SON DAKİKA
Hava Durumu

BÜYÜKŞEHİRLE EMEKLER KAZANCA DÖNÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde alternatif tarım ürünleri ile tanışan Mersinli üreticiler, İstiridye Mantarında hasada başladı. Hasattan sağlanan kazançla yüzü gülen çiftçiler, kendilerine alternatif kazanç kapısı açan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini iletti.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2018 11:48
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2018 11:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
BÜYÜKŞEHİRLE EMEKLER KAZANCA DÖNÜYOR
 Mantar hasadı yüz güldürüyor

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde alternatif tarım ürünleri ile tanışan Mersinli üreticiler, İstiridye Mantarında hasada başladı. Hasattan sağlanan kazançla yüzü gülen çiftçiler, kendilerine alternatif kazanç kapısı açan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini iletti.

 

Yılda 4 ekim, 6 ton verim

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından tarımsal üreticiye verilen destek ve sağlanan imkânlar sayesinde Mersin tarımı güç kazanmaya devam ediyor. Çeşitli hibe, destek ve örnek projeleri ile çiftçinin umudu olan Büyükşehir Belediyesi, Tarsus’ta başladığı örnek İstiridye Mantarı projesi ile daha ilk kazançta çiftçinin yüzünü güldürmeyi başardı.

 

Tarsus’un Çiriştepe ve Kaleburcu mahallelerinde Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın üreticilere ücretsiz şekilde kurduğu örnek ‘İstiridye Mantarı Üretim Sistemleri’ çadırlarında üretime başlanan mantarda ilk hasat başladı. Her biri 7 tonluk kompostlarda 70’er metrekare alanda kurulu tesislerde ilk hasat yüzde 70’e varan verimle üreticinin umudu oldu. İlk kesimde 980 kilogram hasat yapan üreticiler, ikinci kesimde 280 ve üçüncü kesimde 280 kilogram hasat yaparken, bir seferde bin 540 kilogram ürün elde edildi. Yılda 4 defa ekim yapılabilen İstiridye Mantarında 70 metrekare alanda üretim yapan çiftçilerin yılda 6 tona kadar verim elde etmesi bekleniyor.

 

Zor günler geçiren üreticiler minimum 52, kuluçka ve hasatla beraber ortalama 70 günde yenilenen kompostlarla emeğinin karşılığını almaktan duyduğu memnuniyeti, kendilerine bu imkânı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür etti.

 

“Bu kadar verim beklemiyorduk”

 

Örnek Projeden yararlanan üretici Çiriştepe Mahalle Muhtarı Yaşar Can, “Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle kurulan tesiste öncü olduk. Bugün de ilk hasadımıza başladık. Proje çok başarılı bir proje ve iyi düşünülmüş. Burada elde edilen başarıdan dolayı mahallemizde bu projeye karşı istek de oldukça fazla. Kendim de Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’ın bize verdiği tesisten iki tane daha kurmayı düşünüyoruz. Vatandaşlarımız da aynı şekilde kendi tesislerini kurmak için sabırsızlıkla bekliyor. Şu anda verim oldukça güzel. Bu kadar verim beklemiyorduk. Çok iyi bir ivme kazandık ve dolayısıyla maddi getirisi de yüksek olacak. Bu getiriden kazandığımız parayla da ek tesisler açmak için görüşmelere başladık. Projenin sermayesini Büyükşehir Belediyesi karşıladı ama biz de devam edeceğiz. Bağcılıktan kazandığımızla bir sonraki döneme ulaşamaz hale gelmiştik. Ama bu proje hepimize umut oldu. Projede emeği geçene, Burhanettin Başkanımıza, hatta bu projeyi akıl edene bile minnettarız” dedi.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.