SON DAKİKA
Hava Durumu

PKK'YA EN AĞIR DARBEYİ O İNDİRMİŞTİ

Efsane Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş hayatını kaybetti Türk Silahlı Kuvvetlerinin 21. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, tedavi gördüğü GATA'da vefat etti.... 88 yaşında hayata gözlerini yuman Güreş, TBMM'de iki dönem milletvekili olarak görev yapmıştı.

Haber Giriş Tarihi: 14.10.2014 22:34
Haber Güncellenme Tarihi: 14.10.2014 22:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
PKK'YA EN AĞIR DARBEYİ O İNDİRMİŞTİ
 Doğan Güreş, 4 Aralık 1990 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinde PKK'ya ağır darbeler indirip bitirme noktasına getiren operasyonlara imza atmıştı. 
Tansu Çiller başbakan koltuğuna oturduktan sonra, 1994 yılında PKK'yı ileri düzeyde zayıflatacak büyük bir atılım gerçekleştirecek ve bu atılım PKK'nın belinin kırılmasıyla sonuçlanacaktı. 
Operasyonun ardındaki kilit isim ise Genelkurmay Başkanı Güreş idi. O zamanlar bir gazeteye yansıyan ve Doğan Güreş'e atfedilen 'Tak emrediyor, şak yapıyorum' demecinde Genelkurmay Başkanı'nın, Başbakan Çiller'le ilişkilerinin düzeyi anlatılıyordu. 

TAK EMREDİYOR ŞAK YAPIYORUM
İngiltere Genelkurmay Başkanı'nın 'Kadın Başbakanınız emir veriyor mu?' biçimindeki sorusuna cevap veren Doğan Güreş "Ne demek rahat emir verebiliyor mu? Tak diye emir veriyor ben de şak diye selamı çakıp emri uyguluyorum" demişti. 
Güreş daha sonra haberin yanlış yansıdığını söylese bile adı 'Tak—şak Paşa'ya çıkmıştı bile. Genelkurmay eski Başkanı bundan sonraki özel demeçlerinde Başbakan Tansu Çiller'i 'Kararlı ve cesur bir kadın' olarak niteleyecekti.

 DYP'DEN MİLLETVEKİLİ OLMUŞTU
30 Ağustos 1994 tarihinde emekliye ayrıldıktan sonra DYP'den siyasete atılan Güreş Paşa, Türkiye'de bir kadın başbakan ile görev yapan ilk genelkurmay başkanıydı da... 
20 ve 21. dönemde Kilis Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapan Doğan Güreş, Çiller ile olan uyumlu çalışmasıyla bilinmişti. 


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.