SON DAKİKA
Hava Durumu

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın birlikte düzenlemiş olduğu “İş Sağlığı ve Güvenliği Farkındalık Semineri ”ne katıldı. Başkan Kocamaz, çalışma hayatının insan sıfatına uygun şartlara sahip olması gerektiğini vurgulayarak, “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2014 19:38
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2014 19:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN
 Kongre Merkezi’nde düzenlenen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı ve İş Güvenliği Uzmanı Dr. Ali İhsan Sulak’ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde, Mersin Büyükşehir Belediyesi daire başkanları ve müdürlerine, kanun kapsamında yer alan iş sağlığı ve güvenliğinin kamuda uygulamaları hakkında bilgi verildi.

Başkan Kocamaz burada yaptığı konuşmanın girişinde, Ermenek’te ihmal ve vurdumduymaz davranışların sonucu ortaya çıkan maden faciası sebebiyle toprak altında kalan 18 işçinin bir an önce sağ salim sevdiklerine kavuşmalarını temenni etti. 2012 yılı Haziran ayında çıkan bu yeni kanunla, 
Türkiye’nin iş sağlığı ve güvenliği alanında yeni bir döneme girdiğini belirten Başkan Kocamaz, “Ne yazık ki, çıkan bu kanunun tek başına iş güvenliği ve sağlığı için yeterli olmadığını Soma’da ve Ermenek’te yaşanan maden facialarında gördük. Ülkemizde hemen her gün ihmal sonucu ortaya çıkan onlarca kaza yaşanmaktadır. Ülkemizde son 9 ayda ihmaller sonucu 1.414 işçi kardeşimiz hayatını iş kazalarında kaybetti. Bu da bize çok kapsamlı bir çerçeveye sahip bu kanunun uygulanabilmesi ve faydalı sonuçlar doğurabilmesi için, tüm tarafların konuya hâkim olması ve önem vermesi gerektiğini açık bir şekilde gösteriyor.” dedi.

İnsanın, çalışma hayatında da bu sıfatına uygun şartlara sahip olmasını sağlamak mecburiyetinde olduklarını dile getiren Başkan Kocamaz, “Biz, diğer alanlar gibi iş hayatının düzenlenmesini de, ‘önce insan’ diyen, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen kendi tarihimiz, kendi medeniyetimiz, kendi kültürümüz çerçevesinde gerçekleştirmek durumundayız. Hiçbir kanun hükmü, ‘Çalışanın hakkını alın teri kurumadan veriniz’ tavsiyesi kadar güçlü değildir, bağlayıcı değildir. Hiçbir mevzuat düzenlemesinin, insan için kendi emeğinden, çalışmasından daha değerli bir şey olmadığı ilahi hükmü kadar anlamlı değildir. Mevcut kanunlarımızı yapanların da, uygulayanların da işte bu bakış açısıyla, bu anlayışla hareket etmesi şarttır. Aksi takdirde Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bir mevzuat mezarlığı görünümünden kurtulamayacaktır.” şeklinde konuştu. 
Kanunun belediyelere ve bağlı kuruluşlarına getirdiği yeniliklerden de bahseden Başkan Kocamaz, “Belediye çalışanlarımız ve onların amirleri konumunda bulunan personelimiz yanında, alt işverenlik ilişkisiyle belediyemize hizmet veren işçilerimiz de artık iş sağlığı ve güvenliği şemsiyesi altında bulunuyor. Yeni kanunla gelen yükümlülükler belediyemizdeki amirler yanında, bu şekilde belediyemize hizmet veren işveren vekilleri için de bağlayıcı niteliktedir. İleride hepimiz açısından üzüntü ve sıkıntı verici durumlarla karşılaşmamak için, her kademedeki arkadaşımızın kanun kapsamındaki yetki ve sorumluluklarını çok iyi bilmesi ve doğru şekilde yerine getirmesi gerekiyor. İnsan hayatının değerinin hiçbir maddi tazminat veya ceza ile ölçülemeyeceğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sorumluluklarımızı, sadece kanun hükmü olduğu için değil, bundan önce ahlaki ve vicdani bir görev olarak telakki etmeliyiz.
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun hükümlerini hayata geçirme konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, hem diğer belediyelere, hem de tüm Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir başarı ortaya koymalıyız.” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.