SON DAKİKA
Hava Durumu

AKDENİZ'İN KARARI "CEM EVİ İBADETHANE"

Akdeniz Belediye Meclisi, Şubat ayı olağan meclis toplantısında Cem Evleriyle ilgili örnek bir karara daha imza attı. Alınan kararla birlikte, ilçe sınırlarında yapılması planlanan Cem Evi ibadethane statüsüne alınarak yasal yönden katkı yapılmasının önü açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2015 20:05
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2015 20:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
AKDENİZ'İN KARARI "CEM EVİ İBADETHANE"
 Akdeniz Belediye Meclisi, Şubat ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye konferans salonunda yapılan toplantıya, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk Başkanlık etti. Açılış ve yoklamanın ardından bir önceki birleşim tutanak özetleri kabul edildi. Gündemin 3 ve 4’üncü maddelerinde yer alan, Uray ve Liman Vergi Dairelerince oluşturulacak Satış Komisyonuna, belediye meclis üyeleri arasından asil ve yedek üyelerin seçimi gerçekleştirildi. Yapılan oylama ile Uray Vergi Dairesi Satış Komisyonuna Ülfiye Özcan asil, Fayik Eroğlu yedek üye olarak seçildi. Liman Vergi Dairesi Satış Komisyonuna ise asil üye olarak Sebahat Gençtarih Cebe, yedek üye olarak da Hakim Baykara seçildiler. Bir diğer gündem maddesinde bulunan, Disiplin Amirleri Yönetmeliği ile ilgili teklif Eğitim Kültür, Kadın Erkek Eşitliği ile Spor Komisyonlarına havale edildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Viyana Belediyesince Avusturya-Viyana’da yapılacak olan program ve ziyarete Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu’nun katılması ile ilgili teklif, meclis üyelerinin oybirliği ile onaylandı.

 

Gündemin 7’nci maddesinde, Nusratiye Mahallesinde bulunan bin 608 metrekare yüzölçümündeki parselin park olarak kamulaştırılması ve düzenlemesinin yapılması için Büyükşehir Belediyesine yetki verilmesiyle ilgili İmar, Çevre, Plan Bütçe, Eğitim Kültür, Kadın Erkek Eşitliği ile Gençlik, Spor ve Sağlık Komisyonları Raporları görüşüldü. Komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edilen raporla, alanın kamulaştırılarak Büyükşehir Belediyesince park düzenlemesinin yapılması, bununla ilgili hazırlanacak sözleşme ve protokolleri imzalamak üzere Eş Başkan M.F azıl Türk’e yetki verilmesi ile ilgili teklifin bir sonraki mecliste görüşülmesine karar verildi. Bir sonraki gündem maddesinde yer alan, 6360 Sayılı Kanun ile köylerin mahalleye dönüşmesi sonucunda yeni oluşan ilçe sınırlarıyla ilgili komisyon raporları, komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edildi.

Yalınayak Mahallesi, 23.R-IV pafta, 3796 ada, 1 parseldeki plan tadilatının reddini içeren İmar, Çevre ile Kadın Erkek Eşitliği Komisyonları Raporları, komisyonlardan geldiği şekliyle kabul edildi.

Gündemin 10’uncu maddesinde bulunan, Park Bahçeler Müdürlüğünün ihtiyacı bulunan araçların temin edilmesi reddini içeren Plan ve Bütçe Komisyon Raporları kabul edildi. Buna göre, Park Bahçeler Müdürlüğünde hizmet vermek üzere 1 adet Kepçe, 1 adet Kovalı Araç ve 1 adet damperli kamyonun satın alınmasına ilişkin teklif, müdürlüğün 2015 Mali Yılı bütçesinde ilgili gider kaleminin bulunmaması nedeniyle reddedildi.

 

Seda Taşman’ın adı daha büyük bir parka verilecek

 

Bir önceki meclis toplantısında gündeme alınan ve Eğitim Kültür ile Kadın Erkek Eşitliği Komisyonlarına havale edilen, Barış Mahallesi, İstiklal caddesi üzeri 339,5 metrekarelik parka “Seda Taşman” isminin verilmesi ile ilgili teklif, meclis üyeleri tarafından görüşüldü. Grupları temsilen meclis üyelerinin yaptığı konuşmaların ardından, geçtiğimiz Ekim ayında erkek arkadaşı tarafından öldürülen Seda Taşman’ın adının, kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla kent merkezinde mevcut ya da yeni yapılacak büyük bir parka verilmesi oyçokluğu ile kabul edildi.

 

 

 

 

Avrupa Kadın Erkek Eşitliği Şartı kabul edildi

 

Önergeyle gündeme alınan 13’üncü madde ile Akdeniz Belediye Meclisi tarafından “CEMR - Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı” kabul edildi. İmzalanan metin, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından, Avrupa'daki yerel ve bölgesel yönetimlerin yetkilerini kullanmak ve ortaklıklar oluşturmak suretiyle, vatandaşları için daha fazla eşitliği hayata geçirme görevini edinmeleri amacını taşıyor. Mayıs 2006'da Innsbruck'da düzenlenen CEMR genel kurulunda sunulan belge, kadınların ve erkeklerin karar alma süreçlerine dengeli katılımlarının demokratik bir toplum için ön koşul olduğu; toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının tasfiyesinin kadın - erkek eşitliğinin sağlanmasındaki önemi gibi konuları içeriyor. Yerel ve bölgesel yönetimlerin tüm faaliyetlerine toplumsal cinsiyet bakış açısının yerleştirilmesinin kadın - erkek eşitliğinin ilerletilmesi için gerekli olduğuna vurgu yapan metin, kadın - erkek eşitliği, çoklu ayrımcılık ve dezavantajlar hususlarının da gerektiği biçimde ele alınmasını temin etmeyi hedefliyor.

 

Akdeniz’de Cem Evleri ibadethane statüsünde

 

Akdeniz Belediye Meclisi, örnek bir karara daha imza attı. Meclis üyelerinin önergeleriyle gündeme alınan teklifle birlikte, Akdeniz Belediyesi sınırları içerisinde yapılacak olan Cem Evleri ibadethane statüsünde olacak. Oyçokluğu ile kabul edilen teklif, yerel yönetimlerin Cem Evlerine de diğer ibadethanelere yaptığı bakım-onarım, temizlik gibi katkılarını yasal zemine kavuşturuyor. Ayrıca,  Akdeniz Belediyesi’nin, yapılacak olan Cem Evinin elektrik, Su ve benzeri ihtiyaçları için kaynak aktarmasının önünü açıyor.

Akdeniz Belediye Meclisi, son gündem maddesi olan temenni ve öneriler bölümünün ardından 3 Mart 2015 günü saat 11.00’de toplanmak üzere sona erdi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.