SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇALIŞAN KADINA DESTEK GELİYOR

Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Gündoğdu yeni hükümetin kadın istihdamının arttırılması ve kadın girişimcilerin desteklenmesi konusunda "Kadın Girişimciliği Programı"nı hayata geçireceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2016 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2016 11:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
ÇALIŞAN KADINA DESTEK GELİYOR
FERDA BİLGİN- İş hayatına atılacak kadına destek geliyor. Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan 65. Hükümet Programı'nda kadın, çocuk, engelli ve yaşlılara yönelik gelecek dönemde gerçekleştirilecek düzenlemelere yer verildi. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Gündoğdu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde "Kadın Girişimciliği Programı"nın hayata geçirileceğini söyledi. Program çerçevesinde kadın istihdamına yönelik sağlanan teşviklerinin sürdürülebilirliğinin sağlanacağını da söyleyen Gündoğdu, uygulamaya konulacak Kadın Girişimciliği Programı ile kadınların iş hayatına atılmalarının kolay hale geleceğini ifade etti.

KADIN İSTİHDAMI ARTACAK

Programla kadın istihdamının arttırılması ve ilk kez iş hayatına adım atacak kadınlar için pozitif ayrımcılık ilkesini gözeten kolaylaştırıcı tedbirlerin uygulanmasının öngörüldüğünü de söyleyen Gündoğdu, “Ayrıca kız çocuklarının eğitime devam etmelerinin sağlanması için ilave teşvik mekanizmaları uygulamaya konulacak. Kadınlara yönelik mevzuat, ilgili tarafların görüşleri alınarak gözden geçirilecek” dedi.

SOSYAL RİSK HARİTASI ÇIKARILACAK

Hükümet Programı'na göre, aile bazında eğitim, sağlık, istihdam, gelir gibi alanları içeren sosyal risk haritasının çıkarılacağı bilgisini veren Gündoğdu, “Sosyal hizmet ve yardım kuruluşları arasında koordinasyon ve iş birliğini arttırmak amacıyla "Aile Bilgi Sistemi" kurulacak. Sosyal yardımlarda aile büyüklüğünü esas alan, ailenin bütünlüğünü koruyan ve sosyal destek hizmetlerinin bütünleşik bir şekilde sunulmasını sağlayacak yeni bir modelin hayata geçirilmesi amacıyla "Sosyal Yardım Kanunu" çıkarılacak” ifadelerini kullandı.

KREŞLER İÇİN TEŞVİK DÜZENLEMELERİ YAPILACAK

Vatandaşların kaliteli, hesaplı, kolay erişilebilir kreşlerden faydalanabilmesi için teşvik düzenlemelerinin de yapılacağını duyuran Gündoğdu, “Yoksul ailelere de belirli ölçütlerde internet erişimi imkanı sağlanacak. Sosyal yardım veya sosyal hizmete ihtiyacı olan bütün dezavantajlı vatandaşlar için başlatılacak Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) aşamalı olarak hayata geçirilecek. Aile değerlerini ön plana çıkaran kültür, sanat, eğitim çalışmaları teşvik edilecek” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.