SON DAKİKA
Hava Durumu

SÖZLEŞMELİLER KADROYA GEÇİRİLMELİ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sosyal medya patlaformu olan Twitter üzerinde bir dizi açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2018 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2018 16:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
SÖZLEŞMELİLER KADROYA GEÇİRİLMELİ
Sözleşmeli çalışmanın kamuya katkı sağladığını görmedim diyen Önder Kahveci "4-A’ya uygun bir istihdam sistemi olmalı. Farklı istihdam modelleri çalışma barışını etkiliyor. Bir ambulans içinde o kadar çok farklı statüde istihdam var. Bu olmaz." ifadelerini kullandı.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'nin açıklamaları şöyle;

- Kamu çalışanlarının alım gücü çok düştü ve ek zam artık bir zorunluluk haline geldi. Bizde buradan hareketle alanlara indik ve ek zam talebimizi Sn. Cumhurbaşkanı’na bir mektupla ilettik.

- Uzun zamandır ek zam meselesini gündemde tutuyoruz. Dar ve sabit gelirliler zor durumda, rakamlar ortada. Zamlar ortada. Döviz düşüyor ama zamlar miras kaldı. Kamu çalışanları artık biraz nefes almalı

- Bu değerlendirmeleri mektuba da yansıttık, ısrarımız devam edecek ek zam talebimiz sürecek. Verilecek zam inanın piyasayı da biraz olsun rahatlatacaktır.

- Çalışanlar her geçen biraz daha kaybediyor. Yıl sonu itibariyle enflasyon farkı verilecek doğal olarak çalışanlar yine kaybetmiş olacak.

- Enflasyon farkı olmayan toplu sözleşmeye imza atan bir yetkili sendika var. Şimdi ise ortada yoklar. Enflasyona dayalı bir ücret artışından vazgeçilmeli.

- Biz her zaman umudumuzu koruyoruz. Ek zam memurlara ve emeklilere verilmelidir. Toplu sözleşme masasında gerçekleşen enflasyon önünde konuşsaydık, refah payı ve büyümeden pay alsaydık bunları yaşamazdık.

- Enflasyon rakamları ve tahminler ortada. Bütçe kanunundaki ücret artışları yeniden revize edilmeli ve rakamlar yenilenmelidir. Bu yeni düzenleme artık yapılmalı ve hayata geçmelidir.

- TÜİK rakamlarından hareket ediyoruz ve bu rakamların telafi edilmesi gerektiğine vurgu yapıyoruz. 2019’da yeniden masaya oturacağız ama bu defa tavrımız farklı olacak.

- 3600 ek gösterge yasalaşırsa kısmen zam talebimizi karşılayabilir. Biz bu konuda güzel bir çalışma yaptık. Sn. Kalaycı TBMM’ye sundu. 4 meslek gurubu değil tüm çalışanları kapsamalı bu mesele...

- Ek gösterge ve sözleşmelilerin kadroya geçmesi konusunda bizim mücadelemiz devam ediyor.

- Ek gösterge konusunda yıllardır söylemlerimiz ortada, tüm çalışanları kapsayacak bir düzenleme yapılmalı. Bu kadar net. Umutlu bir bekleyiş var, umuyorum bütün kamu çalışanlarının faydalanacağı bir adım atılır.

- Sözleşmeli arkadaşlarımız derhal kadroya geçirilmeli. Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar umutlu bir beklenti içinde, bunlarada memur kadrosu verilmeli. Zaten memur görevi yapıyor bu insanlar. Yasal düzenleme hemen yapılmalı.

- 4+2 diye bir sistem getirildi. Öğretmenler ve sağlıkçı kardeşlerimiz bu konuda mağdur. Aile bütünlüğü dağılmış. Sonra da verimli olmalarını isteyeceksiniz. Bu nasıl olacak?

- Sözleşmeli çalışmanın kamuya katkı sağladığını görmedim. 4-A’ya uygun bir istihdam sistemi olmalı. Farklı istihdam modelleri çalışma barışını etkiliyor. Bir ambulans içinde o kadar çok farklı statüde istihdam var. Bu olmaz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.