SON DAKİKA
Hava Durumu

TSK 7 KİŞİLİK MAK TİMİ "Geride asker bırakmak yok"

Türk Silahlı Kuvvetleri, görevi sırasında düşman sahasına atlamak zorunda kalan pilotların sağ salim vatan toprağına getirilmesi için özel timler yetiştiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2015 18:13
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2015 18:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
TSK 7 KİŞİLİK MAK TİMİ "Geride asker bırakmak yok"
 Yaklaşık 1 yıllık zorlu eğitimden geçen timler, silah arkadaşlarını kendi canlarını ortaya koyarak "sessizce" düşman sahasından çıkarmayı öğreniyor. Harita kullanma, yaz ve kış dağcılığı, kayak, askeri serbest paraşütle atlama, kurbağa adam, kaçma kurtulma ve hayatta kalma gibi konularda teorik ve uygulamalı bilgilerle donatılan askerler, tüm aşamaları başardığında 7 kişilik MAK timine kabul ediliyor.

Her bir askerin canını kendisine emanet  bilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), görevi sırasında düşman sahasına atlamak  zorunda kalan pilotların sağ salim Vatan toprağına getirilmesi için özel timler  yetiştiriyor. Sayıca çok az askerden oluşan timler, 1 yıllık zorlu eğitimleri  sonunda düşman topraklarına "sessizce" girip, kendi canları uğruna silah  arkadaşlarını kurtarmak için görev yapıyor.

Tüm aşamaları geçenler 7 kişik MAK timine kabul ediliyor
Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı  bünyesinde Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timinde görev yapacak gönüllü subay ve  astsubaylar, İzmir'deki çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı içinde bulunan Muharebe  Arama Kurtarma (MAK) Eğitim Komutanlığı'nda eğitimden geçiyor.

Görevi sırasında düşman sahasına atlamak zorunda kalan pilotu  kurtarmakla görevli time katılmak, 53 haftalık zorlu bir eğitimi başarıyla  tamamlamayı gerektiriyor. Bu sürede askeri becerileri en üst düzeye çıkarılan  subay ve astsubaylar, görevleri sırasında karşılaşabilecekleri her türlü fiziksel  ve psikolojik zorluklara karşı da hazırlanıyor. Harita kullanma, yaz ve kış  dağcılığı, kayak, askeri serbest paraşütle atlama, kurbağa adam, kaçma kurtulma  ve hayatta kalma gibi konularda teorik ve uygulamalı bilgilerle donatılan  askerler, tüm aşamaları başardığında 7 kişilik MAK timine kabul ediliyor. Varlık amacı "tehdit ve risk seviyesi ne olursa olsun geride kimseyi  bırakmamak" olan MAK timleri, en riskli göreve çıkacak pilota "benim için kendi  canını ortaya koyarak kurtarmaya gelecek arkadaşlarım var" güvenini sağlıyor.

"Nefes kesen" görüntüler
AA, MAK timinin "kaçma kurtulma" eğitimini görüntüledi.

Bu eğitim kapsamında küçük birlik harekatı, kaçma kurtulma planı  hazırlama, örtü, gizleme ve kamuflaj, sızma, düşman bölgesinde harekat usülleri,  yüksek irtifa paraşütleriyle düşman bölgesine sızma, su altı arama konularında  eğitim alan askerler, uygulama safhasında tüm bilgi ve becerilerini ortaya koydu. Senaryo gereği düşman sahasında düşen uçaktan atlayan pilotu kurtarma  emri verildi. Emir üzerine "tecrit odasında" kaçma kurtulma harekat planı  hazırlayan tim, pilotun bulunduğu bölgenin coğrafi yapısını uydu görüntülerinden  faydalanarak kum sahasında simüle etti, arazi hakkında bilgi sahibi oldu. Maket  asker ve araçlarla bölgede ilerleme şekillerini belirledi. Tim, görevin  gizliliğini korumak amacıyla yanlarına hiçbir yazılı belge almayacakları için tüm  koordinatları ve harekat usüllerini ezberledi. Ayrıca kazazede pilota  ulaştıklarında kimlik doğrulamasında kullanmak amacıyla, pilotun göreve çıkmadan  önce doldurduğu ve yalnızca kendisinin bilebileceği bilgilerin bulunduğu formdan  pilotun kişisel bilgilerini öğrendi.

Günde 1-2 saat uyku, 40 kiloluk çanta
Tecrit odasından çıkan tim, "başka hayatlar uğruna" mottosuyla göreve  çıktı. Helikopterle emniyetli bölge sınırına kadar götürülen tim, sessizce  düşman sahasına sızdı. İçinde yiyecekten, ilk yardım malzemesine, mühimmattan  teknik cihazlara kadar ihtiyaç duyacakları malzemelerin bulunduğu yaklaşık 40  kiloluk çantaları sırtlayan askerler, fark edilmemek için yavaş yavaş ilerledi.  MAK timi, varlığını belli etmemek amacıyla kendi aralarında işaret diliyle  anlaştı, iz bırakmamak için de çöplerini toprağa gömdü. Çok riskli bir alanda  oldukları için nöbetleşe uyuyan tim personeli, günde en fazla 1-2 saat  uyuyabildi. Daha iyi kamufle olabilmek için ağaçlık alanda dinlenmeyi seçen  askerler, karşılaştıkları düşman askerlerinden de başarıyla kurtuldu. Silah arkadaşlarına ulaştıklarında önce kimlik doğrulaması yapan MAK  timi, pilotu emniyetli bölgeye kadar taşıdıktan sonra yine helikopterle birliğine  dönerek görevi tamamladı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.