SON DAKİKA
Hava Durumu

BU FİRMA ALANINDA BAŞARIYA KOŞUYOR

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi, basın mensuplarını AB destekli tarımda iyi uygulama örneği olan firmayla buluşturdu. Bu kapsamda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mersin İl Koordinatörlüğü’nün desteklerinden faydalanan MTSO üyesi Kanat Tıbbi-Aromatik Bitkiler Limited Şirketi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.Firma aynı zaman Çukurova bölgesinin en büyük su ürünleri işleme, depolama ve paketleme tesisi olma özelliği taşıyor.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2018 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2018 19:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
BU FİRMA ALANINDA BAŞARIYA KOŞUYOR
AB tarafından finanse edilen ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından kullandırılan desteklerden faydalanan MTSO üyesi Kanat Tıbbi-Aromatik Bitkileri Limited Şirketi, Çukurova’nın en büyük su ürünler işleme, depolama ve paketleme tesisi oldu. MTSO AB Bilgi Merkezi, aynı zamanda AB destekli tarımda iyi uygulama örneği olan firmayı basın mensuplarıyla buluşturdu.

2014 yılında faaliyete geçen tesis hakkında bilgi veren Kanat Tıbbi-Aromatik Bitkileri Limited Şirketi ortaklarından Bekir Bakırcı, 2 bin 100 metres kapalı alan olmak üzere toplamda 4 bin metrekare alan üzerinde faaliyet gösterdiklerini söyledi. Tesis içerisinde eksi 18 derece soğuk hava depoları, eksi 40 derece depolama alanları ve eksi 60 derecede şoklama makinesine sahip olduklarını anlatan Bakırcı, tesiste 15 kişi istihdam ettiklerini ve ihracat üzerine çalıştıklarını söyledi. 2014 yılında AB Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında TKDK’dan destek alarak bu tesisi kurduklarını aktaran Bakırcı, “Projemiz onaylandıktan sonra 4 ay içinde tesis kurduk. 6’ncı ayımızda ise hibemizi aldık. Bu projenin tedbirinde üst limit olan 1 milyon 250 Euro’nun tamamını kullandık. Yüzde 50 hibeyle 625 bin Euro geri ödeme yapıldı. Bu projeyle yatırımcılar, sadece su ürünler değil aynı zamanda meyve, sebze işleme ve paketleme, sadece soğuk hava depoları, süt ürünler işleme ve paketleme, et ürünler işleme ve paketleme gibi birçok kalemde farklı limitlerde destek alabilir” dedi.

Fabrika Müdürü Murat Şeker ise Mersin’de bu fabrika kurulmadan önce dondurulmuş ürün ticaretinin yapıldığını ancak ihracatın İzmir gibi bölgelerde balıkların işlendikten sonra yapılabildiğini dile getiren Şeker, “Bunun birde tüm alıp işleyip, paketleyip, gönderen kısmında olduk. Ayrıca dondurulmuş üründe şöyle bir yanlış algı var. Taze balık her zaman daha taze deniliyor ama biz burada şunu gördük. Dondurulmuş ürün anında şoklanıyor, ama taze balık Mersin gibi bir yerde bile en kötü 3 günde buraya geliyor. Bir yıl önce şoklanmış balık 4-5 günlük balıktan daha taze duruyor ve daha taze oluyor. 2017 yılında 5 milyon liralık bir ihracat yaptık. 2016’ya göre bu rakam en az 5 katı. Bu yılki hedefimiz 2017 yılında yaptığımız ihracatın en az 2 katına çıkarmak olacak. Transit ticaretimiz de 20 milyon lira civarında olacak. Tabi artık ithalatta yapıyoruz. Bu yıl 3-4 milyon liralık bir ithalat bekliyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından basın mensupları tesis gezerek, tesis hakkında detaylı bilgi aldı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.