SON DAKİKA
Hava Durumu

13. ULUSLARARASI KARACAOĞLAN ŞİİR AKŞAMLARI

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi ortaklığında düzenlenen kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, Türk Halk Ozanı Karacaoğlan’ın eserlerinin yaşatılması amacıyla, 22-25 Eylül 2014 tarihlerinde devam edecek olan “13. Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları” başladı.

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2014 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2014 10:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
13. ULUSLARARASI KARACAOĞLAN ŞİİR AKŞAMLARI
FERDA BİLGİN-Tarsus Şelalesi’nde gerçekleşen etkinliğe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, MHP Mersin Milletvekili Ali Öz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, MHP İl Başkanı Sebahattin Kılıç, MHP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mersin’in ilçelerinden ve yakın illerden gelen şairlerin ve âşıkların seslendirdiği Karacaoğlan’ın şiirlerinin büyük ilgi gördüğü etkinlikte konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Karacaoğlan’ın insanları bir araya getiren, millet olmanın bilincini onlara yaşatan ve Türkçemiz’in bayraktarlığını yapan, adeta bir çimento, bir tutkal gibi çok önemli bir şair olduğunu ifade etti. Karacaoğlan’ın sadece Çukurova’da değil, Türk dünyasında da çok önemli bir yeri olan ve Türkçe‘ye mihmandarlık yapmış önemli bir halk ozanı olduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Bugün Türk dünyasının hangi bölgesine giderseniz gidin, 400’ü aşkın yıldır Karacaoğlan’ın nağmeleri dillerde dolaşır, insanlar Karacaoğlan türküleriyle kendilerini bütünleştirir ve Türk diline sahip çıkar. Karacaoğlan’ın aramızdan ayrılışının 400 yılı geçmesine rağmen, Türk dünyasının birçok bölgesinde halâ Karacaoğlan mahlasıyla, onun şiirlerini devam ettiren âşıklar vardır. Onun ağzıyla konuşan, insanlara seslenen, gönlünden dökülen o güzel sözleri halkıyla bütünleştiren birçok şairimiz ve ozanımız vardır” dedi.

13 yıl önce Tarsus’ta başlatıkları ‘Karacaoğlan Şiir Akşamları’nın bundan sonraki yıllarda Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi bütünleşmesinin bir eseri olarak Mersin halkıyla buluşturmak istediklerini kaydeden Başkan Kocamaz, etkinliğin 23-24-25 Eylül 2014 tarihlerinde Mersin Kültür Merkezi’nde devam edeceğinin bilgisini verdi. Türkçe‘ye, şairlerimize, ozanlarımıza sahip çıkacaklarını vurgulayan Başkan Kocamaz, “Âşıklık geleneğinin bundan sonra da devam etmesi için şairlerimizin, yazarlarımızın, Türkçe‘ye gönül vermiş insanlarımızın bu mekânlarda gönüllerinden dökülenleri sergilemesine, onların Türkçe etrafında birleşmesine gayret göstereceğiz. Ana dilimiz Türkçe‘ye hep birlikte sahip çıkmamız gerektiğini bir kez daha yineliyor, çeşitli dillerin Türkçe’nin önüne geçirilmeye çalıştığı bu dönemde, herkesi Türkçe haykırmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Etkinlik, Halk Ozanı Âşık Sefai ve âşıkların seslendiği türküler ile şairlerin seslendirdiği Karacaoğlan şiirleriyle devam etti. Daha sonra sahneye gelen MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan günün anısına Halk Ozanı Aşık Sefai’ye plaket verirken, Başkan Kocamaz da geceye renk katan şairlere hediye verdi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.