SON DAKİKA
Hava Durumu

TOROSLAR'IN EL EMEĞİ, BELÇİKA'YA UZANDI

Toroslar Belediyesi, Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları (TORTEK) Merkezi’nde faaliyet gösteren Takı Tasarımı Kursu’nda eğitim alarak, takı tasarlayan kursiyerlerden Fatma Kocaoğlan, ürettiği ürünleri Belçika’ya götürerek satıyor. Aynı zamanda kursiyerlerden 52 yaşındaki Filiz Apaydın ise felçli olarak katıldığı belediye kursu sayesinde kolunu yeniden kullanmaya başladı.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2019 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2019 10:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
TOROSLAR'IN EL EMEĞİ, BELÇİKA'YA UZANDI
 Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, belediye bünyesinde faaliyet gösteren kurslara katılan kadınlara hem ek gelir sağladıkları hem de hoşça vakit geçirdikleri alanlar sunuyor. Ayrıca kadınlar, bu sayede mesleki becerilerini geliştirerek, pasif tüketici olmaktan çıkıp aktif, üreten ve iş gücü piyasasının talep ettiği niteliği karşılayacak elemanlar olarak yetişme fırsatı da buluyor.

Belçika’da yaşayan ve evlendikten sonra Toroslar’a yerleşen Fatma Kocaoğlan da bu fırsattan faydalanarak takı tasarımını öğrendi.  Kocaoğlan, “Belediyemizin Takı Tasarım Kursu olduğunu öğrenince hemen katıldım. Burası sosyalleşmemi, çevre edinmemi sağladı. Tasarladığım ürünleri Belçika’ya götürerek orada da sattım. Çok beğendiler. Kendime ek gelir sağladım. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a bizlere böyle bir imkân sağladığı için çok teşekkür ederim.” dedi.

 

“KURSLAR SAYESİNDE KOLUMU TEKRAR KAZANDIM”

Takı Tasarımı Kursu’na gelen kursiyerlerden 52 yaşındaki Filiz Apaydın ise belediye kurslarının sağladığı imkânların yanında sağlığına kavuşmasıyla da belediyeye haklı bir gurur yaşattı.

Başkan Yılmaz’ın “Önceliğimiz sağlık” vurgusundan hareketle Apaydın’ın kursta el kol kaslarını geliştirerek felçli olan kolunun iyileşmesi bu kurslar ile ne kadar doğru bir hizmet yapıldığını ortaya koydu. Filiz Apaydın, “52 yaşındayım. Felç geçirmiştim. Kurslar sayesinde kolumu tekrar kazandım. Başkanımıza, bizlere meslek edindirdiği ve aileme ekonomik olarak da katkıda bulunmamı sağladığı için çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

“EMEĞİMİZİ KAZANCA DÖNÜŞTÜRDÜK”

Kursiyerlerden Zeynep Bilici ise, “Bu kursa kızımı ana sınıfına yazdırdığım yıl arta kalan zamanlarımı değerlendirmek için kayıt oldum. Buranın müptelasıyım. Siparişler alarak satışlar yapıyorum. Çok güzel paralar kazandım. Evime katkı sağlıyorum. Her gün buraya gelmek için can atıyorum. Sergiler ve fuarlarda stant açarak kazanç elde ettik. Emeğimizi kazanca dönüştürdük. Artık bu iş mesleğimiz oldu. Evde oturup boş durmaktansa, ev işlerimden arta kalan zamanlarda gelip burada takı tasarlıyorum. Bu kurs sayesinde ekonomik özgürlüğümü kazanmış oldum. Kendi kazandığın parayı harcamak çok güzel bir duygu” ifadelerini kullandı.

 

 

“TASARLADIĞIM TAKILARI SATARAK EHLİYET ALDIM”

Toroslar’da yaşayan Rabia Erkoç ise, küçük kızıyla birlikte Çağdaşkent Mahallesi’nde faaliyet gösteren Takı Tasarım Kursu’na gelerek hem meslek öğreniyor hem de ev ekonomisine katkı sağlıyor.  Erkoç, “Takı Tasarım Kursu’nda öğrendiğim bilgilerle bileklik, kolye gibi ürünler tasarlayarak satıyorum. Biriktirdiğim paralarla ehliyet kursuna giderek ehliyet aldım” diye konuştu.
Resim önizlemesi

 80 YAŞINDAKİ SEVİM YALÇIN: “ÖĞRENMENİN YAŞI YOK!”

Toroslar Belediyesi’nin açmış olduğu kurslara gelen kadınlar keyifli zaman geçirmenin ve ek gelir sağlamanın yanında sosyalleşme imkânı da buluyor. Öğrenmenin yaşı olmadığını bir kez daha gösteren kurslar yaşlı insanlara zaman geçirecekleri bir alan da sunuyor.  80 yaşındaki Sevim Yalçın da; özellikle sosyalleşmek, evden dışarı çıkarak güzel zaman geçirmek için Toroslar Belediyesi’nin Takı Tasarım Kursu’na geliyor. Yalçın, “Öğrenmenin yaşı yok. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Hem farklı modeller öğrenerek takı yapabiliyorum hem de evden dışarı çıkmış oluyorum” şeklinde konuştu.

 

“YÖRESEL KİLİMLER YENİDEN GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR”

Günümüzde yapımı azalmakta olan yöresel kilim dokuması ürünler de belediyenin açmış olduğu Yöresel Kilim Dokuma Kursu’nda yeniden hayat buluyor. Kursa katılan kadınların bütün hünerlerini sergileyerek, ilmek ilmek dokudukları halılar kendine alıcı da buluyor. Kursiyerler, dokudukları kilimleri satarak geçimlerine katkı sağlıyor. 48 yaşındaki Serap Temurtaş, “Önce kilim öğrenerek başladım. Daha sonra culfalığa geçtim. Sipariş gelince kilim ve culfa dokuyarak satış yapıyorum. Ve kazanç elde ediyorum” dedi. Kursiyerlerden Elife Acar ise “Kurs sayesinde çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılıyorum. Burada meslek edindik. Başkanımıza bizlere sağladığı bu imkân için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 Resim önizlemesi

BAŞKAN YILMAZ: “AMACIMIZ TOROSLARIMIZIN HER YÖNÜYLE KALKINMASI”

“Kadınların meslek öğrenmeleri ve istihdamda yer edinmelerini çok önemsiyoruz” diyen Başkan Yılmaz, “Türk halıları, kültürümüzün en başarılı geleneksel sanatlarından biri. Bizler de kurslarımız ile el sanatlarının günümüze taşınması ve gelecek nesillere aktarılmasında bir köprü görevi üstleniyoruz. İlçemizin farklı mahallelerinde hizmete sunduğumuz kurslarımıza katılan kadınlar, hünerli ellerinden güzel ürünler ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda yaptıkları ürünleri satarak ev bütçelerine de katkı sunuyorlar. Böylece kadınların üretim ekonomisine de dâhil olmalarını sağlamış oluyoruz. Kurslarımıza katılan kadınların sosyalleşmeleri, meslek öğrenmeleri ve istihdamda yer edinmelerini çok önemsiyoruz. Ve bunu başardığımızı görmek bizleri çok mutlu ediyor. Yaptıkları çalışmalarla güzel eserler ortaya çıkaran kursiyerlerimizi ve usta öğreticilerimizi tebrik ediyorum. Amacımız Toroslarımızın her yönüyle kalkınması” ifadelerine yer verdi.

Resim önizlemesiResim önizlemesiResim önizlemesi


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.