SON DAKİKA
Hava Durumu

III.ÇEYREKTE ALÇAK KALKIŞMANIN ETKİLERİ GÖZÜKÜYOR

ASKON Mersin Şube Başkanı İbrahim ÖZDOĞRU ekonomide III. Çeyrek büyüme sonuçlarını değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2016 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2016 12:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
III.ÇEYREKTE ALÇAK KALKIŞMANIN ETKİLERİ GÖZÜKÜYOR
 Başkan Özdoğru ;
“2016 yılında yaşadığımız hadiseleri alt alta sıraladığımızda hala ayakta duruyor olmamızı şükürle karşılamak gerektiğini düşünüyorum. Darbe girişimi başlı başına bir krizdir. Hiç şüphesiz içerde ve dışarda son derece kötü etkileri olan bir harekettir. Bir travmadır ve bir olumsuzluktur. 
Bölgemizde uzun zamandır devam eden küresel terör hadiseleri giderek ülkemiz içine sirayet etmiş ve havayı bozmak için ellerinden geleni yapmışlardır. Bölgede cereyan eden kargaşa komşularımızla çok ciddi seviyelere ulaşan ticaret hacmimizi etkilemiş ve nabzın düşmesine sebep olmuştur. 
Dünya 2008 krizini atlatamamış ve tüm ülkelerde düşük büyüme sorunu yaşanmaya devam ederken dünya ticaretinde de önemli oranda yavaşlama başlamıştır ve halen bu trend devam etmektedir. 
Bütün bunların üst üste geldiği bir zaman diliminde ülkemizin III. çeyreğe kadar getirdiği ekonomik büyüme performansı son derce iyi idi. Nitekim birinci ikinci çeyrekte 4.5’lar seviyesinde olan büyüme oranı, III. Çeyrek itibariyle durum negatife döndü ve büyüme -1.8 seviyelerine indi. 
Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; tarım sektörünün toplam katma değeri, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, zincirlenmiş hacim endeksi olarak %7,7 azaldı, sanayi sektörünün toplam katma değeri, %1,4 azaldı, inşaat sektörünün toplam katma değeri, %1,4 arttı ve hizmetler sektörünün toplam katma değeri, %8,4 azaldı.
Maalesef artış sadece inşaat sektöründe yaşanmış ve o da son derece sınırlı bir artış şeklinde olmuştur.”
ÖZDOĞRU: “4. Çeyrek telafi edecektir.”
“Ancak şimdi içinde yaşamakta olduğumuz 4. Çeyrek, görüldüğü gibi bir telafi imkanı ortaya koyacaktır. 
Rusya ile sorunların çözülmesi, yeni pazarlara biraz daha alışma sürecinin ilerlemesi, iç tüketimin nispeten harekete geçmesi büyümeyi de hareketlendirecektir. 
2017 için ise çok daha büyük bir olumlu hava olacağına dair yüksek seviyeli beklentilerimiz bulunmaktadır. Bu badireyi artık atlatıyoruz. Sistem değişiminin de harekete ivme katacağına inanıyorum.”  dedi  
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.