SON DAKİKA
Hava Durumu

MÜTEAHHİTLER BOYKOTA BAŞLADI ,İNŞAATLAR DURDU

40 ilde 120 bin üyesi bulunan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), çimento fiyatlarındaki artışı protesto amacıyla boykot başlattı. Eylem nedeniyle çok sayıda inşaat durduruldu.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2021 21:51
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2021 21:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
MÜTEAHHİTLER BOYKOTA BAŞLADI ,İNŞAATLAR DURDU

Mersin  İnşaat Müteahhitleri Birliği Konfederasyon üyseş Kenan Peker' de Kamuoyuna basın açıklaması ile duyuruda bulundu

Peker açıklmasında şu sözlere yer verdi;

Kıymetli Basın Mensupları,
Türkiye kamuoyunun ve sizlerin bildiği üzere; Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu (İMKON) öncülüğünde temel inşaat malzemelerinde yaşanan fahiş fiyat artışlarıyla uzun zamandır topyekûn mücadele edilmektedir.

Türkiye ekonomisinin stratejik sektörleri arasında başı çeken inşaat sektörünü en çok etkileyen girdi mamullerinin başında çimentoya yapılan fahiş zamlar gelmektedir.
Fahiş zamlarla birlikte inşaat sektöründe yaşanan her olumsuzluk; 250 alt sektörü, MİLYONLARCA tüketiciyi, kentsel dönüşümü, vatandaşın ucuz konuta erişimini, istihdam gücünü ve piyasa istikrarını olumsuz etkilemektedir.

Türkiye İnşaat sektöründe kullanılan birçok malzemeye enflasyon ve döviz artışı üzerinde zamlar yapılmış, özellikle ÇİMENTO sektöründe fahiş oranlara varan zamların yapılması, müteahhitlik sektörü ve kamu adına artık kabul edilemez seviyeye ulaşmıştır.
İnşaat sektörünün karşı karşıya kaldığı fahiş fiyat artışlarını; başta Ticaret Bakanımız ve diğer ilgili bakanlarımıza defaten aktardık, maalesef fiyatlara yansıyan olumlu bir netice alamadık. Özellikle çimento fiyatlarında yaşanan tekelci fiyat uygulaması ve keyfiyete bağlı zamlar, bardağı taşıran son damla olmuştur.

İnşaat sektörünün stksı olarak, son çare, en demokratik hakkımız olan “İş Bırakma ve Boykot” hakkımızı son zamanlarda ülkemizin yaşadığı doğal afetlerle mücadele ettiği günlerde baskı aracı olarak kullanmayı uygun bulmadık ve yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen sabrettik.

Ancak, sosyal medya ve basın üzerinden mücadelemize devam ederek, özellikle çimento sektörünün fahiş zamları geri çekmesi yolunda verdiğimiz mücadeleye çimento sektörü yeni zamla karşılık vermiş, Türkiye inşaat sektörüne “İş Bırakma ve Boykot” dışında seçenek bırakmamıştır.
Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu olan konfederasyonumuz (İMKON)
Yönetim kurulu 02 Eylül’de toplanarak kamu yararı gözeterek, Kamu İhalesi alan süre sorunu olanlar hariç ‘’İŞ BIRAKMA VE BOYKOT’’ kararı alarak, sektörü bu eyleme sürükleyen süreci, bugüne kadar verilen mücadelenin özetini, iş bırakma kapsamını, beklentilerini ve boykot tarihlerini açıklamıştı.

Alınan karar gereği bizlerde Mersin İnşaat Müteahhitleri Birliği Konfederasyon üyesi olarak ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN HAKSIZ VE FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARINA SESSİZ KALMAYARAK İNŞAATLARIMIZI 24 Eylül 2021 tarihine kadar DURDURUYORUZ…

Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz!
Türkiye inşaat sektörü Türkiye ekonomisinin taşıyıcı lokomotifidir, bu zamana kadar haklı çağrımıza yeteri kadar kulak vermediniz, Türkiye inşaat sektörünün haklı talepleri karşılık buluncaya kadar demokratik şartlarda “Boykot “ kararımız sonuç alıncaya kadar yenilenerek devam edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.