SON DAKİKA
Hava Durumu

AKDENİZ’DE KADIN PERSONELE SAĞLIK EĞİTİMİ

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, kadınlara yönelik sağlık eğitimi ve bilgilendirme toplantılarına devam ediyor. Daha önce İŞTAR Kadın Merkezlerinde mahalle sakini kadınlara yönelik düzenlenen kanser erken tanı ve tedavi bilgilendirme toplantıları, bu kez Akdeniz Belediyesi’nin kadın personeli için gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2014 19:50
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2014 19:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
AKDENİZ’DE KADIN PERSONELE SAĞLIK EĞİTİMİ
 Sağlık alanında toplumun daha çok bilinçlenmesini hedefleyen Akdeniz Belediyesi, bu çerçevede başlattığı eğitimçalışmalarına devam ediyor. Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen eğitim çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Daha önce İŞTAR Kadın Merkezinin Çay, Çilek ve Güneş Mahallelerinde yaşayan kadınlara yönelik düzenlediği kanser erken tanı ve tedavi bilgilendirme toplantısı, bu kez Akdeniz Belediyesi’nin kadın personeline yönelik gerçekleştirildi. Kadın çalışanların hazır bulunduğu belediye konferans salonunda düzenlenen eğitim programı, Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi görevlilerinden Ebe-Hemşire Nilüfer Özgür tarafından verildi. Kadınlara özgü ya da kadınların yakalanma riski daha fazla olan rahim ağzı, meme ve kolon kanserinin erken teşhis edilmesinin son derece önemli olduğuna değinilen eğitimlerde, bu kanser türlerinin erken teşhis ile daha kolay tedavi edilebildiği vurgulandı. Anne, teyze, kardeş ve anneanne gibi yakın akrabalarında meme kanseri olan kadınların daha riskli bir durumda olduğu belirtilen eğitimde, bu kimselerin ayda bir kez evde kendi kontrollerini, yılda bir kez de hekim kontrollerini aksatmamaları gerektiği belirtildi. Eğitimde ayrıca kolon ve rahim ağzı kanseri konusunda bireysel olarak yapılabilecekler de ifade edildi ve katılımcıların konuya ilişkin soruları yanıtlandı. 

 
“İlk adım kendi vücudunu tanımak”
 
Kent genelinde yaşam kalitesini arttırmayı ilke edindiklerini belirten Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, çevre ve insan sağlığını önemseyen, bu doğrultuda çeşitli projeleri hayata geçiren bir anlayış sergilediklerini de dile getirdiler. İŞTAR Kadın Merkezinin bu alanda önemli çalışmalara imza attığını hatırlatan Eş Başkanlar, “Gerek sağlık alanında ve gerekse psikolojik destek noktasında merkezimiz çok yoğun mesai harcıyor. Bu çalışmalardan birisi olan kanser tanı ve tedavisine yönelik eğitimler, daha önce kadın merkezlerimizde halkımıza verilmişti. Şimdi ise kendi kadın çalışma arkadaşlarımıza aynı eğitimi tekrar ediyoruz. İnsanın kendine verebileceği en güzel hediye erken tanıda ilk adım, öncelikle kendi vücudunu tanımaktır. Bu eğitimler sayesinde 1 kişinin bile erken teşhisine katkıda bulunabilirsek, amacımıza ulaşmışız demektir. Personelimize ve halkımıza yönelik sağlık eğitim programlarımız, ilgili uzmanların katkılarıyla devam edecek” şeklinde konuştular.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.