SON DAKİKA
Hava Durumu

ANAMUR TEŞKİLATI MUHTARLAR BULUŞMASI

Anamur Ak Parti İlçe Teşkilatı Öğretmenler evinde düzenlediği muhtarlarla iftar yemeğinde buluşarak basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Anamur Ak Parti İlçe Başkanı M. Feyzullah Yılmaz projelerden bahsederken Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye de söz hakkı bıraktı.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2016 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2016 15:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
ANAMUR TEŞKİLATI MUHTARLAR BULUŞMASI
 Muhtarlarla iftar yemeğinde buluşan Anamur Ak Parti İlçe Başkanı M. Feyzullah Yılmaz ve ekibi yaptığı basın açıklamada projeleri muhtarlara anlattı.

Başkan Yılmaz;

    “Öncelikle şunu söylemek isterim. Kalkınma Bakanı olan Lütfi Elvan’a çok teşekkür ederim. Anamur Hizmetten hep yoksun durumda artık bu yoksunluğa dur demek için elimizden geleni yaptık yapacağız. Verilen sözlerin arkasındayız ve takipçisiyiz. Sayın Belediye başkanımız Mehmet Türe ve ekibi gibi yapamayacağımız işler için asla söz vermeyiz. Biz projektörlerle, sinevizyonlarla siyaset yapmıyoruz. Anamur’a iki dönem başkanlık yapan bir kişi istekleri hangi kuruma ileteceğini bilmiyor ise ben onu kamuoyuna bırakıyorum.

Bizlerin takipçisi ve söz verdiğimiz projeler ortada. Hastahane dedik. Hastanemiz  inşaatı yapımcı firmasının iflası nedeni ile bir müddet zorunlu olarak gecikmiştir. Ancak Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’ın şahsi gayretleri ile hızlı ihale yasasına alındı. Tekrar ihalesi kısa bir süre sonra yapıldı. Yapımcı firma (Pramit İnşaat) Anamur Devlet Hastanesi inşaatının yapımına başlamıştır. İhale süresi 13 aydır.

    Dragon çayı dediler ve üçüncü köprü söz konusu oldu. Köprü talebi Büyükşehir yasası ile belirlenmiştir. Karayolları haricindeki bütün köprüler Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundadır.

     Kıbrıs suyuna değinecek olursak, Dragon çayımızın mevcut suyunun onda biri Asrın Projesi ile Kıbrıslı soydaşlarımıza gidiyor. Kıbrıs da yapılan barajın %50 dolduğu dağıtım şebekelesinin %80’ni bitmiş durumdadır. Geriye kalan %90’lık su enerji ve sulama sisteminde kullanılmaktadır.

    Sulama sistemi bizimde sorunumuz ve buna da çözüm getireceğiz. Kapalı devre sulama sistemi ihalesi iki etaptan oluşmaktadır. Birinci boru ve ekipmanlar ikinci olarakta araziye su dağıtımı. Ekipman ihalesi sonuçlandı. Borular ve ekipmanlar yapımcı firmaya verilmek üzere hazır durumda.Bu devrenin maaliyeti eski para ile Yüz Yirmi Beş Trilyon. Yapımcı firma Genel İnşaattır.

     Sayın Belediye Başkanım Mersin’e ya da Ankara’ya giderken Anamur Mamure Kalesine hiç baktınız mı? Bakın muhtarlarım bizim tarihimiz için önemli yerlerden biri Mamure Kalesi diğeride Anamuryum Antik Kenti. Biz truzim bölgesindeyiz ve Mamure Kalesi  onlarca Hükümet görmüş en son üçlü koalisyon Hükümetini de gören Kalemiz yine bizim Hükümetimiz tarından aslına uygun şekilde Anıtlar Kurulunun Denetiminde restore ediliyor. Restorasyon işlemi iki etaptan oluşuyor. Birinci etap bitti. İkinci etap yapılıyor, bir yıl süresi var. Belediye Başkanımız ilçesinde yapılan hizmetlere kolay gelsin ziyaretlerinde bulunsaydı Mamure Kalesi ile ilgili bilgi sahibi olurdu.

    İmam eksik dediler. Sayın Kalkınma Bakanımızın şahsi gayretleri ile ilimiz 200 adet imam eksiğimiz İşkur aracılığı ile çözülmüştür. İlçemizde eksik görülen 14 vatandaşımız ise eksikliği gidermek için göreve başlamıştır.

    Kültür Merkezimizi ilk önce Anamur Meslek Yüksek Okulu tarafından kullanılmakta isi. Bu dönem biraz bakımsız kadı, şimdi ise Milli Eğitime devir edildi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz kendi imkanları ile acil eksiklikleri giderdi. Ayrıca Stadyum. Stad için hiçbir sözümüz yoktur. Ancak Asrın Projesi açılışında her iki binanın da iç bakımları yapıldı, dış çevre düzenlemesi ve sıcak asfalt yapıldı.

    Anamur Ören Antik Kentimizede Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanlığı tarafından 14 Temmuz 2016 da Arkeoloji kazısı yapacağı bilgisi alındı. Çevre düzeni projesi ihaleye çıkacak süreç devam ediyor. İlçe Başkanımız sürecin hızlanması için gerekli girişimlerde bulunmuştur. İnşallah kısa sürede ihaleye çıkar.

    İskele sıkıntısı her gün söz konusu. Anamur halkına Sayın Bakanımız İskele sözü verdi. Anamur İskelesi 2016 yılı kalkınma programına alındı. Süreç devam ediyor. İskele demişken gümrük konusu karşımıza çıktı. Gümrük müdürlüğü ve personel oluru alındı. Şu anda atama yapılsa iskele kullanılmadığı için herhangi bir işlem yapılamayacağından iskelenin  yapımı ile beraber faaliyete geçecektir.

      Yollar yollar. Anamur Gazipaşa yolu ihalesinin bir kısmı yapıldı. Yapımcı Firma Ergünler inşaata yer teslimi yapıldı ve şantiye kurularak işe başlandı. Anamur Aydıncık yolu ihale işlemi bitti. Yapımcı firma Feza İnşaata yer teslimi yapılarak onunda şantiyesi kuruldu ve işler başladı. Acaba Belediye başkanımız Mersin’e ya da Gazipaşa Havalanına giderken hiç bu şantiyeleri ziyaret etti mi?

    DSİ ilçemizde birçok yatırım yaptı. Bunlardan ilki Anamur Anıtlı (Kaledran) Barajı, palnlama ve proje yapımı devam ediyor. Anamur Demirören Göleti; Eylül 2016 da inşaat ihalesi yapılacaktır. İnşaat safhasındaki Sulama tesislerine gelecek olursak İhale Komisyon Kararı 31.05.2016 tarihinde tüm isteklerine bağlı tebliğ edilmiş olup 10 günlük şikayet bekleme süreci sonunda ön malii kontrol dosyası gönderilecektir.

    Gelelim merkezde son günlerde yaşanan sıkıntılara. Bildiğiniz gibi yollarımız sıcak asfaltla kaplandı. Bu elbette güzel bir çalışma ama arkasından getirilen sorunlar daha büyük. Biz ilçe Teşkilatı olarak talebimiz BP yanındaki Muzlu Kavşağın döner kavşak olarak kalmasını istiyoruz. İtfaiye kavşağının cep kavşak olarak düzenlenmesi gerekir. Mevcut yeni açılan kavşak kapatılmalı. En öçnemli olarak ta Anamur Otogar Camii yanı Yağmur market önündeki kavşağın döner kavşak olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak Belediyemiz İmar Planında Otogar Camii ile Yağmur market  arasındaki yolu İmar üzerinde tarfiğe kapalı yeşil alan ve otopark olarak gösterildiğinden Kara Yolları plan üzerinde çalışarak karar verdiği için kavşak olarak kabul görmemiştir. Oysa ki bizim tabirimizle taşlık mevkine gitmek yahut stadda maç izlemeye gitmek için ençok kullanılacak olan kavşaklardan biri.

    Arıtma konusuna gelecek olursak. Akine Sarıağaç mahallemizde bulunan arıtma tesislerinde herhangi bir aksaklık bulunmamaktadır. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu arıtmalara bakteri uygulaması yaptığı ve Büyükşehir Belediyesinin bakteri uygulamasından haberi olmadığı için ilaçlama yaptığı bu nedenle mevcut bakterilerin öldüğü yeni bir bakteri çalışması yapılıyor.  Cezaevi arıtması ile ilgili yaptığımızaraştırma sonucu Cezaevi yönetimi ile Mersin Büyük Şehir MESKİ Mürüdülüğü arasında yapılan yazışmalar sonucunda Meski Müdürlüğü malzemeler alınırsa biz arazi çalışmala işlemlerini yaparız cevabına istinaden Beş Yüz Bin Tl tutarında borular ve ekipmanlar satın alındı. 2 yıldır MESKİ Müdürlüğünün sözünü yerine getirmesi bekleniyor. Toki konutları yasal yollara Belediyemizin izni ile yapılmış. Belediyemizin olurları ile iskan ruhsatı verilmiştir. Bu konutlarla ilgili kanalizasyon sorunu varsa emlak vergisini ve katı atık parasını alan Belediye çözmek zorundadır. Bu hususta Hükümetimizin bir çalışması yoktur.

    Sultan suyu deniz çıkışından başlamak üzere 5 km olan bölümü ihale edildi yer taslimi yapıldı, yapımcı firma 30.09.2015 tarihinde işe başlamıştır. Diğer etaplar paroje dahilindedir.

     Bir de elektrik konusu var. Belediye başkanımız Beş Trilyon ile hizmet yapacağını sanıyor ama sadece Kaş yaylasına yapılacak olan elektrik hattı 6 – 7 Trilyon.

     Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz. Anamur Halkına hizmet için 10 Trilyon para aktarılıyor ama bu paralar hizmet için aktarılıyor. Bu paralar nerede?” diyerek sözü bitirdi.


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.