SON DAKİKA
Hava Durumu

PKK'NIN BOMBALARI FÖTÖ'CÜ ŞİRKETTEN

SABAH, FETÖ ve PKK’nın mühimmat alışverişini belgeledi. FETÖ’cü Yavaşçalar şirketinin Lübnan ve Suriye’ye ihraç ettiği patlayıcıların PKK terör örgütünün eline geçtiği ortaya çıktı

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2016 02:43
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2016 02:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
PKK'NIN BOMBALARI FÖTÖ'CÜ ŞİRKETTEN
 SABAH, 22 Temmuz 2015'te Şanlıurfa'da 2 polisin şehit edilmesiyle başlatılan ve 15 Temmuz'da FETÖ'cü darbe ile sonuçlandırılmak istenen iç işgal planında, FETÖ ve PKK'nın mühimmat alışverişinin belgelerini açıklıyor. FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen, hatta firari işadamı Akın İpek tarafından desteklenen Yavaşçalar A.Ş.'nin ve 'ye ihraç ettiği patlayıcıların, PKK'nın eline geçtiği ve güvenlik güçlerine karşı kullanıldığı anlaşıldı. Söz konusu firmanın, Hindistan'dan ithal edip Lübnan ve 'ye gönderdiği infilaklı fitillerin bir kısmı, Cizre, Sur, Nusaybin gibi kent kalkışmalarında kullanıldı. Bu fitillerin, el yapımı patlayıcı ile gerçekleştirilen tuzaklı saldırılarda kullandığı belirtildi. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı belgelere göre, Balıkesir'deki fabrikasında patlayıcı üreten şirketin Lübnan, Suriye ve Libya'ya yönelik ihracatı, 'ulusal güvenlik' gerekçesiyle devlet tarafından zaman zaman engellense de şirket faaliyetlerine devam etti.

LÜBNAN'A DİYE TERÖRİSTE
Yavaşçalar Av ve Spor Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin, Temmuz 2015'te başlayan PKK kalkışmasından hemen önce Haziran 2015'te, DAEŞ, PYD gibi terör örgütlerinin cirit attığı Suriye'ye yönelik yüksek miktarda patlayıcı ihracatı, Dışişleri Bakanlığı'nca engellendi. Yavaşçalar, bu dev ihracat kapsamında Lübnan'da yerleşik Lebanese Explosive Co. isimli şirkete, 17 milyon km. infilaklı fitil, 7 milyon km. emniyetli fitil, 13 milyon elektrikli kapsül, 50 milyon adi kapsül ve 3.5 milyon kg. kapsüle duyarlı emülsiyon patlayıcıyı, Suriye üzerinden ihraç etmek istedi. Son alıcı Lübnan şirketi görünse de patlayıcılar Suriye'de bırakılacak ve terör örgütlerinin eline geçecekti. Şirketin bir diğer patlayıcı kaçakçılığı, yine terör dalgasının başlamasından hemen önce Mayıs 2015'te bir rastlantı sonucu, patlayıcı yüklü bir TIR'ın kaza yapmasıyla ortaya çıktı. Detoning Cord isimli 10-12 gramlık patlayıcı madde bulunan TIR'ların Mardin üzerinden, son alıcı adresi Lübnan gösterildiği halde Suriye'ye gönderildiği belirlendi. Yavaşçalar'ın bu ihracatlar için Mardin Midyat'ta MPS adlı bir alt şirket kurup, ticari işlemleri bu firma üzerinden yaptığı tespit edildi. Gümrük Muhafaza, aynı şirketin 28 Ekim 2015'te Çanakkale Gelibolu'dan Panama bandıralı 'Viya' isimli gemiyle yaptığı mühimmat ticaretini de engelledi. İç savaşın yaşandığı Libya'nın Misurata Limanı'na gitmekteyken, bir ihbar üzerine durdurulan gemiden çıkan Yavaşçalar marka 12 kalibre 36 gramlık 400 bin fişeğe el konuldu.

FETÖ SAYESİNDE BÜYÜDÜ
Kısa süre öncesine kadar küçük bir av tüfeği bayisi olan Yavaşçalar, Gülen Örgütü'nün devletin içine yerleştiği dönemde hızla büyüdü. Şimdilerde devasa arazilere sahip ve 100 milyon dolarlık tesislerde üretim yapıyor. Darbe girişiminden sonra kayyum atanan şirketin sahibi İsmail Yavaşça cezaevine gönderildi.

AİLECE SİCİLLERİ KABARIK
Şirketin sahibi baba ve oğul Yavaşçalar'ın UYAP'taki dosyaları da kabarık. Oğul Emrah Yavaşça'nın köy tüzel kişiliğine ait veya köylünün ortak yararlanmasındaki taşınmazlara tecavüz, resmi belgede sahtecilik, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma ve el değiştirme, görevi kötüye kullanmak ve hakkı olmayan yere tecavüz suçlarından 'gizlilik' kararı olan soruşturma ve ceza davası dosyaları var. İsmail Yavaşça'nın da resmi belgede sahtecilik, mühür bozma, köy tüzel kişiliğine ait veya köylünün ortak yararlanmasındaki taşınmazlara tecavüz, 3194 sayılı kanuna aykırılık ve tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma ve el değiştirme suçlarından soruşturma ve ceza dosyaları var. Diğer oğul Şevket Yavaşça hakkında da tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak ve el değiştirmek suçundan dosyalar bulunuyor.

EMNİYET, ŞİRKETİ KAPATTIRMADI
Yavaşçalar şirketinin Balıkesir'deki fabrikasının yerinin, kuruluş aşamasında bir vatandaşın yerine sahte imza ile satın alınması üzerine açılan davada işyeri ruhsatı iptal edildi. Ancak Balıkesir Emniyet Müdürlüğü, kapanma konusunda yaşanacak güçlükleri (!) gerekçe göstererek Emniyet Genel Müdürlüğü'nden görüş istedi. Bunun üzerine EGM, muhtemelen kurumdaki Paralel yetkililerin nüfuzu ile işyerinin kapatılmaması kararını aldı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.