SON DAKİKA
Hava Durumu

SEÇİM TAKVİMİ YAYIMLANDI

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 16 Nisan'da yapılacak Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin hazırlanan takvimin Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2017 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2017 16:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
SEÇİM TAKVİMİ YAYIMLANDI
Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 16 Nisan'da yapılacak Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin hazırlanan takvimin Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandığı.

Buna göre, referandum sürecinin 16 Şubat 2017 Perşembe günü başlayacak.Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri 10 Mart 2017 Cuma günü kesinleşecek. Yurt dışındaki vatandaşlar da oylarını 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında kullanabilecek.“18 Şubat’ta Muhtarlık bölgesi askı listeleri Sabah 08.00'de askıya çıkarılacak. Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri de güncellenmek üzere askıya çıkarılacak ve itirazlar başlayacak.

Yurt dışı seçmen kütüğü, "www.ysk.gov.tr" adresinden ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. YSK'nın www.ysk.gov.tr adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasına başlanacak 26 Şubat: Muhtarlık bölgesi askı listeleri askıdan indirilecek. Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri askıdan indirilecek ve itirazlar sona erecek. Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne yapılacak itirazlar Türkiye saati ile 17.00'de sona erecek. Bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtları, www.ysk.gov.tr adresinden sorgulanacak.

SEÇMEN KÜTÜKLERİ 10 MART’TA KESİNLEŞİYOR

10 Mart’ta Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüklerinin kesinleştirileceği de belirtilen açıklamada; Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışı seçmenler için oy kullanılacak temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgileri "www.ysk.gov.tr" adresinden ilan edilecek. 11 Mart’ta Halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulaları basılacak, basımı tamamlandıkça plan dahilinde dağıtılacak. Gümrük kapılarında kullanılacak araç ve gereçler ilgili seçim kurullarına gönderilmeye başlanacak. 27 Mart’ta da Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine başlanacak.

16 NİSAN’DA OY KULLANILACAK

30 Mart günü TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda başvuruları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcisi ile TRT temsilcilerinin YSK'ya bildirilmesinin son günü olacak. Konuşma yapmayı dilemesi halinde, Cumhurbaşkanının yapacağı konuşmalar için yayın zamanı ve sırası tespit edilecek. 1 gün sonra başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından ad çekilecek. 9 Nisan’da Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına başlanacak. 12 Nisan’daİlçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.15 Nisan’da Seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek. 16 Nisan’da ise oy kullanılacak. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.