SON DAKİKA
Hava Durumu

ÖZGÜR DEMOKRASİ ÖZGÜR BASINLA MÜMKÜN

İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Burhanettin Kocamaz, boyalı ve yumurtalı saldırıya uğrayan Mersin Haberci Gazetesi’ni imtiyaz sahibi Yüksel Ekici’yi ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2022 02:02
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2022 02:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
ÖZGÜR DEMOKRASİ ÖZGÜR BASINLA MÜMKÜN

“Özgür demokrasi özgür basınla mümkün”


Kocamaz, “Özgür bir demokrasi ancak özgür bir basın ile mümkün. Merkezi düzeyde demokrasi ve basın özgürlüğü için yerel düzeyde de basının ve demokrasinin özgür olmasına ihtiyaç var.” dedi.

“Yerel Basın, yerel demokrasinin aracı”


Yerel basının, demokrasinin ilk basamağı olan yerel yönetimlerin denetlenmesinde öncü bir rol üstlendiğini söyleyen Kocamaz, “Yerel basın, yerel yönetimlerin; izlediği politikaları, performansı, başarıları, başarısızlıkları ya da gördüğü aksaklıkları objektif bir şekilde değerlendirme, kamuoyunu ve halkı bilgilendirme imkânına sahiptir. Dolayısıyla yerel basın yerel demokrasinin aracıdır” dedi. 

“Doğru bilgiye dayalı habercilik ifade özgürlüğünü besler aksi halde zehirler”


Yerel basının eleştirilerini dile getirirken kimseyi töhmet altında bırakmadan, olayları en iyi şekilde araştırıp, halkı da doğru bilgilendirme hedefiyle çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini ifade eden Kocamaz, “Aksi takdirde gerçek olmayan ya da bilgi kirliliği olan konularda yapılan haberler demokrasi ve ifade özgürlüğü ile bağdaşmaz. Hatta iftira niteliği taşır. O nedenle doğru bilgiye dayalı habercilik ifade özgürlüğünü besler. Aksi halde zehirler” şeklinde konuştu.

“Doğru bilgiye dayalı haberde basın korkusuz olmalı”


Kocamaz, yerel basının yanlış ya da olumsuz bulduğu konularda da kesin bilgi sahibi ise haberlerini korkmadan, cesurca ifade etmesinden yana olduğunu belirterek, “Bu anlamda yerel basının ifade özgürlüğünün de sonuna kadar yanındayım. O nedenle kıymetli bir mücadeleyi üstlenen yerel basın demokrasimizin vazgeçilmezi ve hatta güvencesidir. Yerel basına, sahip çıkmalı ve desteklemeliyiz” dedi.

“Şiddet sorun çözümünde araç olamaz”


“Siyasi partiler de yerel düzeyde basın ile ilişki kurarken daha özenli olmalı. Şiddet hiçbir sorunun çözümünde araç olamaz. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Haberci Gazetesine yapılan bu saldırıyı asla tasvip etmiyor ve kınıyorum” şeklinde açıklamasını sürdüren Kocamaz, “Yerel basın haberleştirdiği konularda; şayet bilgiye dayalı olmayan, yeterince araştırılmamış başlıkları sütunlarına taşıyorsa yerel yönetimlerin yapması gereken şey bellidir. Açıklama yapmak, kamuoyunu bilgilendirmek ve gerekli koşullarda konuyu yargıya taşımaktır” şeklinde konuştu.

“Demokrasilerde kimse yargı yerine geçmemeli”


Kocamaz, “Demokrasilerde kimse yargının yerine geçerek ceza kesmeye kalkışmamalı. Böyle şiddete dayanan çağdışı bir çözüm yaklaşımı düzen doğurmaz bilakis kamuda düzensizliği, açıkçası anarşiyi doğurur” dedi.
    Mersin Belediye Başkanlığı döneminde zaman zaman Haberci gazetesiyle de, başka gazetelerle de doğru yapılmayan haberlerle ilgili benzer sorunlar yaşadıklarını söyleyen Kocamaz, “Ama hiçbir zaman şiddete başvurmayı aklımızın uçundan dahi geçirmedik. Bu konuda işgüzarlık yapan kişiler olduğunda kurum olarak gerekli idari cezayı verdik. Yalan ve yanlış haber yapıldığında da açıklama yaptık, konuyu yargıya taşıdık, çıkan sorunları hukuk çerçevesinde çözdük. Örnek olması gereken tutum da budur” dedi.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.