SON DAKİKA
Hava Durumu

HEP BİRLİKTE MERSİN'İN KALKINMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Mersin’in karayolu ve demiryolu ulaşım ağı açısından güçlü bir altyapıya sahip olduğunu, hızlı tren hattının ve bölgesel havalimanının da hayata geçirilmesiyle çok daha iyi bir konuma geleceğini vurgulayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan “Mersin'imizin Kalkınması için yapılacak olan tüm yatırımlar ve projeleri de hep birlikte el ele, omuz omuza iş birliği halinde tamamlayacağız. Mersin için çalışmak ve üretmek söz konusu olduğunda her zaman sizinle beraberim” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2017 17:48
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2017 17:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
HEP BİRLİKTE MERSİN'İN KALKINMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
 Geçen günlerde 1,5 milyar TL'lik dev yatırım ile Silifke-Mut arasındaki yolda 10 tünel 10 viyadük inşa edileceğinin müjdesini veren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin'e verdiği sözleri bir bir yerine getiriyor. Mersin'in Kalkınması için yatırımlara ara vermeden devam eden Kalkınma Bakanı Elvan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile birlikte AKSEV kuruluş yıldönümü programı ve Türk Arap Ülkeleri İşadamları Derneği’nin (TURAB) 14. kuruluş yıldönümü kutlama gecesine katılarak Mersin'e yeni müjdelerle geldi. Programlarda Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye AK Parti Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan ve AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik eşlik etti.

“Hedefimiz Mersin’i istihdam yaratan, üreten, ihracat yapan bir yapıya dönüştürmek”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'yle birlikte Mersinlilere 5 önemli müjde getirdiklerini dile getiren Kalkınma Bakan Lütfi Elvan, Mersin’i istihdam yaratan üreten, ihracat yapan bir yapıya kavuşturacaklarını vurguladı. Bakan Elvan,"Mersin'imize kurulacak olan ilk müjdemiz ‘Mega Endüstri Bölgesi’ ile ilgili çalışmalar başladı. Mersinimize kazandırılacak olan İkinci önemli müjdemiz ‘Bilim Merkezi ve Sanayi Müzesi’ olacaktır. Bilim Merkezi ve Sanayi Müzesi için eski bir fabrikamızı restore edeceğiz. Türkiye’ de ilk kez aynı anda hem Bilim Merkezi hem Sanayi Müzesi olarak hizmet verecek bir yapıyı Mersinimize kazandıracağız. 'Model Fabrikalar' olan Üçüncü önemli müjdemiz, özellikle iş insanlarımızın rekabet gücünü arttırmaya ve iş gücünün niteliğini daha da yükseltmeye yönelik olan Model Fabrikalar uygulamasının Ankara ve Bursa’dan sonra üçüncüsünü Mersin’de başlatacağız. Dördüncü önemli müjdemiz ise ilkini Mersin’de açmayı planladığımız ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezleri' dir. Son müjdemiz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Merkezi ile ilgili olarak da bir branşı Tarsus’ta, diğer bir branşı da ALATA’da olmak üzere mevcut ALATA’yı 'Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne dönüştüreceğiz. Tek gayemiz Mersin’i istihdam yaratan, üreten, ihracat yapan bir yapıya dönüştürmek olacaktır. Yatırımlar konusunda bizlerden desteklerini esirgemeyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü'ye teşekkür ediyoruz"dedi.
“Mersin'de işsizlik sorununu bitiriyoruz”
Yapılacak yatırımlarla Mersin’in işsizlik sorununu ortadan kalkacağının altını çizen Bakan Elvan, “Mersin’imiz limanıyla, otobanıyla, Doğuya ve Batıya olan bağlantılarıyla sahip olduğu potansiyeliyle, başka hiçbir ilimizle kıyaslanamayacak kadar büyük. Şu anda yatırımcılarımızın yeni organize sanayi bölgesinden 700 hektar yer tahsisi talebi var. Bu doğrultuda ilk önce 3. OSB ile ilgili çalışmalarımızı bitirdik ve toplam 98 hektarlık alanın tüm işlemlerini tamamladık, 1 Şubat’tan itibaren yatırımcılara tahsisine başlıyoruz. 530 hektarlık bir alanda kurulacak olan Gıda İhtisas OSB ile ilgili ise gerekli çalışmalar yapıldı, yatırım programına alıyoruz ve en kısa zamanda kamulaştırmasını tamamlayıp yatırımcılarımızın hizmetine sunacağız. Mevcut OSB’mize yönelik ise 50 hektarlık ilave bir alan ekleyeceğiz ve buna paralel 300 hektarlık bir alanı da hizmete açacağız. Bakanımızın onay verdiği Mut OSB ile birlikte 6 OSB daha Mersinimize kazandırılıyor. Bu 6 OSB ile 50 bin kardeşimizi iş ve aş sahibi yapacağız. Bugün baktığımızda Mersin’de yaklaşık 60 bin işsiz vatandaşımız var. Sanayi ağında yaptığımız bu yatırımlarla işsizlik sorununa çözüm buluyoruz.” diye konuştu
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.