin sektör temsilcileri/yatırımcıları, sektördeki ihracat/ithalat, imalat ve hammadde üretici firmaları, işadamları, sanayicileri, işletmeler, üretici ve tüketici kooperatifleri, birlikler, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katılımları beklenmektedir.

Ülkemiz üreticisinin MİLLİ TARIM RUHUNU tetikleyecek, ülkemiz üreticisinin en büyük sorunları arasında gösterilen ULUSLARARASI PAZAR sorununa bir çözüm olabileceği, üreticilerimizi ÖNCE ÜRETİM SONRA PAZAR anlayışından ÖNCE PAZAR SONRA ÜRETİM anlayışına geçebilmeleri adına bir platform olacaktır.

Bu zirve ülkemizin başkenti ANKARA’ da gerçekleştirilerek devletimizin LİDER ÜLKE TÜRKİYE vizyonuna da hizmet edebilecek ULUSLARARASI projeler arasında yer alacağı düşüncesindeyiz.

Bu amaç ve gayelerle hazırladığımız ülkemiz tarım ve gıda sektöründe ihracat hacmini genişletebilmek, dünya tarım ve gıda ticaret hacmindeki hak ettiğimiz yere ulaşabilmek, yeni uluslararası pazarlarda söz sahibi bir ülke olabilmek, uluslararası yatırımcı, ARZ/TALEP sahipleri ile yerli üreticileri bir araya getirerek maksimum seviyede işbirliklerine vesile olacağına inanıyoruz.

Ülkemiz tarım ve gıda sektörüne büyük değerler kattığını bildiğimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın kamuoyu ile paylaştığı MİLLİ TARIM projesi ışığında ilerletmeyi hedeflediğimiz “DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ”nde değerli kuruluşunuzun destekleri, katılımları ve işbirliği bizleri onurlandıracaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.