SON DAKİKA
Hava Durumu

SUR'DA TARİHİ YENİDEN YAZAN ADAM

Sur ilçesindeki tahrip edilen tarihi yapıları gezen ilçe belediyesine kayyum olarak atanan Sur Kaymakamı Bilal Özkan, çalışmalar hakkında görevlilerden bilgi aldı. Teröristlerce ateşe verilen tarihi Kurşunlu Camii’nde süren restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Özkan, son durum ile ilgili basına açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2017 15:53
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2017 15:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
SUR'DA TARİHİ YENİDEN YAZAN ADAM
 İçişleri Bakanlığınca, Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesine görevlendirilen Bilal Özkan, terör olayları nedeniyle zarar gören yapıları ziyaret etti. Teröristlerin ateşe verdiği tarihi Kurşunlu Camii’nde devam eden çalışmaları inceleyen Özkan, “Sur’u yeniden ihya edeceğiz. Yapacağımız çalışmaların ardından kente 5 milyon turist çekmeyi hedefliyoruz” dedi.
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, terör örgütü mensuplarınca çıkan çatışmaların ardından 2 Aralık 2015’te sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, yasaklar yaklaşık 4 ay devam etmişti. İlçede hendek kazan teröristlere yönelik düzenlenen operasyonlar Mart 2016'da tamamlanmış, bu tarihten sonra da ilçede zarar gören tarihi eserlerle ilgili geniş çapta çalışma başlatılmıştı.
“20’nin üzerinde yapı kültür hayatına kazandırılacak”
2015 yılının son çeyreğinde terör örgütünün çıkarttığı olaylar neticesinde bölgedeki pek çok yapıyla beraber tarihi yapıların da zarar gördüğünü belirten Özkan, bunlardan en önemlilerinden birinin Kurşunlu Camii olduğunu söyledi. Özkan, “Bu yapılar camiler, hanlar ve kiliselerden ibaret. 14 yapının şu an için restorasyonu devam ediyor. Diyarbakır Valiliğimiz, Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ve belediyelerimizin işbirliği ile restore ediliyor. Bunun için devletimizin yaklaşık 13 milyon lira bütçe ayırdı. Osmanlı'nın Diyarbakır'daki ilk eseri olan Kurşunlu Camii, 2018 yılının sonuna kadar restore edilecek. Yine bununla beraber Zinciriye Medresesi, Surp Giragos Kilisesi, Protestan kilisesi gibi değişik yapılar da inşallah önümüzdeki 2,5 yıl içinde yapılacak. Bununla beraber planlanan 6 yapı daha var. Toplamda baktığımızda 20’nin üzerinde yapının önümüzdeki süreç içerisinde yeniden restore edilip Diyarbakır’ın kültür hayatına kazandırılacak” dedi.

“Maddi manevi acılarımızı birlikte saracağız”
Sur’un içerisinde birçok tarihi yapının olduğuna dikkat çeken Özkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“12 bin 500 yıllık tarihi olan Türkiye’nin en eski yerleşim coğrafyası. Coğrafyanın içerisindeki bütün yapılar zarar gördü. Bunlar peyderpey devletimizin değişik kurumları vasıtası ile gerek Vakıflar Bölge Müdürlüğü, gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yürüttüğü projeler çerçevesinde restore edilip, Sur’un içerisindeki yapılarla beraber bütün olarak yeniden Diyarbakır’ın yaşam alanına kazandırılacaktır. Az zarar gören yapılar da var ama çoğunda roket izi var. Ağır hasar gören pek çok yapımız da var. Ama o kadar özenli bir çalışma yürütülüyor ki, yapısına ve dokusuna uygun olarak restore edilmesi yönünde inşallah maddi manevi acılarımızı hep birlikte saracağız.

Belediyemizin özellikle Sur’un içerisindeki Gazi ve Melikahmet caddeleri Diyarbakır’ın kalbi diyeceğimiz iki cadde. Bu iki caddede çalışmamız var. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz Gazi Caddesi’ndeki cephe giydirme çalışmalarımız var. Önümüzdeki süreçte bu caddelerin de güzelleşmesi ile beraber Sur’un içinin yeniden canlanacağı, esnafın yüzünün güldüğü ve güvenli bir yaşam alanı haline geldiği bir yer olarak inşallah iki yıl içerisinde hedefliyoruz.”
 
Hedef yılda 5 milyon turist
Terör olaylarının öncesinde Diyarbakır’ın yılda 1-1,5 milyon turist çektiğini hatırlatan Özkan, şu ifadeleri kullandı: “Bu turistlerin hemen hemen tamamı Sur ilçemize geliyordu. Bizim hedefimiz Sur içerisindeki çalışmaların bitmesi ile beraber Diyarbakır’ı, Sur’u yılda 5 milyon turist ağırlayan önemli bir turistik merkez haline getirmek. Bu uçuk bir hedef değil. Diyarbakır’ın sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler yılda 5 milyon turisti Diyarbakır’a çekecektir. Alt ve üst yapı çalışmalarımız bittiği zaman Diyarbakır bütün güzelliği ile gerek yerli gerek yabancı turistlerimizin ziyaretine açık olacak. Biz yılda inşallah 5 milyon turisti burada ağırlayacağız.”
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.