SON DAKİKA
Hava Durumu

“EKONOMİMİZ SAHİPSİZ DEĞİLDİR”

ASKON Mersin Şube Başkanı İbrahim ÖZDOĞRU, yaptığı basın açıklamasında, ekonomi ile kapsamlı bir ilgi oluşturmanın zamanı geldi geçiyor. Tam şimdi ekonomi sahipsiz değil imajı verecek işler yapılmalı”. dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.01.2017 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 14.01.2017 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
“EKONOMİMİZ SAHİPSİZ DEĞİLDİR”
ASKON Mersin Şube Başkanı İbrahim ÖZDOĞRU açıklamasında şu şu sözlere yerverdi:
“Özellikle döviz hareketleri yüzünden ekonomide ciddi anlamda bir belirsizlik yaşanmaktadır. 2016’nın üçüncü çeyreğinin eksi büyüme şeklinde gelmesi ve ardından devam eden döviz hareketliliği piyasalar için tedirgin edici ve dolayısıyla ekonomiyi içe kapatıcı bir hüviyete büründürmektedir.
Bu girdaptan hemen çıkmamız lazım. Bunu başarabiliriz. Halen son derece yüksek bir motivasyon ve yönetime güven şansımız devam ediyor.
Evet çok önemli bir sistem değişikliği için Anayasa revizyonu yapıyoruz, evet çok önemli bir sorunumuz için sınır ötesi operasyonun içindeyiz, evet çok önemli bir dış dünya sorunu yaşıyoruz ve bu ihracatımızı çok ciddi anlamda etkiliyor. Ancak tüm bunlara rağmen olumsuz psikolojiyi atlatabilir ve döviz hareketlerini kontrol edebiliriz.
Belki bu konu ile ilgili olarak ilk yapılacak olan iş, iç ve dış piyasalara “Ekonomimiz sahipsiz değil!” imajını verecek bir atılım yapmaktır.”
ÖZDOĞRU : “Teşvikleri, borçlara, ya da tüketime değil de yatırıma dönüştürecek bir psikolojik atmosfere olan ihtiyaç acildir!”
“Siyasete ve siyasi kimliklere olan güven bu işin nispeten dışında tutulabilir. Aslında dayanak yine buralardır. Ancak ekonomiyi iyi bildiği düşünülen, tecrübelerine itimat edilen ve tüm ekonomik dinamiklerimizi yönetme koordinasyonunu yapabilecek bir tercihi ortaya koymamız gerekir. Buna koordinatör bakanlık mı denir, başbakan yardımcılığı mı denir, ne denirse densin, ancak bu görevle vazifeli kılınarak takdim edilsin.
Kısa zaman içerisinde ekonominin gelişim süreçleri ve içinde bulunduğumuz durumdan çıkışla ilgili bir planın sunulması işimizi kolaylaştıracaktır. Özelikle planın işlerliği ve hükümetin de bu planın ardında olduğunun verildiği güçlü imaj işimiz kolaylaştıracaktır.
Bugün konu teşvik değildir. Başka bir platforma taşınmış bulunuyoruz. İnsanlar teşvikleri borç kapmak için, tüketim için alıyorlar. Bunu yatırıma tahvil etmenin yolu, bahis konusu güven atmosferinin sağlayacak bir atılımdan geçmektedir. Önemli ve acildir.”        
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.