SON DAKİKA
Hava Durumu

“KALKINMA, SİYASİ İSTİKRAR İSTER”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Güçlü bir Hükümet varsa, güçlü bir siyasi iktidar var. 15 Temmuz darbe girişimi güçlü bir hükümet, güçlü bir siyasi istikrar olmasaydı Allah korusun çok farklı noktalara gidebilirdi. Dolayısıyla biz, işte bu istikrarın, bu güçlü hükümet anlayışının bir anlamda kurumsallaşmasını istiyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2017 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2017 13:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bilginhaberci.com
“KALKINMA, SİYASİ İSTİKRAR İSTER”
Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği Mersin’de Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) olağan toplantısına katıldı ve Ardından Akdeniz Meyve sineği zararlısı ile mücadele eylem planı tanıtım programına katılarak bilgi aldı. 

“GÜÇLÜ HÜKÜMET VARSA GÜÇLÜ SİYASİ İKTİDAR VARDIR” 
 
AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik'in de eşlik ettiği programda Bakan Elvan, “Güçlü bir Hükümet varsa, güçlü bir siyasi iktidar var. 15 Temmuz darbe girişimi güçlü bir hükümet, güçlü bir siyasi istikrar olmasaydı Allah korusun çok farklı noktalara gidebilirdi. Dolayısıyla biz, işte bu istikrarın, bu güçlü hükümet anlayışının bir anlamda kurumsallaşmasını istiyoruz. Aslında işin özüne baktığımızda millet, halk, vatandaşlarımız doğrudan, hükümeti seçebilecek bir imkâna kavuşuyor. Biz bu Anayasa değişikliğinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Milliyetçi hareket Partisi (MHP) ile birlikte yola çıktık. Aynı zamanda bu Anayasa değişikliğinin getireceği bir başka özellikte uzlaşma kültürünü toplum içerisinde daha da derinleştirmesi, daha da köklü hale getirmesi… Çünkü Hükümet olmak için şuan ki düzenleme ile %50’lik bir oya sahip olmak zorunda değilsiniz. Yeni Anayasa değişikliği ile %50’nin üzerinde Hükümet olmak için oy almak zorundasınız. Bu da neyi getirecektir? Toplumda bir uzlaşma kültürünü getirecektir. Nasıl biz bugün Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile bir uzlaşma kültürü içinde Anayasa değişikliğini sizlerin huzuruna getirmişsek, yarın hükümeti seçeceğiniz zaman yine bu uzlaşma kültürü toplumda oluşacak. Çünkü yüzde 50’nin üzerinde bir oy almak zorundasınız. Aksi takdirde Hükümet olabilmeniz mümkün değildir. Yüzde 50’nin üzerinde bir oy alan Cumhurbaşkanı ve Hükümet de güçlü bir hükümettir.” Şeklinde konuşarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye için ne denli önemli olduğunu ifade etti. 

“YENİ SİSTEM İLE DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ SAĞLAM BİR ZEMİNE OTURTULACAK.”
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin asıl amaçlarından birinin de demokrasi kültürünün sağlam bir zemine oturtulmasından ibaret olduğunu söyleyen Bakan Elvan, “Aslında yapılan Türkiye’de demokrasi kültürünün son derece sağlam bir zemine oturtulmasından ibarettir. Demokrasinin daha da güçlendirilmesi ve demokrasinin hiçbir şekilde kesintiye uğratılmamasını sağlayacak olan bir düzenlemedir. Yeni dönemde Cumhurbaşkanı sorumlu olacaktır. Kime karşı sorumlu? İki temel alana karşı sorumlu… Birincisi siyasi sorumluluk, yani millete karşı sorumluluk. İkinci sorumluluğu ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı” diye konuştu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.